Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie14 stycznia 201609:43

Ferie z Akademią Bioróżnorodności

Ferie z Akademią Bioróżnorodności - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region: Park Śląski zaprasza organizatorów zimowych półkolonii i zajęć dla dzieci do Akademii Bioróżnorodności współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach!

Park Śląski to unikatowa "oaza zieleni" zlokalizowana w Chorzowie, pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej w najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju. Od ponad 60 lat służy spacerowiczom, turystom, uczestnikom imprez masowych, a także zwolennikom wzmacniania zdrowia i sportowej kondycji na łonie przyrody poprzez marsz, bieg lub jazdę na rowerze bądź rolkach.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski zajmuje aż 620 hektarów, z czego 250 ha to tereny leśne, a 100 ha pielęgnowane stale powierzchnie parkowe. Stawy, sadzawki, strumyki, rozliczne gatunki drzew i krzewów oraz rozległe łąki stanowią w chorzowskim parku przyjazną ostoję dla dzikiej fauny, która żyje tu w nietypowym sąsiedztwie z mieszkańcami Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Teren Parku Śląskiego to także niecodzienne nagromadzenie oraz urozmaicenie turystycznych i rozrywkowych atrakcji. Wizyta w Planetarium Śląskim w połączeniu z odwiedzinami legendarnego, a ostatnio modernizowanego Stadionu Śląskiego, można przeżyć jako niecodzienną podróż pomiędzy niebem a ziemią. Z kolei Śląskie Wesołe Miasteczko to wspaniała zabawa z pogranicza rozrywki oraz nauki. W Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", a także w pobliżu Hali Wystaw "Kapelusz" poznamy ciekawe szczegóły oraz liczne restauracje i kawiarnie.

Częstym wizytom w Parku Śląskim sprzyja dobrze rozwinięta, okoliczna baza hotelowa oraz świetne skomunikowanie z pobliską autostradą A4, Drogową Trasą Średnicową oraz centrum Katowic i Chorzowa.

Podstawowe informacje o Akademii:
- Przyjmujemy grupy zorganizowane, maks. 45-osobowe
- Udział w zajęciach Akademii Bioróżnorodności, dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Katowicach jest całkowicie bezpłatny
- Uczestnikami zajęć mogą być dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat z terenu województwa śląskiego.
- Oferta dotyczy III i IV tygodnia lutego: 15-26 II 2016.
- Treści zajęć laboratoryjnych i terenowych są dostosowane do wieku dzieci.
- Warsztat jest oparty o metody aktywne, angażujące uczestników w rozwiązywanie problemów, poszukiwanie rozwiązań i uważną obserwację świata.
- W przypadku grupy powyżej 15 osób cala grupa jest podzielona i zajęcia laboratoryjne są prowadzone równolegle dla mniejszych grup. Prosimy o odpowiednią liczbę opiekunów (na każde 15 osób jeden).
- Każdy warsztat trwa 60 minut.
- Zgłoszenia udziału w zajęciach Akademii Bioróżnorodności należy dokonać drogą mailową (fundacja@parkslaski.pl) za pomocą ankiety.
- W miarę możliwości możemy pomóc Wam uatrakcyjnić pobyt w Parku Śląskim - jeżeli potrzebujecie przewodnika po Parku Śląskim lub dodatkowych opiekunów, np. na przejazd kolejką linową, możemy wesprzeć Was naszymi pełnoletnimi wolontariuszami. Jeżeli chcecie zorganizować dzieciom obiad lub grilla - prosimy o taką informację jak najszybciej!

Zapraszamy do współpracy, liczba miejsc ograniczona!

Zapraszamy na spacer turystyczno-edukacyjnym szlakiem wyjątkowej kolekcji najoryginalniejszych i najszlachetniejszych gatunków drzew w Parku Śląskim.

Czterdzieści specjalnych tablic poglądowych umożliwia gościom parku poznanie ciekawych i rzadkich gatunków drzew. Ścieżka dendrologiczna w Parku Śląskim powstała dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kilometrowa ścieżka biegnie od budynku dyrekcji parku, przez mokrą łąkę, ogród japoński, aż do przedpola Rosarium. Głównym celem jej wytyczenia było stworzenie gościom parku (szczególnie młodzieży) bezpośredniej możliwości poznania z bliska wspaniałych okazów szlachetnych drzew. Stworzeniu ścieżki przyświecała także idea promocji podziwu i szacunku dla przyrody oraz zwrócenia uwagi na występującą w parku bioróżnorodność i bogactwo flory. W pobliżu drzew umieszczono tablice informacyjne zawierające szczegółowe opisy danego gatunku, jego nazwę łacińską oraz mapę z obszarem występowania.

Do najciekawszych drzew w tej kolekcji należą: metasekwoja chińska, ambrowiec amerykański, magnolia parasolowata, cis, limba, kosówka, grójecznik, tulipanowiec oraz miłorząb dwuklapowy.

Ścieżka dendrologiczna w Parku Śląskim cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno gości indywidualnych, jak i grup zorganizowanych, głównie szkolnych wycieczek. Niektóre spośród drzew liczą sobie 50 lat, a ich układ wzdłuż ścieżki podkreśla gatunkowe i geograficzne zróżnicowanie całej kolekcji. Na wnikliwe zapoznanie się z treścią tablic informacyjnych oraz wszystkimi drzewami eksponowanymi wzdłuż ścieżki trzeba poświęcić ok. dwóch godzin.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.