Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 lutego 202321:52

Kłamstwa i obłuda. Obywatel na komisji w ratuszu

Kłamstwa i obłuda. Obywatel na komisji w ratuszu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Marek Labus, lekarz, niegdyś radny i członek rad nadzorczych spółek miejskich, dziś obserwator działań samorządu kolejny raz zabrał głos na forum komisji Rady Miasta.

- Nie chciałem od tego zaczynać, ale dotknęło mnie to osobiście. Przed zbliżającą się sesją odbyła się tradycyjna konferencja strasząco-szantażująca, gdzie padło stwierdzenie, że były osoby blokujące windę dla niepełnosprawnych. Nikt nie blokował, tylko zwracał uwagę, by umieścić ją w innym miejscu, z troski o budynek UM i prace Mariana Zawisły. Ja chyba najgłośniej wyrażałem dezaprobatę, a pan cynicznie gra słowami. Ta kadencja ma dwa słowa kluczowe z pana strony dla osób nie zgadzających się z polityką ratusza – blokada i hamulec. Mnie natomiast w sprawie tej kadencji cisną się na usta słowa: kłamstwa i obłuda – zaczął Marek Labus, zwracają się do prezydenta Dariusza Polowego. M. Labus nie szczędzi krytyki głowie miasta.

W dalszej części odniósł się do sprawy lodowiska. - Jeśli go nie będzie, to nie stanie się tak, że ktoś blokował, tylko dlatego, że pewne osoby podeszły do tego od złej strony, kompletnie nieprofesjonalnie. To wszystko wygląda jak skok na kasę, tam jest wiele nieprawidłowości, również w fakturach, tam jest też megalomania ratusza. Ta sama megalomania zabiła Zielone Płuca Ostroga. Miało to kosztować milion, tymczasem w ratuszu rozdmuchano tę inwestycję do sześciu milionów, wypaczając ideę budżetu obywatelskiego - mówił.

M. Labus poruszył także sprawę rewitalizacji Miasta Racibórz. - To już jest megalomania do sześcianu. Kto pozwolił na takie rozdmuchanie np. rewitalizacji placu Długosza, który mógł być zrewitalizowany za 6 mln dotacji, teraz ma to kosztować 100 mln? W planie rewitalizacji prawie cały Racibórz, nawet Urząd Miasta jest opisany jako strefa zdegradowana. Przykładowe zdjęcia podwórek parkingów uwłaczają raciborzanom. Po co zatem te propagandowe kampanie billboardowe, jeśli w innym dokumencie pokazuje się, że Racibórz jest w ruinie? Co się robiło w mieście przez ostatnie cztery lata? - dociekał.

Raciborzanin wypowiedział się także na temat montażu finansowego na budowę basenów zewnętrznych H2Ostróg. - To żaden montaż. Wprowadzono zapisy do umów spółek, które pozwalają żądać od nich nawet wypłacania zaliczek na dywidendę. Miasto nigdy przedtem nie robiło skoku na kasę spółek! Czy te miejskie spółki mają tak mocno zarabiać na mieszkańcach, by potem miasto wypłacało sobie zysk? - grzmiał lekarz laryngolog.

Marek Labus zwrócił także uwagę radnych na nowe logo Miasta Racibórz. - Zostaliście okłamani, że logo jest częścią systemu SIM. Nieprawda, logo jest punktem centralnym SIW. W mojej ocenie uchwała o nowym logo została podjęta z naruszeniem prawa albo podjęliście ją na niedobrej podstawie prawnej. Potwierdza to ostatnie pismo prezydenta do wojewody, gdzie jednoznacznie prezydent napisał, że miasto od 2022 wprowadza SIW, a Rada przecież dała zgodę i środki na SIM. Pismo do Wojewody zawiera miejscami absurdy. Każdy może się ośmieszać, jeśli chce, ale jeśli prezydent robi to w oficjalnym piśmie, w imieniu miasta i za pieniądze miasta, to nie jest dobrze. Na co innego została podpisana umowa z krakowską firmą, a co innego zostało uchwalone w uchwale budżetowej. Nieprawdą jest twierdzenie prezydenta Wacławczyka, że miasto nie miało nigdy zamiaru zmieniać logo. Oferta taka wpłynęła już w czerwcu zeszłego roku. Wygląda na to, że ta uchwała o przyjęciu nowego logo miała na celu legitymizowanie umowy zawartej z firmą Studio Otwarte. Na wykonanie usługi związanej z tworzeniem nowego logo została wystawiona faktura i zapłacona przez miasto. Na ostatniej sesji byliście okłamywani i manipulowani w kwestii logo i SIM. Teraz Rada Miasta musi rozstrzygnąć, na co dała pieniądze, czy na tabliczki z nazwami ulic, parków, na ułatwienie odnajdywania się w przestrzeni miejskiej mieszkańcom, turystom, osobom starszym i niepełnosprawnym, czy może na projekty długopisów, wizytówek, legitymacji służbowych? W związku z tym złożę petycję, by Rada Miasta podjęła kroki do uchylenia tej uchwały. To jednak trwa długo, ale państwo możecie z własnej inicjatywy uchylić tę uchwałę nawet na najbliższej sesji, a potem sprawdzić i rozliczyć tych, którzy mieli związek z zamówieniem SIW zamiast SIM - mówił Labus.

- W kwestii wystąpienia pana Marka postawię dwa pytania. Na sesji odniosłem nieodparte wrażenie, że logo zmieniliśmy przy okazji, za darmo, a nie na płatne zlecenie udzielone firmie. Jak więc było? Drugą sprawą jest sugestia uchylenia uchwały. Nie jest to arcytrudnym zadaniem, ale chciałem zapytać pana prezydenta, czym to będzie skutkowało? - dociekał przewodniczący komisji, Mirosław Lenk.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 lutego 202410:30

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 lutego 202411:15

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO]

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Pietrowice Wielkie:

- Dwa pierwsze wiatraki stanęły właśnie na terenie farmy wiatrowej w Pietrowicach Wielkich, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Kolejnych sześć jest po etapie preinstalacji. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych - czytamy w przesłanej informacji prasowej.

Materiał prasowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lutego 202416:16

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis!

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza zgromadziła dziś, 25.02., na starcie w Arboretum Bramy Morawskiej ponad sto biegaczek i biegaczy z całej Polski, a nawet Czech. W galerii zdjęcia Jana Ptaka. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności27 lutego 202412:15

Do pracy na Śląsk przyjeżdżają z całego świata, pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców

Do pracy na Śląsk przyjeżdżają z całego świata, pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności26 lutego 202409:26

Płonące śmietniki na terenie Raciborza

Płonące śmietniki na terenie Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności27 lutego 202410:54

W Krzanowicach przy oczyszczalni znaleziono niewybuch

W Krzanowicach przy oczyszczalni znaleziono niewybuch - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności26 lutego 202410:25

Ogień z instalacji elektrycznej w Rudach

Ogień z instalacji elektrycznej w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Rudy
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.