Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 kwietnia 201911:05

TVN24 o zatrzymanym poszukiwaczu skarbów z Raciborza

TVN24 o zatrzymanym poszukiwaczu skarbów z Raciborza  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

46-latek stał się bohaterem ogólnopolskich doniesień medialnych. Za chodzenie po polu z wykrywaczem metali i szukanie skarców grozi mu 2 lata więzienia. Mimo nocy spędzonej w areszcie może jednak i tak mówić o szczęściu w nieszczęściu. 

Gdyby bowiem mężczyzna natrafił i nie daj Boże uszkodził stanowisko archeologiczne, wówczas groziłaby mu kara 8 lat pozbawienia wolności. Teraz skończy się najprawdopodobniej na grzywnie. Mężczyzna usłyszał już zarzut. Czeka go proces karny. Jak wynika z naszych informacji, mieszka w rejonie Starej Wsi. Kupił detektor, postanowił w polu przy Gamowskiej sprawdzić jego możliwości, ale nie wziął pod uwagę, że od stycznia zeszłego roku potrzebne jest na to pozwolenie. Jak stwierdził, robił to z nudów, licząc na pamiątkę z II wojny światowej.

Ziemia raciborska i sąsiednia głubczycka, w tym rejon szpitala przy Gamowskiej, pełne są stanowisk archeologicznych. Jest to związane z gęstym pradziejowym osadnictwem nad górną Odrą, u wylotu Bramy Morawskiej. Świądczą o tym liczne odkrycia, m.in. ostatnie - podczas budowy Eko-Okien w Kornicach czy badań ratunkowych na terenie zbiornika Racibórz. Ich efektem jest ogromna liczba artefaktów. Najsłynniejszy to figurka Wenus z Sudoła, wzmiankowana nawet w National Geographic. Liczne są znaleziska monet rzymskich. Jest to związane z funkcjonowaniem w naszym regionie tzw. Szlaku Bursztynowego. Niemało jest pamiątek z czasów II wojny światowej. To z kolei ma związek z ciężkimi walkami prowadzonym w dorzeczu Odry i Psiny od stycznia do kwietnia 1945 r. Tu policja ostrzega! Ziemia kryje liczne niewypały i niewybuchy. W tym roku doszło już do kilku odkryć, m.in. w Pietrowicach Wielkich czy Czerwięcicach.

W ostatnich latach notowano sporo przypadków dewastacji czynionych przed odkrywców amatorów. W powiecie głubczyckim zdarzało się, że ujawniano rozkopane groby i zbeszczeszczone szczątki niemieckich żołnierzy. Detektoryści szukają w nich elementów wyposażenia i uzbrojenia. Podczas prowadzonych przez archeologów badań na terenie grodziska i cmentarzyska kultury łużyckiej w Łubowicach-Ligocie Książęcej doszło do zniszczenia urn z grobów ciałopalnych.

Policja przypomina nie tylko o zmianie przepisów, ale również o śledzeniu przez służby aukcji internetowych, gdzie wystawiane są nieraz nielegalnie wykopane zabytki. Poza funkcjonariuszami, zajmują się tym także badacze i historycy. Mieszkańcy zaś obserwują swoje okolice. Dziś coraz więcej ludzi wie, że w razie ujawnienia poszukiwcza należy powiadomić komendę. Tak stało się właśnie w Wielkanocny Poniedziałek przy Gamowskiej.

Materiał TVN dostępny [tutaj]

APEL POLICJI DO POSZUKIWACZY SKARBÓW

Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób posiadających pasję poszukiwania nietypowych przedmiotów.

1 stycznia 2018 roku w polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo.

Zgodnie z art. 109c. Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dotkliwsza sankcja karna grozi za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych:

Art. 109. 1. Kto bez pozwolenia wywozi zabytek za granicę albo po wywiezieniu go za granicę nie przywozi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie ważności pozwolenia albo, w przypadku o którym mowa w art. 56a ust. 8, w terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja o odmowie wydania kolejnego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę stała się ostateczna albo od dnia otrzymania informacji o pozostawieniu wniosku o wydanie kolejnego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę bez rozpatrzenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Należy dodać, że w przepisach nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie dotychczasowych obowiązków i zasad odnośnie poszukiwania zabytków.

Co zrobić aby otrzymać pozwolenie? Może je otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek i opłatę skarbową. Dopiero na podstawie takiego pozwolenia możliwe jest legalne poszukiwanie zabytków.

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa archeologicznego. Oryginalne otoczenie jest tą najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone.

(waw)

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 czerwca 202419:07

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Piłkarskie weekendowe emocje za nami. Jedni mogą cieszyć się z ostatecznego triumfu, inni jeszcze bronią się przed spadkiem. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Sport2 czerwca 202409:12

Trzeci dzień turnieju InPost Cup Nędza 2024

Trzeci dzień turnieju InPost Cup Nędza 2024 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności3 czerwca 202409:34

Dwa passaty zderzyły się w Pietrowicach Wielkich

Dwa passaty zderzyły się w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.