Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 marca 202307:45

Przyjaciele z Europy badają swoją międzywojenną historię. Workshop i raciborzanie w Brukseli

Przyjaciele z Europy badają swoją międzywojenną historię. Workshop i raciborzanie w Brukseli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Grupa raciborzan uczestniczyła, 22-26.02, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami z wielu europejskich państw w kolejnym spotkaniu roboczym dużego projektu historycznego StadtRäume (Starurbs), którego realizację zaplanowano na lata 2020-2023.

Warto dodać, że raciborzanie od lat uczestniczą w wielu projektach podejmowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Od wielu lat w projektach biorą też udział pracownicy raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych i Muzeum w Raciborzu. Wszystkie te instytucje wiążą od kilkunastu lat umowy o współpracy. Dotyczy to także CKZiU nr 2 „Mechanik” oraz Stowarzyszenia Odra 1945.

Ważne spotkania

Tym razem spotkanie miało charakter bardziej uroczysty i oficjalny. Do uczestnictwa zaproszono bowiem przedstawicieli władz miejskich miasta partnerskich (przedstawicielem Raciborza był wiceprezydent Dawid Wacławczyk), przedstawicieli regionów z krajów uczestniczących w projekcje oraz przedstawicieli Rady Naukowej, która współrealizowała projekt. W posiedzeniach i prezentacjach uczestniczyło także wielu ważnych polityków i urzędników z kilku europejskich instytucji z Brukseli.

Przedstawicielem politycznym regionu (Śląska) był Adam Banaszak z Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który od 2007 roku jest przedstawicielem polskich samorządów w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli. Przedstawicielem Rady naukowej był zaś Rafał Rogulski, dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Prócz wymienionych osób w spotkaniu uczestniczyli; koordynator projektu ze strony Raciborza, prezes TMZR, dr Piotr Sput, dr Renata Sput (TMZR i ANS), Anna Musioł i Robert Lasak (Odra 1945) oraz reprezentujący grupę młodzieżową Grzegorz Fiołka z CKZiU nr 2 „Mechanik z Raciborza”.

Od środy do soboty odbyło się wiele oficjalnych spotkań, prezentacji projektu i naszej całej międzynarodowej grupy. Uczestnicy zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego, wiele innych instytucji unijnych, Muzeum (Dom Historii Europejskiej) w Brukseli oraz muzea i instytucje kultury.

Udana prezentacja naszego miasta

Jednym z ważniejszych spotkań była prezentacja dorobku dotychczasowych badań, zasobów archiwalnych oraz prac nad projektem, która miała miejsce w piątek 24 lutego w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Racibórz reprezentowali dr Renata Sput, dr Piotr Sput, Adam Banaszak i Rafał Rogulski. Dr Renata Sput przedstawiła w swym wystąpieniu, uzupełnianym prezentacją multimedialną, najważniejsze zagadnienia związane z historią polityczną, ekonomiczną, społeczną oraz kultury międzywojennego Raciborza. Przybliżyła zasób bibliograficzny, ikonograficzny, archiwalny związany z badaniami nad tym okresem. Przedstawiła też stopień zaawansowania prac nad projektem i jego rezultatami końcowymi.

Nasz projekt

Warto dodać, że Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej od wielu lat prowadzi wspólne badania historyczne z wieloma zaprzyjaźnionymi miastami z całej Europy. Najwcześniej współpracę nawiązano z miastem Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Leverkusen jest miastem partnerskim Raciborza od roku 2002. Początki współpracy TMZR oraz OGV (Towarzystwo Historyczne z Leverkusen) sięgają 2005 roku. 12 września 2006 roku podpisano pomiędzy dwoma towarzystwami historycznymi deklarację partnerstwa.

W latach 2020-2023 realizujemy zatwierdzony i dofinansowany przez UE Projekt europejski w ramach programu Erasmus + Antrags-Nr.: 2020-1-DE02-KA204-007747; Projekttitel: StadtRäume. „Eine europäische Kulturgeschichte zwischen 1918 und 1939 als multilingualer und variabler Filmbaukasten“ („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”). Projekt dostał dofinansowanie główne w wysokości ponad 448 000 euro oraz drobniejsze dofinansowania z innych źródeł (w sumie ok. 800 000 euro).

Nasi partnerzy w Brukseli

We wspomnianym przedsięwzięciu brali udział przedstawiciele władz samorządowych miast partnerskich, historycy z miejscowych uczelni, przedstawiciele współpracujących towarzystw historycznych oraz muzeów z miast; Bracknell z Anglii, Jülich, Leverkusen i Schwedt z Niemiec, Raciborza, Lublany ze Słowenii, Oulu z Finlandii i Villenueve d'Ascq z Francji. Z większością tych organizacji raciborzanie, członkowie TMZR, pracownicy Akademii Nauk Stosowanych, stowarzyszenia Odra 1945, pracownicy Urzędu Miasta Racibórz, Muzeum w Raciborzu oraz CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu współpracują już od wielu lat.

Dr Piotr Sput Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.