Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 lutego 202311:49

Inflacja i zabytki. Radny zapytał o Piastora, prezydent odpowiedział

Inflacja i zabytki. Radny zapytał o Piastora, prezydent odpowiedział - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Czy lodowisko Piastor zostało sprawdzone pod względem możliwości użytkowania. Co stało się z rolbą, łyżwami jak i agregatem znajdującymi się na OSiR? - zapytał prezydenta Dariusza Polowego radny Marcin Fica (Razem dla Raciborza).

- Postawienie lodowiska sezonowego w tym miejscu [na Rynku, od red.] było bardzo złym pomysłem. Po pierwsze agregat został ustawiony zbyt blisko drzwi wejściowych do kościoła św. Jakuba i wierni mają utrudniony dostęp do kościoła, po drugie zablokowana została ścieżka rowerowa wytyczona przez Rynek, po trzecie utrudniony został z tego powodu dostęp do targowiska. Zwracam się o informację czy lodowisko Piastor zostało sprawdzone pod względem możliwości użytkowania. Co stało się z rolbą, łyżwami jak i agregatem znajdującymi się na OSiR. Dlaczego cena budowy promowanego przez pana lodowiska z 5 000 000 wzrosła o 140 %, skoro inflacja średnio roczna jest około 20% - czytamy w treści interpelacji.

- Odpowiadając na pismo z dnia 4 stycznia 2023 r. dotyczące wyrażonej przez Pana opinii na temat lokalizacji tymczasowego lodowiska oraz pytań dotyczących urządzeń i wyposażenia lodowiska „Piastor” przekazuję informacje uzyskane od Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji - zaczął we wstępie prezydent Dariusz Polowy.

Tymczasowe lodowisko zostało zbudowane na podstawie wymaganych uzgodnień i zgłoszeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami ppoż i bhp.

Ponadto informuję, że ze względu na to, iż w budżecie Miasta na 2022 r. ujęto zadanie pn. „Wynajem lodowiska sezonowego” oraz zadanie „Rozbudowa Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej”, biorąc pod uwagę wyeksploatowanie długoletnim działaniem, przestarzałą technologię mrożenia, a także warunki pogodowe w okresie eksploatowania, które powodują utrudnienia w utrzymaniu w należytym stanie tafli lodowej, podobnie jak w latach poprzednich nie podjęto działań zmierzających do sprawdzenia lodowiska „Piastor” pod względem możliwości użytkowania.

Urządzenia tj. rolba (zakupiona w 2013 r. jako urządzenie używane), agregat, (zakupiony w 2006 r.) bandy (zakupione w 2008 r. jako urządzenie używane) pozostają na wyposażeniu OSiR-u, jednakże ze względu na wiek i stan techniczny można je zakwalifikować raczej jako zabytkowe, ponieważ są przestarzałe technologicznie. Koszt przeglądu i remontu przewyższa wartość urządzeń. Łyżwy użytkowane przez sześć sezonów, w ramach ogólnej dostępności również w znacznej części nie nadają się do dalszego użytkowania (większość zakupiona w 2015 r.).

- Informuję, że cena budowy lodowiska wynika z oferty, która wpłynęła w ramach przeprowadzonego postępowania przetargowego, którego szczegóły znajdują się na stronie OSiR w zakładce BIP: https://osir.bipraciborz.pl/bipkod/30277459. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że wpływ na cenę ma nie tylko inflacja, ale również koniunktura w branży a także zakres prac, który w porównaniu do pierwotnej wersji został rozszerzony.

Jednocześnie proszę, by na etapie kierowania pisma precyzyjnie określić, czy jest ono interpelacją, czy też zapytaniem. Zgodnie z art. 24 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 40) cyt.: (…) 4. Interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy. Interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania. 5. Zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Przepis ust. 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio. (…). Jak widać, interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy i powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania. Natomiast zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Ustawodawca jasno rozgraniczył te dwie formy i dla zachowania właściwego procedowania jeszcze raz proszę o precyzyjne określenie czy złożone pismo jest interpelacją czy też zapytaniem - wyjaśnił prezydent.

Autor: opr. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.