Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 marca 202320:45

Cześć i chwała bohaterom! Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Cześć i chwała bohaterom! Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Tegoroczne obchody odbyły się w dwóch miejscach – na cmentarzu Jeruzalem, gdzie spoczęły ofiary stalinowskich zbrodni i przy więzieniu, gdzie były represjonowane.

W murze cmentarza Jeruzalem odsłonięto dziś, 01.03., tablicę upamiętniającą ofiary stalinowskich represji w raciborskim więzieniu. Żołnierze wyklęci i współpracownicy ruchu niepodległościowego byli represjonowani i mordowani w murach ZK przy obecnej ulicy Eichendorffa, a nocą grzebani na końcu cmentarza Jeruzalem. Pamięć o nich, jak podkreślali obecni na uroczystościach raciborzanie - wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, miała być wymazana. Badania Instytutu Pamięci Narodowej, dzięki którym zidentyfikowano ofiary, to nie tylko oddanie im hołdu, ale również przywrócenie należnego miejsca w historii walki o polską niepodległość i suwerenność.

img-6370_edited

Nie ma więc wątpliwości, że Racibórz mocno jest wpisany w historię żołnierzy wyklętych, a organizowane uroczystości podkreślają rangę ich czynów. Dziś mówiono o nich w kontekście trwającej wojny w Ukrainie, która w szczególny sposób zwraca uwagę na zagrożenia rosyjskim totalitaryzmem oraz wciąż aktualną gotowość do obrony Ojczyzny.

Raciborskie obchody mają wieloletnią tradycję. Zapoczątkował je raciborski Klub Gazety Polskiej. Z inicjatywy obecnego prezydenta Dariusza Polowego odbyła się inscenizacja odbicia więźniów UB na placu Długosza (2015). Na wniosek Klubu Gazety Polskiej rondo na pl. Mostowym nosi imię Żołnierzy Niezłomnych (2017). Od dwóch lat za uroczystościami stoją resort sprawiedliwości oraz Służba Więzienna. Dziś, podobnie jak rok temu, kiedy przy ZK odsłaniano pomnik żołnierzy wyklętych, gospodarzami byli wiceminister Michał Woś oraz szef tej formacji, gen. Jacek Kitliński. Kompanie honorowe wystawiły Służba Więzienna oraz 6 Batalion Powietrznodesantowy z Gliwic. Do tego doszły poczty sztandarowe raciborskich służb mundurowych oraz szkół.

Wiceminister Woś podkreślał jednak, że silne raciborski akcenty związane z niezłomnymi to wola i działania lokalnego środowiska patriotycznego. Dziś osoby te odebrały odznaki „Za zasługi dla więziennictwa”: złote Beno Benczew, Jarosław Ceglarek, Piotr Sput, Adam Szecówka, Andrzej Tomczyk, Grzegorz Wawoczny, srebrną Robert Rumpel, a brązowe Krzysztof Bajerski, Justyna Deptuła, Michał Fita, Kazimierz Frączek, Ryszard Frączek, ks. Jerzy Hetmańczyk, Piotr Klima, Michał Kuliga, Magdalena Kusy, Tomasz Kusy, Joanna Maksym-Benczew, Bronisław Niewiadomski, Stefania Pak, ks. Adam Rogalski, Marek Ryszka, Piotr Smudzkiński, Mieczysław Sus, Romuald Turakiewicz i Roman Wałach.

Odznaki wręczono również funkcjonariuszom Służby Więziennej. Odebrali je: kpt. Artur Cegłowski, chor. sztab. Damian Paul, mjr Sebastian Porwoł, ppor. Grzegorz Skowronek, sierż. Robert Kocur, st. szer. Justyna Poznakowska i st. sierż. szt. Daniel Tumula.

Co znamienne, obok tablicy w murze cmentarza zawieszono figurę Jezusa na krzyżu, znalezioną przez Szymona Bolika na jednym ze złomowisk. Widoczne są na niej ślady po sowieckich kulach z 1945 r., symbolizujące dramat tamtych czasów.

Poza tablicą w murze cmentarza, w miejscu spoczynku ofiar represji ustawiono krzyż. To tzw. raciborska łączka. W organizację uroczystości na największej raciborskiej nekropolii włączył się raciborski zakład poprawczy.
Dalsza część obchodów odbyła się przy pomniku żołnierzy niezłomnych przy raciborskim Zakładzie Karnym.

Obszerne fragmenty można obejrzeć na wideo.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.