Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 stycznia 202315:43

W punkt. Spotkanie z malarstwem Sławka Grucy

W punkt. Spotkanie z malarstwem Sławka Grucy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pierwszym gościem w nowym roku w saloniku artystycznym z cyklu „W punkt” był artysta malarz Sławek Gruca.

Hol pierwszego piętra RCK w miniony czwartek, 12 stycznia, przeobraził się w galerię sztuki, w której pięknie prezentowały się obrazy naszego gościa. Większość specjalnie zostało przygotowanych na to spotkanie. Nasz hol choć dość pojemny, pękał w szwach, a dostawianiu krzesełek dla ciągle nadchodzących gości, nie było końca.

Choć Sławek Gruca mieszka w Częstochowie, to z Raciborzem współpracuje od kilku lat, tworząc plakaty dla wyjątkowych projektów realizowanych przez Raciborskie Centrum Kultury, wspominając ostatni Festiwal Teatralny OFF-ka, czy projekt polsko-czeski „Kolory życia: Zaklęci w filmie”. Spotkanie prowadziła Anna Kokolus, wicedyrektor RCK, która współpracuje z artystą od prawie dekady.

Przypomniała, że pierwszą wystawę prac Sławka Grucy organizowaliśmy jako RCK w 2018 roku w ówczesnym RCI. Artysta opowiadał o autorskiej technice pasteli olejnych, jaką stosuje w swoich pracach. Podkreślił, że pastele są narzędziem ciągle wg niego niedocenionym, cały czas go inspirują i fascynują, ciągle odkrywa ich nowe możliwości. Padały pytania o główne motywy obrazów Sławka Grucy. Nie sposób nie zauważyć, że zarówno kobieta, jak i relacje damsko-męskie dominują w jego pracach. Radość, miłość przeplata się z tęsknotą, smutkiem, czasem ironią i sarkazmem.

Jednym z częstych motywów jest motyw „maski”, którą można by porównać do Goffmanowskich masek, ról jakie zakładamy na co dzień. Artysta zdradził, że jedna z jego prac „Portret rodzinny” stała się egzemplifikacją do pytania na maturze ustnej w 2018 roku pt. "Opowiedz o relacjach międzyludzkich na przykładzie obrazu Sławka Grucy".

Niektóre z prac artysty mają w sobie niepokój, dramaturgię, ale po dłuższym przebywaniu w towarzystwie danej pracy, to pierwsze wrażenie ulatnia się i odkrywa ona przed oglądającym swoje drugie dno. Inny motyw ostatnio chętnie malowany przez Sławka to masquare de la muerte (nawiązanie do meksykańskiej tradycji święta zmarłych).

Po części oficjalnej, dodatkowe pytania padały w kuluarach. Zebrana publiczność chętnie oglądała i komentowała oglądane obrazy. Po wernisażu, w piątkowy poranek Sławek Gruca miał jeszcze spotkanie z uczniami z raciborskiego liceum plastycznego, którzy byli żywo zainteresowani zarówno artystyczną stroną powstawania dzieł, jak i tym co się później z nimi dzieje: jak się je promuje, w jaki sposób zdobywa nabywców itp.

Wystawę malarstwa Sławka Grucy będzie można oglądać w Raciborskim Centrum Kultury do 12 lutego.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.