Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 marca 202314:18

Osiedle pod więzieniem - kropla w morzu potrzeb mieszkaniowych Raciborza

Osiedle pod więzieniem - kropla w morzu potrzeb mieszkaniowych Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Słabnący potencjał demograficzny Raciborza to m.in. efekt małej liczby nowych mieszkań. W naszym mieście buduje się ich mało, znacznie mniej niż w województwie i w Polsce. Boom budowlany z lat 80. pozostaje tylko miłym wspomnieniem, podobnie jak blisko 65 tys. mieszkańców w tamtych czasach. Co wydarzy się na rynku mieszkaniowym w Raciborzu w najbliższych latach? 

- W 2021 roku w Raciborzu oddano do użytku 122 mieszkania. Na każdych 1000 mieszkańców oddano więc do użytku 2,27 nowych lokali. Jest to wartość znacznie mniejsza od wartości dla województwa śląskiego oraz znacznie mniejsza od średniej dla całej Polski. Całkowite zasoby mieszkaniowe w Raciborzu to 20 814 nieruchomości. Na każdych 1000 mieszkańców przypadają zatem 384 mieszkania. Jest to wartość nieznacznie mniejsza od wartości dla województwa śląskiego oraz porównywalna do średniej dla całej Polski - podaje bazujący na danych GUS portal polskawliczbach.pl. Liczb za 2022 r. jeszcze nie opublikowano, ale uaktualniony statystyczny obraz nie przyniesie rewolucji.

Liczba mieszkań oddanych w 2021 r. na 1000 mieszkańców
Racibórz 2,27
Śląskie 3,81
Polska 6,16

Jeśli przyjrzeć się danym GUS, to widać, że po rekordowym 2010 r. miasto weszło w kilka lat zastoju. Poprzednia ekipa w magistracie ruszyła z programem budownictwa u schyłku swoich rządów, wykorzystując formułę Raciborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (RTBS), spółki w pełni kontrolowanej przez ratusz. W latach 2017-2018 oddano 36 mieszkań przy ul. Przejazdowej oraz wbito łopatę pod budowę dwóch pierwszych bloków przy ul. Łąkowej. Klucze do powstałych 96 mieszkań rozdali już obecni włodarze.

Projekt Łąkowa od razu zakładał budowę dwóch kolejnych bloków, przy wsparciu z tego samego źródła – funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu subsydiowania budownictwa komunalnego. Ekipie Mirosław Lenka udało się pozyskać 45 proc. dofinansowania, obecnej 80 proc. Tak duże wsparcie jest możliwe od 2021 r., w związku z uchwaleniem społecznego pakietu mieszkaniowego.

Łąkowa - projekt przełomu kadencji, Lenk rozpoczął budowę dwóch pierwszych bloków, Polowy wręczył klucze. Budowa dwóch kolejnych bloków ma ruszyć w tym roku, wręczenie kluczy do pierwszych mieszkań po maksymalnie 23 miesiącach

kowa050223

W 2021 r. rządowy społeczny pakiet mieszkaniowy pozwolił zwiększyć wsparcie dla gminnych inicjatyw mieszkaniowych do 80 proc. kosztów. W lutym tego roku z tej możliwości skorzystał Racibórz. Symboliczny czek odebrał w Warszawie wiceprezydent Dominik Konieczny z PiS-u.

c17d47d3-ce61-4455-84ab-1bd293efff1a

Oferty firm w ogłoszonym już przez RTBS przetargu poznamy 8 marca. Pierwszy z dwóch bloków ma być gotowy po maksymalnie 23 miesiącach od podpisania umowy, a zatem najprawdopodobniej po zapowiadanych na wiosnę 2024 r. wyborach samorządowych. Czytaj: Ogłoszono przetarg na budowę dwóch bloków przy Łąkowej. Radni przesłali swoje stanowisko [FOTO i WIDEO]

Dorobek ostatnich tygodni to także cztery budynki po minimum 16 mieszkań każdy, które finansuje Służba Więzienna. To efekt zabiegów wiceministra Michała Wosia. Racibórz, obok Warszawy, jest miejscem powiększenia zasobów lokalowych tej formacji, która będzie zarządzać rozbudowywanym zakładem karnym przy ul. Łąkowej. Pojemność naszego więzienia zwiększy się do ponad 1000 osadzonych, dla których tworzone są jednocześnie miejsca pracy, a dla nowych funkcjonariuszy mieszkania.

Rozplanowanie czterech bloków, które wzniesie przy Łąkowej-Kościuszki Służba Więzienna, to pierwszy od wielu lat przykład tzw. budownictwa zakładowego, popularnego w czasach PRL, kiedy swoje bloki wznosiły Rafako, ZEW czy Kolzam. Czytaj: Przy raciborskim więzieniu powstaną cztery nowe bloki [WIZUALIZACJE]

bloki05032023

Przy Łąkowej powstanie zatem spore osiedle, ale odwrócenie depopulacji wymagało i wciąż wymaga większej liczby nowych mieszkań. Bloki przy Przejazdowej i dwa pierwsze na Łąkowej to finisz rządów Lenka. Dwa kolejne na Nowych Zagrodach to końcówka trwającej do 2018 r. kadencji Polowego. W zanadrzu są jeszcze plany bloków przy Słowackiego, na miejscu kortów przy SP 15. O kolejnych większych projektach nie słychać.

Radykalny wzrost stóp procentowych ograniczył dziś dostęp do taniego kredytu, dusząc kilkuletnią hossę na rynku budowlanym. W Raciborzu na dzielnicach i w gminach mocno rozwijało się budownictwo jednorodzinne, prowadząc do migracji zamożniejszych raciborzan poza centrum albo do sąsiednich miejscowości. Deweloperzy mierzą się teraz ze spadkiem sprzedaży mieszkań i popytu na nowe, co studzi nadzieje na ich większą aktywność. W Raciborzu w ostatnich latach i tak nie była imponująca (co zapewne wynika z mniejszej siły nabywczej miejscowej ludności niż w aglomeracjach), choć ogłoszone zostały ciekawe projekty dotyczące np. Brzozowej, adaptacji starego szpitala czy Chełmońskiego. Trwają budowy przy Cecylii/Królewskiej, Mysłowickiej, Opawskiej/Bukowej oraz Batorego (apartamentowiec Eko-Okien).

Sektor spogląda z nadzieją na zapowiedzi tanich kredytów dla młodych Polaków, formułowane przez rząd (oprocentowanie na poziomie 2 proc.) i opozycję (kredyt 0 proc. zaproponowany przez Tuska). Konkretnych decyzji brakuje.

Rozwój budownictwa - komunalnego, prywatnego czy spółdzielczego – wymaga też nowych terenów. Magistrat ma w zanadrzu wspomnianą działkę przy SP 15 (obecne korty). Deweloperzy z kolei narzekają na brak atrakcyjnych i dogodnych lokalizacji, postulując przegląd i głębszą nowelizację planu przestrzennego Raciborza, z większością zapisów datowanych jeszcze na 2005-2006.

Zmiana planu to długotrwała procedura, której efektem byłby jednak czytelny obraz kierunków zagospodarowania przestrzeni miasta. To pozwoliłoby szybko reagować na ożywienie w budowlane. Niestety, poprzednia i obecna ekipa na głębsze zmiany się nie zdecydowała, procedując jedynie wnioski o zmianę planu płynące od właścicieli terenów lub potencjalnych inwestorów.

Jak istotny to problem, pokazuje plac Długosza, od lat czekający na zagospodarowanie. Poprzedniej ekipie w ratuszu udało się zdobyć unijne wsparcie na modernizację tej przestrzeni, obecna zrezygnowała z tych środków, licząc na realizację głośnego projektu Eko-Okien z 2019 r. Zapowiedzi giganta z Kornic wciąż pozostają tylko na papierze, podobnie jak zapis w planie przestrzennym, lokalizujący tu tereny zabudowy usługowej. Tymczasem przed wojną - na ówczesnym Nowym Targu i pl. św. Marcelego - istotna była funkcja mieszkaniowa. Wprowadzenie jej do śródmieścia mogłoby wzmocnić potencjał demograficzny starówki, zdeformowanej mocno w czasach wojny i socrealizmu.

Liczba mieszkań na 1000 mieszkańców
Racibórz 383,60
Śląskie 401,50
Polska 392,40

Mieszkania oddane w 2021 r.
Indywidualne 51
Społeczne czynszowe 16
Przeznaczone na sprzedaż/wynajem 55

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.