Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 lutego 202310:47

Zielone Płuca Ostroga za 6 mln zł. Alternatywa to las kieszonkowy

Zielone Płuca Ostroga za 6 mln zł. Alternatywa to las kieszonkowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Oddala się wizja zagospodarowania terenu pomiędzy SP 1 a Zespołem Szkół Specjalnych. Zielone Płuca Ostroga z tężnią solankową mają kosztować nie milion a sześć milionów złotych. W budżecie nie ma na to pieniędzy. Tańszy byłby las kieszonkowy.

Urząd Miasta planował tu budynki wielorodzinne, ale Zielone Płuca Ostroga - projekt, za którym stał radny Michał Kuliga (Razem dla Raciborza), wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim, zdobywając milion złotych. Oddano na niego 3565 głosów.

Projekt był wczoraj, 16.02., przedmiotem dyskusji na Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej Rady Miasta. Przedstawiono założenia dokumentacji projektowo – kosztorysowej realizacji projektu „Zielone płuca Ostroga”. Przedstawieniem zaawansowania prac i harmonogramu zajęła się naczelnik Wydziału Rozwoju, Anna Kobierska Mróz. - Jak wiadomo jest to projekt pochodzący z jednej z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Staramy się, by to była przestrzeń dla każdego i by mieszkańcy się z tym miejscem identyfikowali – powiedziała urzędniczka.

- W marcu 2022 roku podpisaliśmy umowę z ówczesną PWSZ. W jej ramach powstało wiele koncepcji przygotowanych przez studentów wydziału architektury. Zostały one zaprezentowane w Urzędzie Miasta, a następnie na lokalnych portalach internetowych, by wszyscy mieszkańcy mogli się z nimi zapoznać – mówił naczelnik Wydziału Komunalnego, Piotr Glapa, po czym zaprezentował przygotowane koncepcje.

- Prace, które podjęliśmy 25 maja poprzedniego roku przyczyniło się do powstania opracowania, które zadość uczyniło studentom i mieszkańcom, którzy wcześniej zagłosowali na tę inwestycję. W lipcu został wybrany wykonawca, po czym podpisaliśmy z nim umowę. 2 stycznia 2023 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Niestety, wartość realizacji projektu przekroczyła zakładaną wcześniej sumę, o około 600%. W związku z tym planowane jest spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, na którym przedstawione zostaną plany rozwiązania sytuacji – kontynuował P. Glapa.

Dodał także, że właśnie na tym spotkaniu podjęte będą decyzje co do przyszłości inwestycji. - Chcemy by coś się tam zadziało, by to miejsce nie stało puste – powiedział naczelnik Wydziału Komunalnego. - Biorąc pod uwagę Zielona Płuca Ostroga, to stajemy przed naprawdę ciężkim zadaniem. Do zagospodarowania jest powierzchnia ponad 120 arów. Czynnikiem stanowiącym swego rodzaju wyzwanie, jest to, że szacowany jej koszt utrzymania, to około 600 tys. złotych – stwierdził Piotr Glapa.

W trakcie prezentacji przedstawiono również możliwe rozwiązania alternatywne. - Jako miasto bierzemy udział w Partnerskiej Inicjatywie Miast, dokładnie w sieci zielonej tego przedsięwzięcia. Są jeszcze sieci PPP i sieć cyfrowa. W ubiegłym roku zgłosiliśmy się do konkursu i zostaliśmy zakwalifikowani wśród takich miast jak Gdańsk, Lublin czy Międzyrzec Podlaski. Generalnie zadania oparte o zieloną rewitalizację mają na celu poprawę klimatu w mieście, ale szkodzenia najbliższemu otoczeniu i przy niewielkich nakładach finansowych. Ważnym czynnikiem jest także zaangażowanie mieszkańców w działania lokalne. Swego rodzaju rozwiązaniem mogłoby być utworzenie na Ostrogu tzw. kieszonkowego lasu miejskiego. W związku z tym uważamy, że warto spotkać się z mieszkańcami by poznać, co o tym sądzą. Warto jednak zauważyć, że niezależnie od wyboru rozwiązania zachowane byłyby główne założenia projektu, czyli uzyskanie miejsca zielonego – referowali urzędnicy.

Po prezentacji przystąpiono do dyskusji. Jako pierwsza głos zabrała radna Ludmiła Nowacka. - Powiedzieli państwo wiele. Sama idea jest świetna. Tereny od dawna czekają na rewitalizację. Budżety obywatelskie to takie zadania, które później są nadzorowane przez miasto. To przedsięwzięcie jest potrzebne miastu i środowisku. Każdy obiekt zielony wymaga jednak nadzoru. Jeśli komuś się wydaje, że drzewa po posadzeniu będą sobie tak rosły, to jednak tak nie jest. Jak to będzie w perspektywie wyglądało? Wiem, że to dzielenie skóry na niedźwiedziu, ale chcielibyśmy wiedzieć – pytała radna.

- To już nie jest zadanie z budżetu obywatelskiego. Wydarzenia, które miały miejsce w międzyczasie wpłynęły na ceny. Podjąłem jednak decyzję, że zadania z budżetu obywatelskiego niejako z automatu wchodzą do budżetu i jako miasto będziemy się starali realizować te zadania. Po sesji budżetowej mieliśmy zabezpieczoną część środków, ale RIO odnośnie budżetu i WPF wszczęła postępowanie nadzorcze. Wszystko zależy od werdyktu. Jeśli chodzi o kwestię kosztów użytkowania, to już się do tego przymierzamy. Gdy chcemy mieć komfortowe miejsce, z którego korzystamy, to wymaga kosztów. Jest to normalna rzecz, która jest przy wielu inwestycjach – odparł prezydent Dariusz Polowy.

Radna Justyna Henek-Wypior zwróciła uwagę na koszt inwestycji. - Kto pozwolił na takie potężne rozbujanie wyobraźni autora projektu? Czy jest możliwość obcięcia pewnych zadań, by zmniejszyć te koszty? - dociekała.

Głos zabrał także przewodniczący Michał Kuliga. - Cieszy mnie fakt, że jest porozumienie, żeby nie tylko rozmawiać, ale i działać. To oczekiwanie nie tylko mieszkańców Ostroga, ale i innych części miasta, którzy zaangażowali się swego czasu w promocję zadanie. Pytanie radnej Henek-Wypior uważam za zasadne. Sam w czasie prezentacji koncepcji sugerowałem, by z tej najlepszej wyciągnąć rdzeń, to co najważniejsze i zrealizować. Wiem, że projekt jest mocno rozbudowany i podzielony na strefy. Możemy z niektórych zrezygnować. Dużo powiedziano o parkach kieszonkowych i odczuwam, że idziemy właśnie w tym kierunku. Chciałbym jednak wiedzieć, na ile możemy zmodyfikować istniejący projekt? - pytał przewodniczący.

- Jak każdy projekt można go zmodyfikować praktycznie w stu procentach, ale wtedy będziemy potrzebowali nowego pozwolenia na budowę. Jeśli będzie taka wola mieszkańców i osób zainteresowanych, to oczywiście możemy to zrobić – stwierdził włodarz Raciborza.

- Wiem, że temat będzie poruszany jeszcze na innych komisjach i na sesji, ale prosiłbym, by wszyscy mieli możliwość zapoznania się z projektem przygotowanym przez firmę Architektura Bober, by można było ocenić możliwość rezygnacji z czegoś – powiedział Michał Kuliga.

Radna Ludmiła Nowacka pytała także o okres rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. - Jeśli byśmy nie próbowali sięgać po środki zewnętrzne, to perspektywa dwóch lat jest możliwa. Jednak w przypadku nasadzeń proponowałbym nie robić tego zimą. W momencie sięgania po środki zewnętrzne, to jest to kwestia około trzech lat od dziś – powiedział D. Polowy.

- Przypominam sobie, że dwa lata temu mieliśmy wydać 2,5 mln złotych na szatnie. Wtedy było larum, że to za drogie. A tutaj mamy wydać 6 mln. Racibórz ma stadion, baseny, być może lodowisko, a Brzezie powoli nie ma nic! Ludzie z Brzezia, którzy chcą pograć w piłkę muszą jeździć do Lubomi, bo u nas nie ma się gdzie przebrać. Pamiętajmy jednak, że młodzież jest przyszłością narodu i to o niej powinniśmy myśleć i najpierw realizować to co naprawdę potrzebne, a potem zajmować się takimi fanaberiami – grzmiał rajca z Brzezia.

Radny Paweł Rycka zaapelował, by przy kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego nie robić ludziom złudnej nadziei. - Oni coś promują, na coś głosują, projekt wygrywa, a potem się okazuje, że jest za drogi. Obecny projekt, jeśli mnie państwo zapytają, to mnie się podoba, ale ludzie na Ostrogu głosowali jednak na coś innego – powiedział radny. Rajca z Płoni zaapelował także, o lepsze weryfikowanie projektów w przyszłości.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202421:57

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Aktualności14 czerwca 202415:14

Policjant spotkał się z seniorami

Policjant spotkał się z seniorami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja16 czerwca 202400:21

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO]

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Zespołu Tanecznego Skaza, szczególnie w obszarze modern, jazz i teatr tańca. W niedzielę, 16.06., druga okazja, by obejrzeć wszystkie układy.

Jan Ptak
Reklama
Sport14 czerwca 202405:24

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.