Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 czerwca 202114:03

Pół wieku razem. Złote Gody w raciborskim USC [FOTO i WIDEO]

Pół wieku razem. Złote Gody w raciborskim USC [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po prawie półtorarocznej przerwie spowodowanej koronawirusem, we wtorek, 22 czerwca, w Urzędzie Stanu Cywilnego odbyły się obchody jubileuszów długoletniego pożycia małżeńskiego. W jej trakcie trzynastu parom wręczono medale przyznane przez Prezydenta RP.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymały następujące pary:

Magdalena i Werner Binczekowie

Poznali się przypadkiem w 1968 roku. Pani Magdalena z koleżanką wychodziła z Tęczowej, z kolei pan Werner wspólnie z kolegą wracali ze Strzechy. Pan Werner jest raciborzaninem, z kolei jego małżonka pochodzi z Zawadzkiego. Narzeczonymi byli przez jedenaście miesięcy. Ich ślub odbył się w Zawadzkim, a pogoda dopisała. Przez lata małżeństwa pan Werner pracował w stolarni, a następnie w Rafako, z kolei pani Magdalena w hucie w Zawadzkim oraz w Chemipralu w Raciborzu. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci. Mają także siedmioro wnucząt. Zapytani o receptę na wspólne długie życie, zgodnie odpowiadają: - Potrzeba dużo cierpliwości, a nieraz trzeba także ustąpić drugiej osobie.

Cecylia i Oswald Czogałowie

Ich historia poznania jest dość skomplikowana. Kolega pana Oswalda służył w wojsku w Zielonej Górze, gdzie poznał swą żonę. Ona z kolei miała siostrę, która po pewnym czasie została żoną dzisiejszego jubilata. Pan Oswald pochodzi z Bojanowa, gdzie grał w piłkę nożną w tamtejszym LKS-ie. Po zawarciu związku małżeńskiego przez kilka lat mieszkali właśnie w Bojanowie, później przeprowadzili się do Raciborza. Obecnie mieszkają na Ostrogu. Pan Oswald z wykształcenia jest tokarzem. Przez ostatnie trzydzieści lat pracował w Rafako, jako kontroler produkcji. Pani Cecylia po przyjeździe na Śląsk związała się z Rametą. Pracowała na różnych stanowiskach, od referenta do kierownika. – By wspólnie przeżyć tyle lat trzeba mieć wzajemny szacunek do siebie, ale też i ustępować drugiej połowie. Najważniejsze jednak to się nie kłócić – stwierdziła pani Cecylia.

Danuta i Franciszek Grabowscy

Poznali się przez koleżankę pana Franciszka, która ich sobie przedstawiła. Narzeczonymi byli przez trzy lata. Związek małżeński zawarli 26 grudnia 1969 roku. Pan Franciszek przez wiele lat pracował w betoniarni, natomiast jego małżonka w Sprawności. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci, mają także czworo wnucząt. Ich receptą na długoletnie pożycie małżeńskie jest wspólne ustępowanie w sprawach spornych.

Małgorzata i Antoni Olszyna

Pan Antoni pochodzi z Raciborza, jego żona mieszkała wcześniej w Łubowicach. Poznali się w autobusie, którym pani Małgorzata wracała ze szkoły, a pan Antoni zmierzał na trening do brzeźnickiego Dębu. Po poznaniu zaczęli wspólne wyjścia do kina. Narzeczonymi byli przez cztery lata. Przez lata małżeństwa pani Małgorzata pracowała w służbie zdrowia, jako asystentka stomatologiczna, z kolei jej małżonek w Rafako. Małżeństwo ma dwójkę dzieci oraz dwójkę wnucząt. Zapytani o receptę na długie wspólne życie małżonkowie zgodnie stwierdzają, że ważne jest wzajemne zrozumienie i pasja.

Helena i Eugeniusz Jaśkowiakowie

Pochodzą z województwa lubuskiego. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce na dancingu w Żaganiu, a mieszkali dwadzieścia siedem kilometrów od siebie. W Raciborzu, dokąd przyjechali za pracą, mieszkają już ponad czterdzieści lat. Pan Eugeniusz pracował w żwirowni na Brzeziu, natomiast jego żona pracowała w fabryce słodyczy Ślązak. Małżeństwo ma czwórkę dzieci oraz ośmioro wnucząt. Ich zdaniem receptą na długie i udane małżeństwo jest wspólne staranie się o drugą osobę oraz zrozumienie.

Irena i Tadeusz Małeccy

Poznali się na zabawie tanecznej w lokalu w Branicach. Ślub wzięli dość szybko, ponieważ pani Irena miała zamiar wyjechać do rodziny pod Łódź. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci. Mają także czterech wnuków i wnuczkę. – Trzeba umieć się dogadywać i ustępować jeden drugiemu – stwierdził z uśmiechem pan Tadeusz zapytany o receptę na długoletnie pożycie małżeńskie.

Krystyna i Ryszard Siatkowscy

Połączyło ich raciborskie kino Bałtyk. Pan Ryszard zdobył dwa bilety na „Ostatnią walkę Apacza”, na którą miał zamiar iść wspólnie z kolegą. Temu jednak nie udało się dotrzeć. Wtedy przed kinem zauważył pewną blondynkę, którą postanowił zaprosić na film. Parą zostali w 1964 roku, a ślub wzięli pięć lat później. Pan Ryszard z wykształcenia jest technikiem budowlanym. W ramach swej pracy zawodowej budował między innymi nowy raciborski szpital, Hutę Katowice oraz przetwórnię pasz w Baborowie. Jego małżonka pracowała w raciborskim ZEW-ie w Wydziale Ochrony Środowiska, prowadziła także z mężem ich własną działalność gospodarczą. Małżeństwo ma dwójkę dzieci. Doczekało się także dwójki wnucząt. Ich zdaniem nie ma magicznej recepty na takie długie wspólne życie. – Potrzeba po prostu dużo wzajemnego zrozumienia – powiedziała pani Krystyna.

Zofia i Stefan Jaśkiewiczowie

Małżeństwo pochodzi ze Zwolenia, do Raciborza przyjechali po otrzymaniu przydziału na mieszkanie. Pan Stefan swe zawodowe życie przepracował na KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim, z kolei pani Zofia zajmowała się domem. Państwo Jaśkiewiczowie mają dwie córki. Doczekali się także dwóch wnuków i dwóch wnuczek. Ich receptą na wspólne długie życie jest takie postępowanie, by nie było zbyt źle, ale też i zbyt dobrze.

Stefania i Władysław Małeccy

Znają się od szkoły podstawowej, do której wspólnie uczęszczali w Lwowianach. Po ślubie wyjechali do Raciborza za pracą. Pan Władysław pracował w Rafako, natomiast jego małżonka w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Raciborzu, następnie w Rafako oraz w PGL Dom. Małżeństwo ma trójkę dzieci. Doczekało się także czterech wnuczek oraz czwórki prawnucząt. Zdaniem małżonków receptą na długie małżeństwo jest wspólne zrozumienie i dbanie o siebie wzajemnie.

Krystyna i Leon Sordylowie

Poznali się na imprezie u znajomych. Przed ślubem parą byli przez dwa lata. Pani Krystyna pracowała przez dwadzieścia lat w różnych miejscach. Jej mąż prowadził działalność budowlaną. Małżeństwo ma dwie córki. Doczekało się także siedmiorga wnucząt i jednej prawnuczki. – Trzeba się wzajemnie szanować i nie denerwować się – stwierdzili małżonkowie zapytani o receptę na długie pożycie małżeńskie.

Janina i Tadeusz Wajdowie

Początek ich znajomości miał miejsce w Państwowym Gospodarstwie Rolnym pod Przemyślem, gdzie pani Jania odbywała staż. Tam właśnie poznała pana Tadeusza. Do Raciborza przenieśli się z powodu siostry pani Janiny. Chciała ona mieć obok siebie jakąś bratnią duszę. Po przyjeździe do Raciborza dzisiejsza jubilatka pracowała w różnych miejscach. Z kolei pan Tadeusz pracował w KWK Anna w Pszowie. Małżeństwo ma dwójkę dzieci, doczekało się także dwóch wnuków. Ich receptą na długi związek jest zaufanie, zgoda i zrozumienie.

Urszula i Feliks Wisowscy

Poznali się w czasie wakacji przez małżonkę brata pani Urszuli. Przez okres małżeństwa pani Urszula zajmowała się pracami biurowymi w różnych zakładach. Z kolei pan Feliks przez ponad czterdzieści lat pracował jako kierowca, wpierw w Trans-Budzie a następnie w wodociągach. Ich receptą na długie wspólnie życie jest miłość, a przede wszystkim porozumienie i zaufanie.

Elżbieta i Wojciech Priebe

Połączyła ich wspólna pasja. Przez wiele lat zajmowali się hodowlą psów. Państwo Priebe pochodzą z Poznania. Ślub wzięli w Pałacu pod Koziołkami. Do Raciborza przeprowadzili się ze Wschowy, gdzie mieszkają od 1979 roku. Pani Elżbieta z zawodu jest diagnostą laboratoryjnym. Pracowała w szpitalnych laboratoriach, wpierw przy Bema, a później także przy Gamowskiej. Z kolei pan Wojciech prowadził sklep w Głubczycach, zajmował się także mechaniką samochodową, a przez dziesięć lat pracował także w Przedsiębiorstwie Komunalnym. Małżeństwo ma dwójkę dzieci. Doczekało także trójki wnucząt i siedmiorga prawnuków. – Ogromna umiejętność kompromisu, zrozumienia, wyrozumiałości, to właśnie jest potrzebne do długiego wspólnego życia – stwierdzili państwo Priebe.

Autor: (greh), fot. Katarzyna Kubik, gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 kwietnia 202409:28

List do redakcji: Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy

List do redakcji: Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
dane autora do wiadomości redakcji
Sport16 kwietnia 202418:55

Raciborscy minisiatkarze z sukcesem

Raciborscy minisiatkarze z sukcesem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202409:55

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.