Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 kwietnia 201608:27

Zielone Czeki - nagroda dla Tomasza Pietrzykowskiego, uznanie dla Agromaxu

Zielone Czeki - nagroda dla Tomasza Pietrzykowskiego, uznanie dla Agromaxu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął konkurs "Zielone Czeki 2016". To doroczna nagroda finansowa przyznawana z okazji "Dnia Ziemi". Od 1994 roku nagradzane są osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. W tym roku dwa mocne akcenty raciborskie - wyróżnienia dla Bogusława Berki - szefa Agromaxu oraz pochodzącego z Raciborza prawnika, byłego wojewody dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego.

"Zielone Czeki" przyznawane są przez Kapitułę składającą się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 40 zgłoszeń. Laureaci wyłaniani są w sześciu kategoriach:
- innowacje i technologie,
- programy i akcje dotyczące ochrony przyrody,
- prace naukowo-badawcze,
- edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży,
- publicystyka ekologiczna,
- działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych.

Decyzją Kapituły przyznanych zostało 14 "Zielonych Czeków" - pięć nagród zespołowych i dwie nagrody indywidualne. Przyznano także jeden dyplom honorowy i dziesięć dyplomów uznania. Wysokość nagród pieniężnych jest następująca:
Nagroda indywidualna - do 7 500 tys. zł
Nagroda zespołowa - do 15 000 tys. zł przy uwzględnieniu, że zespół nie może liczyć więcej niż trzy osoby, a nagroda dla członka zespołu nie może przekroczyć kwoty 5 000,00 zł

"Zielone Czeki" - laureaci nagród i dyplomów
Kategoria: innowacje i technologie
Nie wyłoniono laureata ZC.
Dyplom uznania:
Piotr Komraus - za innowacyjny program ograniczania strat wody, który pozwolił na zaoszczędzenie 372 tys. m3 wody w ciągu pięciu lat istnienia firmy Aqua-Sprint Wodociągi Siemianowickie.
Bogusław Berka - za zastąpienie węgla i oleju opałowego paliwem gazowym w procesie suszenia zbóż na terenie obiektu w Bojanowie spółki AGROMAX.

Kategoria: programy i akcje dotyczące ochrony przyrody
"Zielony Czek":
dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski - za unikalną działalność społeczną w dziedzinie poprawy standardów prawnej ochrony zwierząt w Polsce popartą wiedzą merytoryczną na najwyższym poziomie.
zespół: Maja Głowacka, Bogdan Ogrodnik - za opracowanie i przeprowadzenie autorskich programów Badamy Poznajemy, Chronimy, Program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa Rybnik oraz program Przyrodnicze Katowice; członkowie zespołu są założycielami Pracowni Edukacji Żywej.
Zgodnie z regulaminem, w przypadku gdy nie wyłoniono laureata w danej kategorii, istnieje możliwość nagrodzenia dwóch osób lub dwóch zespołów w innej kategorii.

Kategoria: prace naukowo-badawcze
Dyplom uznania:
Dariusz Tlałka - za badania i prace naukowe nad paprotnikami na obszarze województwa śląskiego i terenach przyległych; nominowany to odkrywca pięciu nowych gatunków paprotnika, autor i współautor 28 publikacji naukowych, badania prowadzi społecznie i nie jest związany z żadną jednostką naukową,
Dyplom honorowy:
dr Andrzej Tyc - za długoletnią pracę naukową na rzecz ochrony przyrody regionu oraz zaangażowanie w kolejnych kadencjach Wojewódzkich Rad ochrony Przyrody oraz Regionalnej Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego.
"Zielony Czek":
dr inż. Krzysztof Klejnowski - za długoletnią pracę naukową na rzecz ochrony powietrza, badania właściwości fizyko-chemicznych cząstek stałych w atmosferze, publikacje popularyzujące wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim oraz zaangażowanie od 2003 roku w prace Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko, a od 2009 roku w pracach Regionalnej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko.

Kategoria: edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży
Dyplom uznania:
zespół: Robert Mańczyk, Dariusz Heppner, Bogdan Kubat - od kilku lat prowadzi akcję "Młodzieżowe spotkania z przyrodą", w której udział wzięło 500 dzieci ze szkół i przedszkoli.
"Zielony Czek":
zespół: Ewa Cornik, Katarzyna Wojtal, Jarosław Wesołek - nominowani to nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, którzy z wielkim zapałem i zaangażowaniem społecznym edukują ekologicznie dzieci i młodzież w obszarach: organizacja powiatowych konkursów ekologicznych, opracowanie i organizacja cyklicznych zajęć otwartych dla uczniów z regionu, kreowanie systemu edukacji proekologicznej nauczycieli i uczniów poprzez uczestnictwo w wykładach i akcjach Centrum Edukacji Prosumenckiej przy Politechnice Śląskiej

Kategoria: publicystyka ekologiczna
Nie wybrano kandydata.

Kategoria: działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:
Dyplom uznania:
zespół: Alicja Czerwińska, Michał Kisio, Marcin Niesyt - dyplom uznania za organizację i udział w akcjach ulicznych, informacyjnych warsztatach dotyczących zdrowego żywienia w ramach Stowarzyszenia Otwarte Klatki,
Łukasz Fuglewicz - za animację interdyscyplinarnych działań łączących przyrodę, kulturę i aktywność fizyczną.
"Zielony Czek":
zespół: Maria Staniszewska, Halina Stolarczyk, Aleksandra Józewicz - za wskazywanie zielonej alternatywy działań podejmowanych przez każdego z nas oraz rozwiązań systemowych, które temu sprzyjają, za budowanie świadomości, że działania proekologiczne nie są trudne.
zespół: Piotr Kohut, Józef Michałek - za promocje oraz rozpowszechnianie idei Redyku Karpackiego w Beskidach oraz za zaangażowanie w program OWCA plus.
Zgodnie z regulaminem, w przypadku gdy nie wyłoniono laureata w danej kategorii, istnieje możliwość nagrodzenia dwóch osób lub dwóch zespołów w innej kategorii

Nagroda specjalna:
zespół: Czesław Śleziak, Grzegorz Pasieka - za działania popularyzatorskie wśród przedsiębiorców poprzez organizację szkoleń, konferencji, seminariów na tematy związane z ochroną środowiska, a także publikacje w wydawnictwach ekologicznych.

Autor: wfosigw,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.