Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie6 marca 201710:27

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o niskiej emisji

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o niskiej emisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Problematyka niskiej emisji w województwie śląskim była głównym tematem obrad plenarnych Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. WRDS pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. 

W obradach WRDS uczestniczył II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. Spotkanie zwołane zostało z inicjatywy samorządu województwa śląskiego. Zaproszenie do udziału w spotkaniu wystosowano m.in. do ministra środowiska, prezesa WFOŚiGW w Katowicach, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz przedstawicieli Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Dyskutowano o tym nabrzmiałym problemie, jakim jest niska emisja, w kontekście proponowanego przez zarząd województwa śląskiego projektu uchwały Sejmiku Województwa w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Wpływ smogu na zdrowie ludzi przedstawiła lekarka Aneta Ciślak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. O stanie jakości powietrza w województwie śląskim mówił Tadeusz Sadowski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Katowicach. Założenia projektu Uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, przedstawił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Informację na temat prowadzonych konsultacji społecznych tego projektu uchwały przedstawił Łukasz Tekeli, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Przyjęty przez Zarząd Województwa 12 stycznia br. projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły 5-10 lat, powinni uczynić to do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4 – w ich przypadku graniczną datę obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłużono do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Spotkania informacyjne w samorządach zakończono 17 lutego br. Teraz przyjmowane są uwagi i opinie do projektu uchwały antysmogowej, który ma zostać skierowany pod obrady Sejmiku najpóźniej w kwietniu br. Ma ona zostać przyjęta przez radnych wojewódzkich przed następnym sezonem grzewczym.

(Z wykorzystaniem informacji ze strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach)

Autor: Śląski Urząd Wojewódzki,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.