Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja15 kwietnia 200921:44

Dzień Czeski w Bibliotece

Dzień Czeski w Bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

Miejska i Powiatowa Biblioteka w Raciborzu oraz Biblioteka Petra Bezruče w Opawie po raz kolejny zorganizowały Dzień Czeski. Jak zwykle przekazano książkowe podarunki. Był także gość specjalny opawska koronkarka Karla Klusoňová, specjalizująca się w koronkarstwie klockowym.

- Współpraca obu bibliotek rozpoczęła się w 2003 roku. Od tej pory spotykamy się dwa razy w roku, raz w Opawie, raz w Raciborzu – mówi Małgorzata Michalczyk, instruktor w MiPB w Raciborzu. W zeszłym roku Dzień Czeski był poświęcony twórczości znanej na całym świecie opawskiej pisarki Joy Adamson, autorki Elzy z afrykańskiego buszu, a Dzień Polski Gabrieli Habrom–Rokosz, raciborzance specjalizującej się w fotografii.

- Współpraca z raciborską biblioteką jest dla nas bardzo ważna, ponieważ obydwa miasta znajdują się w bliskiej odległości. Zależy nam na poznawaniu historii, bo w średniowieczu Racibórz i Opawa miały wspólne korzenie. Staramy się do tego nawiązać. W ramach współpracy przedstawiamy sobie nawzajem pisarzy, twórców, malarzy. Mówimy także o różnych rzeczach, dotyczących naszego fachu – stwierdza Zuzana Bornová, dyrektorka Petra Bezruče w Opawie

Dzisiaj, tuż po powitaniu oraz tradycyjnym wręczeniu podarunków, które powiększą zbiory działu literatury polskiej w bibliotece w Opawie oraz czeskiej i słowackiej w Raciborzu, rozpoczęły się wykłady. Pierwszy, zatytułowany Projekt okładka książki, poprowadziła Zuzana Bornová, a drugi gość specjalny, koronkarka - Karla Klusoňová, która opowiadała o swoich koronkach. Zdobią ubrania wytwornych dam na całym świecie, jak również galerie i muzea w najdalszych zakątkach świata. Podziwiali je m.in. mieszkańcy Pragi, Toronto, a nawet Izraela. Jej ozdoby zajęły pierwsze miejsce na międzynarodowym konkursie koronkarskim w Niemczech.

Opawianka, jak sama się przyznała, zakochała się w koronkarstwie klockowym już w dzieciństwie, ale koronki nauczyła się tworzyć dopiero jako dojrzała kobieta i zajmuje się tym już 34 lata. – Dzięki koronce mogę wyjaśnić siebie, swoje uczucia, tęsknoty, radości, ale i smutki. Mój wykład miał przedstawić koronkarstwo z Opawy. Chciałam udowodnić, co człowiek może stworzyć, kiedy coś lubi i poświęca temu dużą część życia oraz kiedy daje tym radość innym ludziom. Kiedyś kobiety żyły z produkcji koronek, dzisiaj koronki są tylko ozdobą, albo pocieszeniem dla duszy – mówi Karla Klusoňová.

Inspiruje ją natura. – Zaczęłam inaczej dostrzegać piękno. Jesienne, pokryte rosą pajęczyny do dzisiaj mnie oczarowują. Za każdym razem podziwiam je z niemym zachwytem. Dokładnie w taki sam sposób patrzę na kwiaty, a nawet zwykłe źdźbło trawy – mówiła ze wzruszeniem. Swój zachwyt przyrodą da się zauważyć w jej koronkowych dziełach. Dominują w nich motyle, ćmy, które artystka darzy szczególną wrażliwością. Połączone ze sobą tworzą niepowtarzalną kompozycję. Nie sposób określić ile czasu zajmuje Karli zrobienie koronkowego dzieła. Czasem jest to zaledwie parę godzin, a bywa i tak, że pracuje nad maleńkim wzorem kilka dni. – Koronkę zawsze tworzę w napięciu. Dopiero po wyjęciu szpilek przeżywam radość lub rozczarowanie. Tworząc oryginalny wzór, nigdy nie wiem, jaki będzie końcowy efekt – dodała.

W katalogu do jednej z wystaw Klusoňovej możemy przeczytać: wszystko widzę w niciach. A motyle i ćmy dostrzegam ze szczególną wrażliwością. To klejnoty natury, a ja lubię je odtwarzać w koronkach. Koronkę tworzę w napięciu. Godziny, dnie i noce pracuję nad nią i właściwie dopiero po wyjęciu szpilek przeżywam radość lub rozczarowanie. Tworząc oryginalny wzór, nigdy nie wiem, jaki będzie końcowy efekt. Muszę być cierpliwa”

Dzień Czeski zakończyło otwarcie wystawy zatytułowanej Koronka z marzeń i motylich skrzydeł, prezentującej dzieła opawskiej koronkarki, która dodatkowo pokazała narzędzia służące jej do pracy: klocki, listeczki, pajączki i gwiazdeczki, wstawiane parami nad każdym kawałeczkiem koronki. – To naprawdę piękne i urocze, a to wykonanie! – zawołała jedna z pań zwiedzających wystawę.

Koronki Karli Klusoňovej można oglądać w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki przy ulicy Kasprowicza w Raciborzu do końca kwietnia bieżącego roku.

IŚ, jula

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja25 kwietnia 202408:59

Śmieciomoda wiosna 2024

Śmieciomoda wiosna 2024 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.