Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja3 września 200908:19

Studenckie Koło Naukowe Pedagogów

Studenckie Koło Naukowe Pedagogów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Pierwsze spotkanie Studenckiego Koła Pedagogów działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu miało miejsce w październiku 2004 roku. W ciągu pięciu lat istnienia, jego członkowie i opiekunowie podjęli wiele inicjatyw naukowych oraz przeprowadzili szereg badań.

- Koło swój początek zawdzięcza dr Teresie Nazimow – Krakowskiej, która była jego pierwszym opiekunem oraz asystentkom mgr Beacie Gawłowskiej, mgr Bożenie Olchawie i mgr Ewie Świerczek. Przewodniczącą została wtedy studentka, Agnieszka Drobna – mówi dr Gabriela Kryk, aktualny opiekun SKN Pedagogów.

Jednym z pierwszych poważnych działań nowo powołanej struktury był udział w ogólnopolskich badaniach prowadzonych pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP pod tytułem Uczelnie wolne od narkotyków. Badania przeprowadzono w 2005 roku i objęto nimi 420 studentów wszystkich roczników oraz specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Ich wyniki stały się podstawą czynnego udziału studentów w konferencjach, a także w spotkaniach naukowych w kraju i za granicą. 

W roku akademickim 2005/2006 członkowie koła uczestniczyli w szeregu tego typu przedsięwzięć. – Wśród nich można wymienić konferencję na Uniwersytecie Opolskim poświęconą wyrównywaniu szans edukacyjnych, międzynarodową konferencję na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu dotyczącą edukacji interkulturowej w nauczaniu wczesnoszkolnym czy konferencję odbywającą się pod hasłem Śląsk – Studenci – Rozwój na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – relacjonuje dr Gabriela Kryk.

W roku akademickim 2006/2007 Koło Pedagogów zajęło się realizacją międzynarodowego projektu pod nazwą Tradycje i zwyczaje w kształceniu dzieci w młodszym wieku szkolnym. – W ramach tego projektu przeprowadzono odpowiednie badania, zebrano i opracowano ich wyniki oraz opublikowano teksty na temat tradycji i zwyczajów w kształceniu na Śląsku – wyjaśnia aktualny opiekun koła.

Członkowie SKN Pedagogów niejednokrotnie uczestniczyli w Międzynarodowych Obozach Studenckich Kół Naukowych m.in. w Czechach i na Słowacji. Sami także byli organizatorami podobnego spotkania, które odbywało się pod hasłem Tradycje i zwyczaje regionalne w edukacji wczesnoszkolnej.

W październiku 2007 roku nowym opiekunem naukowym koła została dr Gabriela Kryk, a jego przewodniczącą studentka, Anita Lenart. Wtedy też rozpoczęto prace nad kolejnym międzynarodowym, polsko – czesko – słowackim projektem, który miał zbadać styl życia uczniów w młodszym wieku szkolnym i miał mieć charakter porównawczy. Podsumowano go w roku 2009. Wcześniej zakończono projekt poświęcony tradycjom i zwyczajom w kształceniu dzieci w młodszym wieku szkolnym oraz w czasie wizyty na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, zaprezentowano wyniki przeprowadzonych badań.

 – Do ważnych wydarzeń w życiu koła można również zaliczyć udział działających w nim studentek w międzynarodowym sympozjum naukowym Komunikacja interpersonalna i drogi dochodzenia do porozumienia organizowanym przez naszą uczelnię oraz w konferencji studenckiej Integralia 2008 – Wymiary Studenckiej Humanistyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu – mówi dr Gabriela Kryk.

Działalność naukowo – badawcza nie jest jednak jedyną dziedziną, jakiej postanowili się poświęcić członkowie SKN Pedagogów. – Nasze koło może pochwalić się również aktywnym uczestnictwem w życiu raciborskiej uczelni oraz środowiska lokalnego. Regularnie bierzemy udział we wszelkiego rodzaju uroczystościach akademickich, jak choćby inauguracja roku akademickiego czy juwenalia. Od wielu lat prowadzimy też imprezy, które na stałe wpisały się w kalendarz uczelnianych wydarzeń. Są to Igrzyska Dla Osób Niepełnosprawnych – Sport ku radości oraz Miejski i Powiatowy Turniej Asy Trzeciej Klasy – wymienia dr Gabriela Kryk.

Ponadto od samego początku istnienia koła, jego członkowie systematycznie organizują pracę opiekuńczą, wychowawczą i wspierającą na rzecz wychowanków oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień w Raciborzu, Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek NMP w Krzyżanowicach, Świetlicy Środowiskowej Dom Dziecka w Raciborzu, Domu Samotnej Matki w Raciborzu, a także Ośrodku Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Knurowie. – W czasie spotkań z podopiecznymi tych wszystkich placówek, studenci prowadzą gry i zabawy z dziećmi, niosą im pomoc dydaktyczną i wychowawczą, organizują okolicznościowe spotkania, wspierają chorych i niepełnosprawnych, pomagając im w codziennych czynnościach, a w okresie świątecznym przygotowują poczęstunki i obdarowują zdobytymi od sponsorów słodyczami i własnoręcznie wykonanymi upominkami – mówi opiekun koła.

Już w październiku odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie SKN Pedagogów. Z początkiem nowego roku akademickiego będą mogły dołączyć do niego nowe osoby, które oprócz normalnych zajęć na uczelni, chciałyby się poświęcić również zajęciom dodatkowym, związanym z jego działalnością.

Iwona Świtała

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.