Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 marca 202313:11

Jak żyć w Raciborzu? List otwarty do prezydenta i odpowiedź

Jak żyć w Raciborzu? List otwarty do prezydenta i odpowiedź - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Panie Prezydencie, ciśnie się na usta pytanie jak żyć? Jak żyć w Raciborzu? Centrum Miasta przechodzi rewitalizację, ale wydaje się nam, że zapomina się o mieszkańcach centrum, którzy mają problem z dostępnością miejsc parkingowych dla swoich pojazdów – napisał do nas p. Łukasz. Mamy też odpowiedź z magistratu.

- W obrębie centrum jest wiele miejsc niezagospodarowanych, których przeznaczenie jest nijakie, a bardziej trafnym słowem byłoby powiedzenie – pozbawione jakiegokolwiek waloru estetycznego, czy zagospodarowania urbanistycznego. Przykładem takiego miejsca jest teren przy ulicy Różanej/ Browarnej. Teren zdewastowanego niegdyś placu zabaw, teren ani zielony, ani plac zabaw, ani wychodek dla psów. My jako mieszkańcy wykorzystaliśmy skrawek tego terenu na parkowanie naszych samochodów, co zostało nam uniemożliwione poprzez montowanie słupków blokujących wjazd, a to sprawiło, że ten teren stał się jeszcze bardziej bezużytecznym. Panie Prezydencie, wierzymy, że jest Pan nam wstanie pomóc i ułatwić życie mieszkania w tak pięknym mieście jakim jest Racibórz. Do tego nie jest potrzebne aż tak dużo. Wystarczy usunięcie dwóch słupków z dowolnej strony co umożliwiłoby wjazd pojazdów na ten teren, co przełożyłoby się na rozsądniejsze parkowanie mieszkańców, a nie „ gdzie popadnie”. Tyle razy udowadniał Pan, że się da, proszę nie zawieść i teraz. Pozdrawiamy Mieszkańcy Ulic, Browarnej, Długiej, Różanej – czytamy w korespondencji.

Szanowny Panie Redaktorze,

Poniżej przekazuję treść odpowiedzi na korespondencję z dnia 14.03.2023 dotyczącą Listu otwartego do Prezydenta Miasta Racibórz.

Sprawa zbyt małej liczby miejsc parkingowych w centrum jest dobrze znana władzom miasta. W związku z tym został zlecony projekt wielopoziomowego parkingu przy ulicy Kowalskiej. Realizacja tego projektu pozwoli na znaczną poprawę komfortu dla osób przyjeżdżających do centrum samochodem, a także samych mieszkańców, jednocześnie nie ingerując w estetykę raciborskiej starówki. Aktualnie miasto poszukuje źródeł finansowania tej inwestycji, której wartość opiewa na ponad 12 mln zł.

Niezależnie od tego Miasto czyni starania do uzyskania możliwości dysponowania terenem PKP przy ul. Pocztowej (vis a vis dworca PKS), oraz pozyskania środków na usytuowanie w tym miejscu centrum przesiadkowego, którego częścią będzie parking wielopoziomowy. Odnośnie kwestii zagospodarowania podwórek i skwerków, Miasto Racibórz wychodzi z założenia, że to nie prezydent, czy rada powinny decydować o sposobie ich użytkowania, gdyż jest to rola mieszkańców i reprezentujących ich wspólnot.

W kwestii terenu, o którym mowa, jak informuje dyrekcja MZB, w przeszłości zostało zawarte porozumienie między gminą a wspólnotami. Jego treścią było to, że po wybrukowaniu granitowego łącznika ulic Różanej i Browarnej, wybrukowaniu granitowej drogi na rzeczonym podwórku i przeniesieniu śmietnika, wspólnoty przejmą rzeczony teren i będą nim gospodarowały wedle swojego uznania.

Ze strony miasta wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z ustaleniami. Podtrzymujemy także wolę oddania terenu wspólnotom celem jego wykorzystania zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Widzimy zasadność zorganizowania spotkania zarządców wspólnot oraz Miejskiego Zarządu Budynków, by sprawę doprowadzić do końca. W przypadku chęci wzięcia udziału w takim spotkaniu prosimy zainteresowanych o kontakt z I Zastępcą Prezydenta Miasta Racibórz Dawidem Wacławczykiem.

Z wyrazami szacunku,
Rafał Krzyżok
Inspektor ds. informacji

Autor: list do redakcji, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 maja 202314:34

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
45
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. Można ją zobaczyć w galerii.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 maja 202308:40

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Miasto chwali się niskimi stawkami za wodę i ścieki, ale Wodociągi Raciborskie sygnalizują, że utrzymanie modernizacji i inwestycji w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną "w ograniczonym niezbędnym zakresie może okazać się trudne do realizacji", a "aktualna taryfa odbiega od realnego poziomu generowanych kosztów". Na zdj. prezes Wodociągów Michał Ziółkowski.

red.
Reklama
Aktualności29 maja 202309:11

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Nędza, OSP Zawada Książęca
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności29 maja 202309:00

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

3,5 mln zł - tyle miał za 2022 r. wynieść zysk miejskiej spółki Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, kiedy Dariusz Polowy w błysku fleszy zapowiadał przekazanie go na budowę basenów. Zysk okazał się znacznie niższy.

red.
Reklama
Aktualności29 maja 202309:34

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności30 maja 202318:01

Kolejny sukces raciborzanina w boksie

Kolejny sukces raciborzanina w boksie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.