Jak żyć w Raciborzu? List otwarty do prezydenta i odpowiedź

- Panie Prezydencie, ciśnie się na usta pytanie jak żyć? Jak żyć w Raciborzu? Centrum Miasta przechodzi rewitalizację, ale wydaje się nam, że zapomina się o mieszkańcach centrum, którzy mają problem z dostępnością miejsc parkingowych dla swoich pojazdów – napisał do nas p. Łukasz. Mamy też odpowiedź z magistratu.
- W obrębie centrum jest wiele miejsc niezagospodarowanych, których przeznaczenie jest nijakie, a bardziej trafnym słowem byłoby powiedzenie – pozbawione jakiegokolwiek waloru estetycznego, czy zagospodarowania urbanistycznego. Przykładem takiego miejsca jest teren przy ulicy Różanej/ Browarnej. Teren zdewastowanego niegdyś placu zabaw, teren ani zielony, ani plac zabaw, ani wychodek dla psów. My jako mieszkańcy wykorzystaliśmy skrawek tego terenu na parkowanie naszych samochodów, co zostało nam uniemożliwione poprzez montowanie słupków blokujących wjazd, a to sprawiło, że ten teren stał się jeszcze bardziej bezużytecznym. Panie Prezydencie, wierzymy, że jest Pan nam wstanie pomóc i ułatwić życie mieszkania w tak pięknym mieście jakim jest Racibórz. Do tego nie jest potrzebne aż tak dużo. Wystarczy usunięcie dwóch słupków z dowolnej strony co umożliwiłoby wjazd pojazdów na ten teren, co przełożyłoby się na rozsądniejsze parkowanie mieszkańców, a nie „ gdzie popadnie”. Tyle razy udowadniał Pan, że się da, proszę nie zawieść i teraz. Pozdrawiamy Mieszkańcy Ulic, Browarnej, Długiej, Różanej – czytamy w korespondencji.
Szanowny Panie Redaktorze,
Poniżej przekazuję treść odpowiedzi na korespondencję z dnia 14.03.2023 dotyczącą Listu otwartego do Prezydenta Miasta Racibórz.
Sprawa zbyt małej liczby miejsc parkingowych w centrum jest dobrze znana władzom miasta. W związku z tym został zlecony projekt wielopoziomowego parkingu przy ulicy Kowalskiej. Realizacja tego projektu pozwoli na znaczną poprawę komfortu dla osób przyjeżdżających do centrum samochodem, a także samych mieszkańców, jednocześnie nie ingerując w estetykę raciborskiej starówki. Aktualnie miasto poszukuje źródeł finansowania tej inwestycji, której wartość opiewa na ponad 12 mln zł.
Niezależnie od tego Miasto czyni starania do uzyskania możliwości dysponowania terenem PKP przy ul. Pocztowej (vis a vis dworca PKS), oraz pozyskania środków na usytuowanie w tym miejscu centrum przesiadkowego, którego częścią będzie parking wielopoziomowy. Odnośnie kwestii zagospodarowania podwórek i skwerków, Miasto Racibórz wychodzi z założenia, że to nie prezydent, czy rada powinny decydować o sposobie ich użytkowania, gdyż jest to rola mieszkańców i reprezentujących ich wspólnot.
W kwestii terenu, o którym mowa, jak informuje dyrekcja MZB, w przeszłości zostało zawarte porozumienie między gminą a wspólnotami. Jego treścią było to, że po wybrukowaniu granitowego łącznika ulic Różanej i Browarnej, wybrukowaniu granitowej drogi na rzeczonym podwórku i przeniesieniu śmietnika, wspólnoty przejmą rzeczony teren i będą nim gospodarowały wedle swojego uznania.
Ze strony miasta wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z ustaleniami. Podtrzymujemy także wolę oddania terenu wspólnotom celem jego wykorzystania zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.
Widzimy zasadność zorganizowania spotkania zarządców wspólnot oraz Miejskiego Zarządu Budynków, by sprawę doprowadzić do końca. W przypadku chęci wzięcia udziału w takim spotkaniu prosimy zainteresowanych o kontakt z I Zastępcą Prezydenta Miasta Racibórz Dawidem Wacławczykiem.
Z wyrazami szacunku,
Rafał Krzyżok
Inspektor ds. informacji
Komentarze (0)
Dodaj komentarz