Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lutego 202614:19

Racibórz bez porodówki? Poseł publikuje mapę, radny stawia pytanie, lecznica z Gamowskiej zaprzecza

Racibórz bez porodówki? Poseł publikuje mapę, radny stawia pytanie, lecznica z Gamowskiej zaprzecza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Reklama
Racibórz:

– Chcemy, żeby na oddziałach położniczych odbywały się minimum dwa porody dziennie – powiedział wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Dodał, że rząd pracuje nad stworzeniem „bezpiecznej sieci oddziałów położniczych”. Do tej informacji nawiązał na sesji Rady Powiatu 24 lutego radny Łukasz Mura z PiS. Dziś do sprawy odniósł się oficjalnie dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

– Wtedy personel nie traci swoich umiejętności zawodowych. Jeżeli mamy jeden poród na trzy dni, to sprawność personelu naturalnie się pogarsza – nie można zapewnić bezpieczeństwa i właściwej jakości usług dla kobiety ciężarnej z problemem ginekologicznym – dodał rozmówca „RP”.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad stworzeniem bezpiecznej sieci oddziałów położniczych. – W miejscach, gdzie nie ma takich oddziałów, powinny działać poradnie ginekologiczne, które będą sprawować opiekę nad kobietą ciężarną i prowadzić diagnostykę prenatalną po to, żeby wyłapać problemy i skierować pacjentki do opieki ambulatoryjnej w trakcie ciąży oraz pod opiekę do szpitala o odpowiednim stopniu referencyjności – powiedział dziennikowi Maciejewski.

Wiceminister podkreślił, że propozycja zakłada powołanie tzw. pokojów narodzin, z których w bardziej skomplikowanych przypadkach zapewniony zostanie transport do ośrodków o wyższej referencyjności.

– W Norwegii od 2016 r. [...] zmniejszono liczbę samych oddziałów, a transport kobiety w ciąży ma nie przekraczać 90 minut. Zakładamy, że przejazd z interwencyjnego punktu położniczego, czyli tzw. pokoju narodzin, powinien trwać maksymalnie 40 minut – powiedział Maciejewski.

MAPĘ PORODÓWEK, które mają być zlikwidowane, upowszechnił poseł PiS Janusz Cieszyński. Na czerwono świecą na niej: Racibórz z 550 porodami w 2025 r., Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój i Głubczyce.

Widmo pożegnania się z porodówką przy Gamowskiej radny Mura nazwał przerażającym. Ewa Lewandowska przyznała rację, że jest to wizja zatrważająca, ale zaznaczyła, że sam fakt depopulacji również jest przerażający.

– Dziś tę informację przyjmujemy, ale więcej nie będziemy o tym mówić, bo trzeba mieć świadomość, że każda informacja, która wychodzi z sesji i trafia do internetu, wywoła ogromny niepokój. Zarówno dla pracujących na oddziale w szpitalu rejonowym, jak i dla kobiet – przyszłych matek. My nie mamy żadnych informacji, że coś takiego miałoby się wydarzyć u nas – podkreśliła wicestarosta, która pod nieobecność starosty Grzegorza Swobody odpowiadała na pytania radnych. Etatowy członek zarządu Marek Kurpis dodał, że to, co przekazał wiceminister, nie jest jeszcze wiążącą decyzją resortu.

Racibórz, dnia 25.02.2026 r.


Informacja o sytuacji Oddziału Ginekologiczno- Położniczego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu

Na sesji Rady Powiatu raciborskiego w dniu 24.02.2026 roku, Radny Łukasz Mura przedstawił informację, którą pozyskał z Internetu o szpitalach z naszego regionu, w których będą prowadzone oddziały położnicze. W związku z tym, że informacja o tym została przedstawiona publicznie, chciałbym poinformować i przedstawić informacje w tej sprawie.

Sytuacja finansowa oddziałów ginekologiczno-położniczych w szpitalach w całej Polsce jest zła z powodu niedoszacowania wycen procedur medycznych wykonywanych na tych oddziałach. Oddziały ginekologiczno-położnicze w większości szpitali są głęboko deficytowe

W 2025 roku w Polsce działały 284 porodówki. W cztery tygodnie 2026 roku z prowadzenia porodówek zrezygnowało 18 szpitali (dane NFZ przygotowane dla „ Rzeczypospolitej”). Od 2020 – 2026 roku do stycznia zamknięto 81 oddziałów ginekologiczno- położniczych. W 2024 roku liczba porodów w Polsce to 244 tysiące ( 2010 – 403 tysiące).

Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem zabezpieczenia świadczeń w zakresie położnictwa. Pojawiają się różne informacje wskazujące ilość porodów w danej jednostce, która jest graniczna dla funkcjonowania oddziału położniczego. Według pierwszych informacji graniczna ilość porodów to 400 na rok. Ostatnio Wiceminister Tomasz Maciejewski podał, że powinno to być co najmniej 2 porody dziennie, czyli ok. 730 porodów rocznie. Patrząc na ilość porodów w okolicznych szpitalach w 2025 roku (szpitale w Rybniku, Wodzisławiu, Jastrzębiu Zdroju, Kędzierzynie-Koźlu), tylko szpital w Rybniku spełniłby ten wskaźnik. Stanowisko Ministerstwa Zdrowia przedstawiane przez Panią Minister Jolantę Sobierańską - Grenda jest takie, że zamykanie oddziałów położniczych jest decyzją właścicieli i dyrektorów.

Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu ma kontrakt z Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach na prowadzenie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Szpital spełnia wszystkie warunki kontraktowania w zakresie zasobów kadrowych, sprzętowych i lokalowych określonych przez płatnika. Prowadzi aktywną politykę zachęcającą do porodów w naszej jednostce. Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia, zorganizował sale porodów rodzinnych, organizuje dni otwarte, które są okazją do poznania personelu i oddziału.

Pomimo niedoszacowania procedur i straty finansowej oddziału szpital nie rozważa likwidacji położnictwa w naszym szpitalu. Prowadzona polityka finansowa działalności szpitala gwarantuje wysoką jakość udzielanych świadczeń.

Ryszard Rudnik

 

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (23)

Gość (IP: *.*.*.112) 25 lutego 202615:18
Uśmiechajmy się szeroko, gdyż jaśnie nam panujący mogą wydawać pieniądze na złom-wagony z Niemiec, wojnę na Ukrainie, emerytury i świadczenia zdrowotne dla osób uciekających z Ukrainy, imigrantów z południa i dalekiego wschodu, którzy jeszcze chwila i będą do nas relokowani, ekoterrozym, etc., tylko dla Polaków nie ma środków, nie da się, nie należy się. Już teraz trzeba z wyprzedzeniem planować zawał serca, zwyrodnienie stawu, czy chorobę onkologiczną, a trzeba będzie i poród. Zapewnią transport nie-dającą-się-wybudować drogą wojewódzką Racibórz-Pszczyna, zakorkowanym rondem albo kretowiskiem. W kwestii prawa do zabijania dzieci były wielotysięczne protesty, ale już w kwestii możliwości normalnego, w miarę bezstresowego porodu cisza.
Gość (IP: *.*.*.47) 25 lutego 202616:43
Spier***** buraku
Gość (IP: *.*.*.165) 25 lutego 202617:08
Ty gwiazdKOwiec ty taki sprawny umysłowo inaczej od dziecka czy KOrepetycje pobierałeś?
Gość (IP: *.*.*.52) 25 lutego 202618:04
Teraz niech rodzą na SORach z żulami:)). Nigdy nie będę szła sama.Moje ciało mój wybór.:))
Gość (IP: *.*.*.47) 25 lutego 202616:04
Marcinku pobudka zima się skończyła a z ciebie dalej wychodzi leber a ty się na wszystkim znadz
Reklama
Gość (IP: *.*.*.192) 25 lutego 202616:57
To nic, tylko konsekwencje głosowania w wyborach powszechnych do sejmu i senatu.
Gość (IP: *.*.*.52) 25 lutego 202616:59
Bo w powiecie i mieście rządzą zakute łby
Gość (IP: *.*.*.89) 25 lutego 202617:02
Za PO (2007 - 2015) brakowało na wszystko.... Za PiSu (2015 - 2023 starczyło na wszystko... Za KO (2023 - 2027 ) brakuje na wszystko ...
Gość (IP: *.*.*.52) 25 lutego 202620:38
Do IP 89 Tak, starczalo na wszystko. w 2016 r. dostałam skierowanie na operację kolana. Zapisano mnie w Rybniku na 2021 r. Teraz- za Tuska- to nie do pomyślenia. Kiedy czeka się rok, czy dwa, to juz opozycja wszystko nagłaśnia. A za ich rządów było tak wspaniale.
Gość (IP: *.*.*.53) 25 lutego 202617:14
Ale teraz już nie ma piekła kobiet. One już uśmiechają się szeroko. Najważniejsze, że są zadowolone ze swych wyborów.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.48) 25 lutego 202617:48
Kobiety głosujące na kastę kało same sobie zgotowały ten los, wiceminister jedynie słuszne panującej nam władzy wymaga aby były przyjmowane dwa porody dziennie jeśli nie to SOR zawsze im pomoże.
Gość (IP: *.*.*.48) 25 lutego 202618:06
Ot rzeczywistość się pojawiła... Wypierdolić rząszących tylko zamykają i podnoszą podatki.... Raus !!!
Gość (IP: *.*.*.53) 25 lutego 202619:19
Hej brygada! Dobrze, że mamy Państwową służbę zdrowia, w przeciwnym razie umieralibyśmy pod płotem. Uśmiech dla Pana Premiera
Gość (IP: *.*.*.193) 25 lutego 202619:21
A co to wszystko musi się opłacać ekonomicznie? Utrzymywanie 460 posłów i 100 senatorów też nie jest opłacalne ekonomicznie.... Jeden na województwo spokojnie by wystarczył...
Gość (IP: *.*.*.110) 25 lutego 202619:43
Po co kobiety mają rodzić? przecież mamy taki przyrost naturalny, że hej. Ale gabinetów do usuwania ciąży nie zamykają, każda kobieta może w cywilizowanych warunkach zrobić sobie skrobankę. I na to są pieniądze. Chore.
Reklama
Gość (IP: *.*.*.109) 25 lutego 202620:19
PiS wyrzucił w błoto 800 mln na lotnisko w Radomiu + 1.3 mld na węgiel którym nie da się palić zamówiony przez pisuarków + 80 mln na wybory kopertowe pisiora Sasina itd. it'd i tak oto w Polsce nie ma pieniędzy.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Gość (IP: *.*.*.47) 25 lutego 202621:33
Trzeci rok rządów, TVP w likwidacji dostaje 1,7 miliarda, budżet państwa puchnie do 800-900 miliardów, z KPO płynie szeroki strumień gotówki, a mimo to na porodówki nagle „nie ma środków”? To naprawdę imponujące, trzeba mieć wyjątkowy talent do finansów i nie lada tupet, żeby tłumaczyć to pisem i ich przekrętami(za które nikt nie poszedł siedzieć).
Gość (IP: *.*.*.47) 25 lutego 202621:39
1,2 mld na węgiel który idzie na śmietnik, tylko debile mogły zrobić coś takiego.
Gość (IP: *.*.*.48) 25 lutego 202620:19
Ach ten zaścianek. Każdy nowoczesny wykształcony intelektualista wie, że osoby maciczne nie rodzą bo jest za mało klinik aborcyjnych, porodówki nie są potrzebne.
Gość (IP: *.*.*.48) 25 lutego 202620:59
Co z rodzącymi mężczyznami ? Rasizm? Zero współczucia ? Moralnego spokoju? Ale prymitywizm !!!
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.109) 25 lutego 202621:23
..depopulizacja miasta jest przerażajaca.podziekujcie ... Moja córka codziennie płacze ..bezrobocie ..osamotnienie,Stany depresyjne itd itd ostatnio mi powiedziała Sędzia zamiast być sprawiedliwym zniszczyła nam życie..,a ile takich przypadków może być ? Otwarcie mi powiedziała będzie okazja to stąd wyjadę - wszystko w temacie ..TU SIE NIE DA ŻYC POKI POKOLENIOWO NIE ZNISZCZA CZLOWIEKA - pogratulujcie sobie i takie przypadki się mnoża
Gość (IP: *.*.*.52) 25 lutego 202621:46
Najbardziej NIEOPŁACALNE w naszym kraju , to Utrzymywanie 460 posłów i 100 senatorów !! Dobrze ktoś tu napisał - Jeden na województwo spokojnie by wystarczył... Zamykanie oddziałów szpitalnych w Raciborzu, Wodzisławiu, Głubczycach, Jastrzębiu ... To jakaś paranoja!
Gość (IP: *.*.*.48) 25 lutego 202621:57
Spójrzmy prawdzie w oczy. Radny Mura powinien zapytać o koszty utrzymania oddziału położniczego. Powinien spytać ile kosztuje dajmy na to taki weekend, z pełną obsadą lekarzy, położników, ginekologów, oddziałowych, i tych wszystkich pomocy medycznych, które czekają cały weekend aż się pojawi kobieta do porodu. Bardzo często nic się nie dzieje albo przez weekend urodzi się raz na jakiś czas jedno dziecko. Sorry ale utrzymanie medycznej zalogi, która pracuje ale nie pracuje jest mega kosztowne. Płacę za to ja; płacisz Ty, Ty i Ty. Fajna robota no nie ? Płacone jest a porodów brak. Starosta o tym od dawna wie, zarząd całego powiatu też, ale nic nie chcą zrobić bo to temat niewygodny, a starosta ma parlamentarne ambicje więc na razie porodówka jest niezagrożona. Tylko my za to czekanie lekarzy płacimy słono. Panie radny Mura , proszę spytać o koszty, będzie to merytoryczna interwencja radnego a nie działanie pod publikę
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.02.2026
20 lutego 202610:40

Nasz Racibórz 20.02.2026

Nasz Racibórz 13.02.2026
12 lutego 202621:00

Nasz Racibórz 13.02.2026

Nasz Racibórz 06.02.2026
5 lutego 202621:01

Nasz Racibórz 06.02.2026

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.