Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 stycznia 202221:24

Kto pracował, a kto tylko stanął do zdjęcia? Sprawa obwodnicy Raciborza

Kto pracował, a kto tylko stanął do zdjęcia? Sprawa obwodnicy Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jedni pracowali, ale kiedy zapadła decyzja nie pobiegli do mediów. Drudzy nie pracowali, ale za to opowiadali o czyjejś robocie w blasku fleszy - taki obraz wyłania się z relacji starosty raciborskiego, którą na sesji Rady Miasta sprowokował radny Michał Kuliga.

Chodzi o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza, którą rząd postanowił wesprzeć kwotą 72 mln zł. Droga, którą - jak się okazuje - wymyślono już w latach 50. nie będzie biegła przez Racibórz. Zacznie się w Rudniku, przy nowym rondzie Rudnickim, i skieruje się w stronę Żerdzin. Koszt inwestycji szacowany jest na 120 mln zł. Rok 2022 to rozpoczęcie prac nad projektem. Potrzeba na to minimum dwa lata. Konieczne są konsultacje i wykonanie oceny oddziaływania na środowisko. Przetarg na wyłonienie wykonawcy możliwy będzie najszybciej z końcem 2023 r. Przecięcie wstęgi najszybciej po roku, a więc na przełomie 2024/2025.

22 grudnia o wsparciu budowy drogi poinformował w Pszczynie premier Mateusz Morawiecki. W tym czasie Urząd Miasta rozesłał do mediów zaproszenie na briefing, jak się okazało z udziałem prezydenta Dariusza Polowego, senator Ewy Gawędy oraz posła Bolesława Piechy z Rybnika. Trójka podzieliła się przed kamerami, tym, co wcześniej powiedział w Pszczynie szef rządu. - Tego rodzaju sukces nie jest nigdy sukcesem jednej osoby, ale wielu, którzy o takowy zabiegają. Dlatego też dziś gościmy panią senator Ewę Gawędę oraz pana posła Bolesława Piechę – mówił podczas briefingu prezydent, nie precyzując, kto dokładnie wymyślił drogę i o nią zabiegał. Lokalny płatny tygodnik w wydaniu z 4 stycznia umieścił zdjęcie z konferencji na czołówce, informując, że "Racibórz będzie miał północ-zachodnią obwodnicę".

23 grudnia opublikowaliśmy tekst pt. Północno-zachodnia obwodnica Raciborza. Kto za nią stoi i którędy dokładnie pobiegnie? Relacjonowaliśmy zakulisowe działania na rzecz drogi, w których uczestniczyły władze samorządowe województwa (marszałkowie Jakub Chełstowski i W. Kałuża, województwo będzie bowiem bezpośrednim inwestorem i musi zabezpieczyć wkład własny), dyrekcja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach (zrealizuje inwestycję), władze powiatu ze starostą Grzegorzem Swobodą na czele (wysunęły koncepcję w oparciu o plany z lat 50.) oraz właściciel Eko-Okien Mateusz Kłosek i ówczesny prezes Adam Wajda (spółce zależy na szybkiej komunikacji z centrum subregionu, czyli Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim). Do czasu pszczyńskiej konferencji premiera, grono to nie informowało o pracach nad obwodnicą, ani też nie zorganizowało konferencji prasowej w chwili, gdy zapadła decyzja o dofinansowaniu. Artykuł z portalu umieściliśmy w papierowym wydaniu tygodnika NaszRaciborz.pl z 7 stycznia.

Dwie gazety, tygodnik Nasz Racibórz i lokalny płatny tygodnik, wpadły w ręce radnego Michała Kuligi. - Jak to jest, w jednej gazecie czytamy, że Racibórz będzie miał północno-zachodnią obwodnicę i zdjęcie włodarzy miasta, a w drugiej gazecie czytamy, że Racibórz będzie miał obwodnicę, ale kto inny za nią stoi - pytał gościa sesji, starostę Grzegorza Swobodę.

Ten zrelacjonował to, co pisaliśmy 23 grudnia, dodając, że jedynie senator Gawęda na etapie rozmów poparła projekt, choć po prawdzie zaczęło się od rozmów z obecną europosłanką Izabelą Kloc. Prezydent Dariusz Polowy jak i poseł Bolesław Piecha, jak wynikało z wypowiedzi, nie mieli żadnego udziału w staraniach o obwodnicę, a jedynie poinformowali o decyzji rządu. Prezydent nie zabrał głosu.

Autor: (w), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.