Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie13 maja 201720:31

Alternatywa dla niskiej emisji, czyli o walce ze smogiem na konferencji w Pietrowicach Wlk.

Alternatywa dla niskiej emisji, czyli o walce ze smogiem na konferencji w Pietrowicach Wlk. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Uchwała sejmiku śląskiego w sprawie ograniczenia niskiej emisji wymusi wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Gminy muszą się do tego przygotować, przede wszystkim w aspekcie wsparcia mieszkańców. To dlatego temat zwalczania smogu zdominował konferencję ekologiczną towarzyszącą 17. Eko-Wystawie w Pietrowicach Wielkich. Jej temat: Alternatywa dla niskiej emisji - prawne, technologiczne i finansowe narzędzia walki ze smogiem.

Poza samorządowcami oraz posłanką Gabrielą Lenartowicz (PO), przez wiele lat prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w konferencji wzięli także udział zainteresowani mieszkańcy powiatu. Przypomnijmy, nowe przepisy antysmogowe zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. Zgodnie z nimi od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała sejmiku obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie już od 1 września 2017 roku.

- Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Unii Europejskiej. To skutkuje większą umieralnością - przypomniała posłanka Gabriela Lenartowicz. Dodała, że w ostatnich latach, dzięki m.in. alarmom antysmogowym, do ludzi dotarła bezstronna, obiektywna informacja o jakości powietrza w Polsce. Podkreśliła rolę mediów. Obywatele mają już świadomość zagrożenia smogiem i oczekują działań od strony państwa, zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. - Oczekujemy wsparcia. To nie my mamy sobie kupić czyste powietrze. To musi zapewnić państwo - dodała. Potrzeba zatem wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. Omówiła projekt ustawy opracowanej przez PO, która ma wesprzeć te działania. - Te działania muszą mieć charakter ustawowy - podkreśliła.

- Będziemy musieli zachęcać i wspierać mieszkańców w wymianie źródeł ciepła na ekologiczne - przekonuje wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek. Ma na myśli programy wsparcia finansowego. Organizowane przez tutejszy samorząd ekotargi mają zaś pomóc mieszkańcom w wyborze oferty. Jak podkreśla sekretarz gminy Adam Wajda, bezpośredniego kontaktu producent - odbiorca nie zastąpi ani katalog, ani nawet najlepszy sklep internetowy.

Z prelekcjami, poza poseł Lenartowicz, wystąpili także: Patryk Swoboda (Planergia) - Smog. Istota problemu, zagrożenia oraz skuteczna walka ze smogiem w prezentacji pt. #Nie truj sąsiada. Realny problem i jego konsekwencje; Ewelina Barton i Sebastian Mamczur (Galmet) oraz Bartłomiej Bednarski (Bank Spółdzielczy Racibórz) - Jak produkować ciepło tanio i przyjaźnie dla środowiska; Michał Czeluśniak - program ograniczania niskiej emisji w gminie Pietrowice Wielkie i możliwości dofinansowania inwestycji mieszkańców z budżetu gminy oraz budżetów NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.

(waw)

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.