Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 lutego 202619:16

Misja Interwencja w TVP w Raciborzu. Rodzice i nauczyciele SP 13 oraz prezydent przed kamerą. Co z referendum?

Misja Interwencja w TVP w Raciborzu. Rodzice i nauczyciele SP 13 oraz prezydent przed kamerą. Co z referendum? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Reklama
Racibórz:

- Władze miasta chcą zlikwidować jedną szkołę i dwa przedszkola. Kolejne dwa mają zmienić swoje siedziby. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta. Prezydent konieczność zmian argumentuje niżem demograficznym i poszukiwaniem oszczędności. To nie przekonuje jednak nauczycieli i rodziców, którzy zapowiadają dalszą walkę, poprzez rozpisanie referendum lokalnego - anonsuje program TVP 3 Katowice.

Uczniowie SP13 w Raciborzu doceniają swoją szkołę za świetnych nauczycieli, pyszne obiady przygotowywane na miejscu, nową salę komputerową oraz duże boisko i plac zabaw dostępny również po lekcjach. Rodzice i członkowie rady rodziców podkreślają, że szkoła jest nowoczesna, po termomodernizacji, z dobrze wyposażonymi pracowniami, a inwestycje finansowe w ostatnich latach stworzyły wyjątkowe warunki edukacyjne.

Mimo tego, władze miasta zdecydowały o likwidacji SP13, tłumacząc decyzję demografią, kosztami utrzymania i reorganizacją sieci szkół. Prezydent Jacek Wojciechowicz wskazał, że raciborska oświata kosztuje rocznie 150 mln zł, z czego 70 mln to środki z podatków mieszkańców, a w centrum miasta jest aż 42% wolnych miejsc w szkołach. Podkreślał, że decyzja była wynikiem długich analiz i konsultacji z rodzicami, dyrekcją i związkami zawodowymi.

Prezydent stanął przed kamerą obok rodziców. Mówił, że spadająca liczba dzieci i rosnące koszty powodują, że miasto musi podjąć decyzje, które od lat odkładano. Wszystkie szkoły są dobre, a takie spotkanie jak przed SP 13 mogłoby się odbyć przez każdą placówką.

Decyzja spotkała się jednak z krytyką ze strony grona pedagogicznego, rodziców oraz części radnych. Wskazywano na dobrą frekwencję SP13, transparentność wyboru szkoły oraz możliwość planowania rozwoju miasta i oświaty w sposób mniej radykalny. Związki zawodowe i opozycja postulują wstrzymanie likwidacji i przeprowadzenie ewentualnych zmian w przedszkolach, gdzie spadek liczby dzieci jest bardziej odczuwalny.

W szkole podkreślano chaos informacyjny i brak jasności w komunikatach urzędu. Dyrektor Bogusława Małek zaznaczyła, że obecnie decyzja to jedynie intencja, a szkoła przygotowuje się do nowego naboru. Rodzice i wicedyrektor wskazują, że możliwe są dalsze inicjatywy, w tym referendum, oraz apelują o „okrągły stół oświatowy” dla wszystkich placówek w Raciborzu.

 

Środowisko SP 13 chce okrągłego stołu i audytu. Co z refrendum? - Na ten temat będziemy rozmawiać później - padło w programie z ust przewodniczącej Rady Rodziców. Oglądaj w TVP 5.02.2026 - Rewolucja w raciborskim szkolnictwie

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (23)

Gość (IP: *.*.*.239) 5 lutego 202619:27
Hehe rodzice zaprosili TV z opcji politycznej prezydenta i zostali zgaszeni. Pomijając już to, zero przygotowania merytorycznego. Pani co groziła referendum jak tam? Nie wystarczy krzyczeć żądamy, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Brak odwagi?
Gość (IP: *.*.*.239) 5 lutego 202620:16
Nie być taki do pszodu kolego. Bo takich ceaniaków było już więcej i na swoich cwaniactkich wysmiewkach się poślizgnęli. I nie mów że Pani Dyrektor to czy tamto. Ty słyszałeś co chciałeś, ja słyszałam i wszystko było ok. A zatem zamilcz bo nie tylko rodzice i nauczyciele czekają na referendum. Ale i mieszkańcy również. Co ze szkołą nie mają nic wspólnego, ale oczekują na wiadomość o referendum. Przypomnę że był już jeden taki Wójt w powiecie ci chciał zamykać szkoły. Dzisiaj już nie pełni funkcji wójta. Pamiętaj tylko że to nie tylko chodzi o szkołę nr. 13 to chodzi o więcej szkół. Początkiem jest szkoła 13 potem przyjdzie następna. A zapomniałeś że we wszystkich nauczycielach siła. To nie tylko szkoła nr. 13. Pozdrawiam.
Gość (IP: *.*.*.107) 5 lutego 202620:22
„ do pszodu „ No poziom wysoki nauczycielski poziom
Gość (IP: *.*.*.110) 5 lutego 202620:33
Może koleżanko? Patrząc na styl pisowni myślę, że jeszcze jedno miejsce można w szkole dla Pani zająć, w ławce z "pszodu ". Powtarzam, nie uniknie się zamykania szkół. Taki jest obecnie trend demograficzny. Nauczyciele nie będą wiecznie pracować w tym zawodzie. Ktoś obiecywał im pracę w szkole do końca życia? Czasem trzeba się przebranżowić. Chyba, że utrzymujemy dużo małych szkół i podnosimy podatki o 500%. Zgadza się Pani? Co do referendum w miastach - obecnie mamy taki system, że każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem. Uważam, że nie ma ono szans powodzenia. W nauczycielach siła? Tak, w tych z SP13. Reszta będzie cicho bo ma robotę. I na koniec - nie jestem zwolennikiem Pana Prezydenta, nie głosowałem na niego, ale tu ma pełne moje poparcie.
Gość (IP: *.*.*.109) 5 lutego 202619:29
Walczcie bo jest o co ! Trzymam kciuki i jestem dobrej myśli.Pozdrawiam
Reklama
Gość (IP: *.*.*.53) 5 lutego 202619:44
Kiedy referendum? Chętnie złożę podpis
Gość (IP: *.*.*.52) 5 lutego 202620:59
Łukasz T. Weź sie już zamknij konfederato
Gość (IP: *.*.*.52) 5 lutego 202620:08
Władza i tak pokaże, że ma was w tyłku. Jeśli myślicie, że wybraliście swoich przedstawicieli, to właśnie widzicie, że nie waszych, tylko przedstawicieli prezydenta. Czy nie macie wrażenia, że rada stała się władzą wykonawczą, a tylko pozornie uchwałodawczą? A faktyczną moc sprawczą zamiast w radzie jest u prezydenta, a rada ma to tylko klepnąć?
Gość (IP: *.*.*.185) 5 lutego 202620:15
W czym tutaj jest problem ? W tym, że dzieci będą chodzić do szkoły 200 m dalej ? Przecież ta dyskusja jest żenująca i o niczym.
Gość (IP: *.*.*.110) 5 lutego 202620:34
W tym, że nauczyciele zrobili histerię i nakręcili rodziców. Nikt roboty pewnie na razie nie straci.
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.52) 5 lutego 202620:18
Chodzi wyłącznie o prace Obslugi i nauczycieli maja dzieci i nie zawahają się ich użyć . Szkoda ze Ci z Rafako i Henkla na to nie wpadli . W końcu rada i prezydent podejmują racjonalne decyzje. A rodzice zawsze mogą społeczna szkole powołać i dopłacać
Gość (IP: *.*.*.109) 5 lutego 202620:24
Apelujemy nie idźcie na referendum, z urzędu i w pełowskim stylu unieważnimy to referendum.!
Gość (IP: *.*.*.110) 5 lutego 202620:38
Referendum skończy się tym, że trochę ludzi zarobi kasę w komisjach - jeśli zbiorą w ogóle wynaganą liczbę podpisów. Potem musi więcej ludzi zagłosować. Pod tą awanturę zaraz podczepi się opozycja, bo tak to działa. I nawet jak się uda je przeprowadzić, wygra np Polowy (przeciwko któremu głosowało pewnie z 90% nauczycieli) to on nie będzie zamykał szkół? Z własnej kasy dołoży do tego interesu?
Gość (IP: *.*.*.107) 5 lutego 202620:34
Genialne, wszyscy wiedzą że trzeba zamknąć jakaś szkołę, byleby nie naszą:) żenada na kółkach
Gość (IP: *.*.*.238) 5 lutego 202620:37
Ale skąd na to pieniążki? Czy jest już jakiś pomysł jak zagospodarować była szkołę? Może przebudować na mieszkania dla młodych i pracujących którym się przy obecnych kosztach życia nie spina żeby płacić 2000zl kredytu plus czynsz 1000 plus media albo nie mają zdolności? Mieszkania czynszowe wraz z rata kredytu tak żeby po np 20 latach być właścicielem a przy okazji zapewnić przyszłość szkołom wydając na świat nowych uczniów? Czy sprzedajemy pod biedronkę, salon mebli albo napełniamy kieszenie deweloperom żeby obudzić się pewnego dnia w Nowym Małym Bangladeszu (bez urazy do ludzi z tego kraju) gdy po spadku ludności do 10k kapitał zagraniczny wykupił pustostany i do Nowego Malego Bangladeszu sprowadził np 20k imigrantów - deweloperom i beneficjentom systemu też będzie zależeć żeby mieszkania nie stały puste. Więc jaki jest pomysł?
Reklama
Gość (IP: *.*.*.52) 5 lutego 202620:55
Dzieci coraz mniej to szkołę należy zamknąć i kwita.Musita się z tym pogodzić. Za 10 lat będą zamykać następną .
Gość (IP: *.*.*.107) 5 lutego 202621:05
Nie rozumiemy dlaczego, nie znamy danych, nie wiemy, błagamy etc etc. To jest kompromitacja nauczycieli i rodziców którzy w tym cyrku zorganizowanym przez szkołę uczestniczą. Tyle mieliście spotkań, które były transmitowane publicznie w mediach raciborskich i tyle razy urząd mówił dlaczego zamyka waszą a nie inną szkołę Aż dziw, że tacy wykształceni ludzie jak Wy tego nie rozumieją. A następnym razem nie zapraszajcie na takie happeningi rodziców, którzy chyba są stałymi klientami opsu. Bo to wstyd i żenada. Do tego ta rozhisteryzowana pani Ewa z trzęsącym się głosem. No blamaż i kompromitacja. Czy wy tego nie widzicie, że sami sobie szkodzicie ?

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Gość (IP: *.*.*.107) 5 lutego 202621:09
Bingo. Lepiej bym tego nie ujął. Do tego jeden nauczyciel z miną, jakby za karę tam był
Gość (IP: *.*.*.110) 5 lutego 202621:09
darmozjad prezydent przyszedł na ten więc z tv tylko po to żeby dalej wciskać mieszkańcom kit; upolitycznił większość rady i uzależnieni od niego, a dokładnie od profitów które czerpią sami lub ich rodziny z miasta i głosują na zawołanie tego pudla, tak to już jest w tym zapiździałym Raciborzu; tym miastem rządzą emeryci upartyjnieni i tyle, STOP EPIDEMII KOLESIOSTWA, wszyscy się na to zrzucamy, ale nie wszyscy zgadzamy i akceptujemy, trzymam kciuki i zagłosuję za odwołaniem gościa i jego całej niekompetentnej świty
Gość (IP: *.*.*.52) 5 lutego 202621:15
jo wom godom zaś wszechno jes uśmiote PO POlsku :) Czy wy tego nie widzicie że wszystko wam zamykają już raz to było schładzanie gospodarki zamykanie co tylko szło ile zakładów padło pod nosem a ile padnie jeszcze
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.107) 5 lutego 202621:19
Przedszkole na ul. Bema też dziwnym trafem zostało wytypowane do likwidacji. Lepszej miejscówki dla dzieci w tym mieście nie ma. W centrum miasta likwidować a na peryferiach zostawiać . To się kupy nie trzyma.
Gość (IP: *.*.*.52) 5 lutego 202622:11
Widocznie są lepsze
Gość (IP: *.*.*.53) 5 lutego 202622:28
A w Studziennej wielką halę budują, ciekawe po co, a do 18 blisko i autobus za darmo jeździ. To się dopiero nie trzyma kupy, nawet zaplecze jest fatalne, bo mało miejsca w porównaniu chociażby z do 13. Nie rozumiem tego!
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.02.2026
5 lutego 202621:01

Nasz Racibórz 06.02.2026

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.