Racibórz w serii Atlas Historyczny Miast Polskich

Przy wsparciu miasta ukazał Atlas Historyczny Miast Polskich RACIBÓRZ. To syntetyczne ujęcie dziejów miasta oraz zbiór map, w tym historycznych.
Miasto wsparło edycję kwotą blisko 30 tys. zł. W zamian otrzymało 170 egz. Trzydzieści przekazano wczoraj do dyspozycji Rady Miasta. Pierwszy od wiceprezydenta Dawida Wacławczyka otrzymał radny Piotr Klima. Pozycję uznał za cenną, choć - jak dodał - spodziewał się ilustrowanej części opisowej w kolorze, jak w starszych wydaniach serii. Publikacja ma trafić do bibliotek. Część będzie wykorzystana na cele promocyjne miasta.
Radna Ludmiła Nowacka wskazała, że Atlas z pewnością przyda się w edukacji młodzieży, ale ta preferuje elektroniczne wydania. - Czy będzie dostępny w tej formie? - pytała. Nie padła odpowiedź.
Synteza dziejów miasta, opatrzona licznymi przypisami oraz wykazem literatury, a także pocztówkami i ilustracjamiz zasobów Muzeum, wydrukowana została w językach polskim i niemieckim.
W formie suplementu dodano reprodukcje map (wiele z nich dostępnych jest w wersji cyfrowej na polona.pl albo w uniwersyteckich bibliotekach cyfrowych) oraz plany poglądowe, pokazujące fazy kształtowania się obszaru miasta.
Atlas dostępny jest on-line w sklepie wydawnictwa Avalon. Koszt to 249 zł.
Spis treści
Wstęp 7
Zarys dziejów osadnictwa starożytnego na terenie Kotliny Raciborskiej 9
Rozwój miasta Raciborza do 1532 r. 13
Rozwój miasta Raciborza w latach 1532-1812 51
Rozwój Raciborza w XIX i XX w. 72
Spis skrótów 92
Źródła i materiały archiwalne 93
Źródła publikowane 94
Opisy plansz barwnych 95
Aneks 105
Literatura 106
MAPY (34 szt.)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz