Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 stycznia 201609:52

Mniejszość niemiecka szuka pomysłu na stare koszary na Ostrogu

Mniejszość niemiecka szuka pomysłu na stare koszary na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: DFK, które w latach 90. przejęło dawne koszary huzarskie na Ostrogu za przysłowiową złotówkę, szuka pomysłu i pieniędzy na ich zagospodarowanie. Obiekt popada w coraz większą ruinę, a sama koncepcja i dokumentacja jego odbudowy może kosztować nawet 100 tys. zł. Mniejszość liczy, że pozyska pieniądze z UE.

Zanim jednak DFK mogłoby się starać o pieniądze z Unii Europejskiej w ramach nowego regionalnego programu operacyjnego, trzeba przygotować przynajmniej koncepcję, która odpowie na pytanie, co można zrobić z neogotyckim budynkiem na Ostrogu. Pomysłów jest wiele - centrum biznesowe i społeczne, restauracja, miejsca noclegowe. Na razie jednak nieruchomość szpeci, a pod adresem DFK co rusz kierowane są zarzuty, że niewiele robi w tym temacie. Niedawno doszło do spotkania szefa zarządu wojewódzkiego Martina Lippy z prezydentem Mirosławem Lenkiem. DFK szuka wsparcia miasta. Magistrat nie mówi nie. Jest otwarty na dalsze rozmowy. Wszyscy są zgodni, że po wybudowaniu aquaparku ten rejon miasta staje się coraz bardziej atrakcyjny i warto go odnowić.

Paweł Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic (fragment)

Za stadionem znajduje się opuszczony, niszczejący duży dom. Książę Wiktor I von Ratibor w 1868 roku (w innych źródłach wskazuje się rok 1876 a nawet 1877) zbudował na własny koszt czterokondygnacyjny, neogotycki budynek z czerwonej cegły na potrzeby wojska. Oprócz koszar powstały tu także stajnie i połączona z nimi ujeżdżalnia. Najpierw ulokowano w koszarach I szwadron śląskiego pułku ułanów w liczbie 120 żołnierzy. Ułani zostali w 1894 roku przeniesieni do Gliwic. Na ich miejsce w tym samym roku przybył III szwadron regimentu huzarów nr 6 Hrabia Goetzen. Reszta pułku, wraz z dowództwem, była rozlokowana w Głubczycach. Do koszar przy ulicy Zamkowej należał obszerny plac apelowy. W pobliżu urządzono także strzelnicę. Warto zauważyć, że koszary były jak na owe czasy bardzo nowoczesne. Sale żołnierskie były obszerne i widne. Książę Wiktor Maurycy, będąc pruskim generałem kawalerii, przywiązywał dużą wagę do urządzenia funkcjonalnych stajni. Ujeżdżalnia, umieszczona między dwoma stajniami, stanowiła rodzaj izby pamięci. Na ścianach naniesiono malowidła upamiętniające pola bitewne, na których walczyły pułki; od czasów niemieckich wojen wyzwoleńczych, przez nas zwanych wojnami napoleońskimi, przez wojnę niemiecką 1866 roku, wojnę prusko-francuską 1870-1871 aż do I wojny światowej. Dziś tylko część z nich jest widoczna. Książę udostępnił część gmachu komory książęcej na kasyno oficerskie, które nie mogło działać w koszarach. Po zakończeniu I wojny światowej raciborski szwadron szpinakowych huzarów (Spinathusaren), jak był potocznie nazywany przez ludność ze względu na zielone kurtki mundurowe z bogatymi szamerunkami, zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego został rozwiązany. W 1921 roku w koszarach ulokowano oddział policji konnej. Po 1933 roku przebudowano je na mieszkania. Takim celom budynek służył po 1945 roku. W latach 80. XX wieku lokatorów wykwaterowano. Obecnie budynek ulega dewastacji. W stajniach urządzono warsztaty szkolne. Obecnie obiekty te są zupełnie zniszczone. 

TUTAJ znajdziesz archiwalny numer Oberschlesische Stimme poświęcony koszarom (nr 13/2015)

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.