Dawny Racibórz przez szkło. Radny i prezydent proponują zwiedzanie miasta z historycznym akcentem [FOTO]
![Dawny Racibórz przez szkło. Radny i prezydent proponują zwiedzanie miasta z historycznym akcentem [FOTO] Dawny Racibórz przez szkło. Radny i prezydent proponują zwiedzanie miasta z historycznym akcentem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Radny Marcin Fica zaproponował, by ustawić w mieście tablice o nieistniejących już zabytkach, np. synagodze czy kościele ewangelickim. Pomysł spodobał się prezydentowi. Ma koncepcję jak to zrobić.
- Zwracam się o przygotowanie wraz z raciborskimi historykami listy zabytkowych budynków, które już nie istnieją, a następnie wykonanie i ustawienie tablic o tych zabytkach w miejscach w których kiedyś stały, np. synagoga, kościół ewangelicki, dworzec, Cafe Residenz i inne. Jako pomysłodawca chętnie włączę się w takie opracowanie. Może znajdą się jakieś środki zewnętrzne na sfinalizowanie tego przedsięwzięcia. Kiedyś Powiat pozyskał takie środki i ustawił tablice np. na Targu i przy Dworcu - napisał M.Fica w interpelacji.
- Podzielam zdanie, że pomysł na umieszczenie tablic informacyjnych o nieistniejących, a ciekawych budynkach w przestrzeni miasta jest dobry - odpowiada prezydent Dariusz Polowy. - Przykładem na zrealizowany tego typu projekt jest Trasa Historyczna w Opolu, utworzona z okazji 800-lecia Opola. Jest to seria pięciu szklanych tafli z nadrukowanymi grafikami przedstawiającymi perspektywę danej ulicy sprzed wojny. Jest to o tyle ciekawe, że turysta może spojrzeć przez szkło na to samo miejsce i porównać widok współczesny z dawnym. Taki nadruk wykonuje się unikalną technologią napylanego i wypiekanego szkła. Rozważam wykonanie podobnych tablic dla Raciborza, jednak podkreślam, że jest to w tej chwili pewna koncepcja, które może zostać zmodyfikowana lub zmieniona, w zależności od dalszego rozpoznania sprawy. Podobnie lista miejsc, które miałyby zostać w ten sposób wyróżnione - jest tworzona i będzie konsultowana - dodaje D. Polowy. - Zapraszam do współpracy w tym zakresie z pracownikiem ds. turystyki w Wydziale Kultury, Sportu i Edukacji oraz z miejskim konserwatorem zabytków. Po wstępnym rozeznaniu można wytypować następujące miejsca:
- widok z mostu na Odrze w kierunku Ostroga,
- pierzeja Rynku z dawnym ratuszem,
- ul. Szewska z istniejącą niegdyś synagogą,
- widok dawnego Placu Długosza,
- widok dawnej ul. Mickiewicza.
W tym roku jesteśmy w trakcie realizacji budżetu- nie ma w nim zaplanowanego zadania na taki cel. Niemniej w projekcie budżetu na 2020 r. zostanie ujęte zadanie na realizację tablic informacyjnych z historią miasta i z jego widokami. Dodatkowo pracownicy tut. urzędu rozpoznają możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego na ten cel - czytamy w interpelacji.
Jak wam się podoba ten pomysł?
Czytaj także o wystawie Bartka Mielnika [tutaj]
(waw)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz