Mona Tusz, Łężczok i esencja Raciborza. Mural oficjalnie oddany

- Zaczarowały nas te murale. Mają swój styl, są otoczone w aurze marzenia sennego, lekkiego snu, w temacie mocno ekologicznym, związanym z przyrodą, a to jest esencja tożsamości Raciborza - tak wiceprezydent Dawid Wacławczyk wyjaśniał wczoraj, 13.01., skąd wybór Mony Tusz, topowej - jak zaznaczył - artystki polskiego street-artu do pracy w naszym mieście.
Plac Księżnej Ofki Piastówny jest dla władz najpiękniejszy w mieście, mocno związany z kulturą, blisko Muzeum i RCK. Były tu sceny na Dniach Raciborza, a na dachu Tęczowej odbył się spektakl. Przestrzeń powinna być zatem – jak mówił Wacławczyk - coraz bardziej atrakcyjna, z pożytkiem dla mieszkańców i turystów, a miasto coraz ładniejsze.
Na bazie tych przemyśleń zrodził się pomysł, by powstał tu kolejny raciborski mural. Problem jednak w tym, że nadająca się do tego ściana kamienicy nie należy do miasta. Na jej pomalowanie zgodziła się właścicielka, Violetta Larysz, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, malarka, najlepiej czująca się w temacie abstrakcji. Jej debiut wystawiennicy miał miejsce w 2012 r. na Przystanku Kulturalnym Koniec Świata.
Umowa użyczenia została podpisana na 10 lat. Koszty wykonania muralu, z oszczędności, pokryło miasto. To ok. 25 tys. zł.
Prace trwały kilka tygodni. Finisz zajął artystce 30 godzin non-stop, do wczoraj do południa. – To był long – mówiła Mona Tusz. O 16.00 władze oficjalnie zaprezentowały mural, a podczas wieczornego koncertu noworocznego podświetliły.
- Jak się marzy, jak się działa, jak człowiek ma odwagę, to marzenia się spełniają - mówił wiceprezydent Dawid Wacławczyk.
Mona Tusz najwięcej murali stworzyła na Śląsku. Do Raciborza przyjechała po stworzeniu dzieła w Brukseli.
- Chcieliśmy sztuki tego miejsca - tłumaczył Wacławczyk. Na placu odbywały się co prawda tańce, ale niedaleko jest Odra, która płynie też w sąsiedztwie rezerwatu Łężczok, gdzie artystka znalazła inspirację. - Reszta to już interpretacja pozostawiona dla was. Ja jestem zadowolona - mówiła na otwarciu. - W Raciborzu pracowało mi się sympatycznie i miło. Czułam się zaopiekowana - dodała.
- Zapowiedź była, że ma być ładnie. Jest ładnie - skwitował prezydent Dariusz Polowy.
Przy ul. Zborowej powstanie mural z wizerunki Ofki Piastówny.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz