ASK żąda rewizji

Organizatorzy Rowerowej Masy Krytycznej chcą, by prezydent zrewidował swoje stanowisko i zaopiniował pozytywnie pomysł przeprowadzenia akcji 25 października. Uważają, że naruszono ich prawa obywatelskie.
Przypomnijmy, że Masa Krytyczna została zaplanowana na 25 października o godz. 13.00, na trawniku przed barem Klepka przy Pl. Konstytucji 3 Maja. Celem jest zwrócenie uwagi osób odpowiedzialnych za transport publiczny na potrzeby najbardziej dyskryminowanej grupy użytkowników dróg, czyli rowerzystów. Główne postulaty październikowej manifestacji rowerowej, kierowane przez organizatorów do prezydenta Raciborza, to: opracowanie spójnej polityki rowerowej, konsultowanie planów budowy dróg rowerowych z lokalnymi grupami rowerzystów oraz wdrażanie nowoczesnych standardów budowy infrastruktury rowerowej (tj. odpowiednia nawierzchnia ścieżek, niskie krawężniki, parkingi dla rowerów).
Zgodę na przeprowadzenie tego typu akcji wydaje starosta, posiłkując się opinią prezydenta, a ta jest negatywna z racji - jak twierdzi magistrat - aktualnych utrudnień w ruchu w związku z remontami dróg. W piśmie do prezydenta, w którą rewizji dotychczasowego jego stanowiska, napisali: - Państwa decyzja jest bezzasadna. Wszystkie warunki określone w w/w przepisach zostały przez wnioskodawcę (Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK) spełnione. Jednocześnie w porozumieniu z Powiatową Komendą Policji w Raciborzu (jak zapisano we wniosku), zostały dokonane ustalenia mające na celu zminimalizowanie utrudnień ruchu drogowego przez uczestników „Rowerowej Masy Krytycznej”. Ustalenia te dotyczą odpowiedniego zabezpieczenia trasy (we współpracy z policją) oraz godziny rozpoczęcia przejazdu. Z opinii wyrażonej przez przedstawiciela Sekcji Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Raciborzu wynika, że ruch drogowy o godzinie 13.00 w sobotę jest już stosunkowo niewielki i zajęcie pasa drogowego w tym czasie nie spowoduje istotnego utrudnienia ruchu. Dlatego Państwa decyzja, spowodowana – jak wynika z Państwa pisma – troską o płynność ruchu drogowego, jest nietrafiona. Kolejnym faktem wskazującym na bezzasadność Państwa decyzji jest to, że czynniki zewnętrzne (tj. remonty dróg) nie mogą stanowić usprawiedliwienia dla ograniczania praw obywatelskich, jakimi są prawo do manifestacji poglądów i wyrażania opinii. Dążenie do utrudniania lub uniemożliwiania realizacji tych praw stanowi naruszenie obowiązującej w Polsce konstytucji, a także międzynarodowych standardów w zakresie ochrony praw człowieka. Wobec tego Państwa decyzja może zostać zinterpretowana jako brak poszanowania fundamentalnych zasad demokracji. Ponadto poważne zastrzeżenie budzi fakt niestosowania przez Państwa konstytucyjnej zasady równości wszystkich obywateli wobec prawa. W ostatnią sobotę (11 października 2008 r.) przez ulice Raciborza przeszedł marsz organizowany przez Polski Komitet Zwalczania Raka. Uczestnicy tego marszu wykorzystywali drogę w sposób szczególny, wobec czego w ich przypadku również musiały mieć zastosowanie przepisy Prawa o ruchu drogowym. Decyzja zezwalająca na przeprowadzenie tego marszu została wydana w czasie, kiedy stan remontów dróg publicznych był taki sam, jaki będzie w terminie planowanej „Rowerowej Masy Krytycznej”. Ponadto zwracam uwagę na fakt, że marsz organizowany przez Polski Komitet Zwalczania Raka rozpoczął się o godzinie 10.00 w sobotę. A to – zgodnie z opinią przedstawiciela Sekcji Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Raciborzu – jest czas najwyższego natężenia ruchu drogowego w Raciborzu. Stosowanie różnych standardów wobec obywateli oraz lekceważenie zasady równości wszystkich wobec prawa również jest dalekie od norm demokratycznych.
Prezydent, jak nas poinformował, przesłał sprawę do rozpatrzenia starosty.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany