Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 czerwca 202114:27

Racibórz współpracuje z rzeźbiarzami z wrocławskiej ASP

Racibórz współpracuje z rzeźbiarzami z wrocławskiej ASP - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

We wtorek 22 czerwca br gościliśmy w Raciborzu grupę studentów i wykładowców Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Spotkanie to było kolejnym krokiem związanym z planowaną współpracą miasta i wrocławskiej uczelni - informuje Urząd Miasta Racibórz.

Delegację z Akademii Sztuk Pięknych przyjął w naszym mieście wiceprezydent Dawid Wacławczyk, który wcześniej z inicjatywy raciborzanina, studenta ASP – Mateusza Ośko – gościł w murach wrocławskiej uczelni i zaprosił grono wykładowców i studentów do Raciborza. W czasie wizyty wiceprezydent oprowadził gości po historycznym centrum Raciborza i przybliżył znaczenie poszczególnych miejsc, budynków i pomników. Historie związane z miejscami takimi jak Zamek Piastowski, pomnik Matki Polki, Kolumna Maryjna, Plac Wolności czy raciborski rynek, jak i postać Hugona Christopha, zwanego „Krzysztofkiem” wzbudziły zainteresowanie artystów.

Okazało się np. że zabudowa Rynku stanowi doskonałe studium przypadku dla historyków architektury, a pomnik Matki Polki to bardzo dobry przykład nurtu artystycznego lat 70-tych a jej znaczenie i przesłanie sprawia, że to dzieło jest w naszym regionie jedyne w swoim rodzaju. Spotkanie obfitowało również w wiele pomysłów na to jak wykorzystać istniejące w mieście przestrzenie pod wystawy czy ciekawe eventy artystyczne. Pojawiały się dyskusje o tym gdzie najlepiej ulokować rzeźbę Krzysztofka, w jakiej formie i gdzie stworzyć chodnik pamięci, czy które miejsce wybrać pod makietę średniowiecznego miasta.

Uważam, że w przestrzeni publicznej Raciborza brakuje obiektów artystycznych i generalnie miejsca dla sztuki. Przez wiele lat przy projektowaniu czy renowacji miejsc publicznych myślano o asfalcie, betonie, chodnikach i krawężnikach, ewentualnie o trawnikach, a nie zwracano uwagi na to, by inwestycje kończyły się akcentem artystycznym, tak jak na przykład ma to miejsce w Rybniku, gdzie większość powstających rond jest od razu uatrakcyjniona przez rzeźby czy instalacje nawiązujące do historii miejsca, jego dziedzictwa kulturowego czy choćby nazwy dzielnicy. To nadaje miastu smaku i klimatu. Sprawia, że jest piękniej. Współpraca z wydziałem rzeźby wrocławskiej ASP to potencjalna szansa na uzupełnienie tego braku. Jestem bardzo zadowolony z tego, że dzięki przychylności władz ASP mamy szansę spojrzeć na nasze miasto okiem fachowców z zewnątrz. Ich zdanie pozwala mi inaczej spojrzeć na niektóre kwestie. Zresztą, każde świeże spojrzenie jest ożywcze – mówi wiceprezydent Wacławczyk.

Współpraca z ASP dopiero się rozpoczyna, natomiast już po pierwszych spotkaniach widać jej potencjał i to ile Racibórz może na niej zyskać. Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom Racibórz stanie się atrakcyjniejszy tak dla mieszkańców jak i turystów, a wrocławscy studenci zyskają możliwość ciekawe praktyki i wykonania prac, które realnie zaistnieją w miejskiej przestrzeni i będą miały zapewniony strumień stałych widzów.

Autor: UM Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.