Styl życia |
Region: |
Kuźnia Raciborska. Tajemnica krzyża przy Strażackiej
Wydana z końcem zeszłego roku monografia Kuźni Raciborskiej zawiera rozdział poświęconym krzyżom i kapliczkom. Historia krzyża przy ul. Strażackiej nawiązuje do jednej z większych tragedii na morzu.
Więcej »Browar w Raciborzu i tajemnica raciborskiego pilznera
W 1842 r. Bawarczyk Josef Groll zaprezentował światu swoje nowe piwo – pilsa fermentacji dolnej. Pół wieku później najlepszego śląskiego pilznera warzono w książęcym browarze w Raciborzu.
Więcej »10 przykazań Raciborza i powiatu raciborskiego
Dużo się mówi o raciborskiej turystyce. Jak atrakcje naszego miasta i powiatu widzą ludzie młodzi? Zobaczcie wideo przygotowane przez Karolinę Wolny.
Więcej »Johann Jambor z Bieńkowic – człowiek, który ratował Hitlera. Czy mówił prawdę?
W Polsce Ludowej Jan Jambor wiódł spokojne życie w Bieńkowicach. O tym, co mu się przydarzyło podczas I wojny światowej opowiedział w tajemnicy najpierw żonie i córce. Ślubna miała powiedzieć: - po coś go ratował!
Więcej »Naziści, zioła i szatańskie orgie pod Raciborzem
Niemcy włączyli je do badań nad germańskim pierwiastkiem i czystością rasy. Słynny raciborski proces czarownic z 1667 roku zakończył się spaleniem na stosie biednych wieśniaczek, odurzanych alkoholem i ziołami, a potem zaciąganych do orgii.
Więcej »5. rocznica śmierci o. Adalberta Kurzei OSB [WSPOMNIENIE]
12 kwietnia minie dokładnie 5 lat od śmierci o. Adalberta Kurzei, benedyktyna rodem z Kuźni Raciborskiej, Honorowy Obywatel tego miasta, byłego opata w Maria Laach. Sylwetkę mnicha wspomina Rita Serafin.
Więcej »Tapety, naklejki i plakaty, czyli pomysły na remont!
Planujesz wiosenny remont? A może chodzi za Tobą spektakularna metamorfoza, ale nie chcesz zmieniać od razu całego wyposażenia mieszkania? Jeśli tak, sprawdź co dla Ciebie mamy.
Więcej »Przejmujące wspomnienia Wielkanocy 1945 roku
Ceremonii Zmartwychwstania Pańskiego w 1945 r. nie obchodziliśmy, bo Rosjanie nie pozwolili otworzyć kościoła, chociaż kilka osób się zgromadziło. W odwiedziny do księdza przychodzili żołnierze, którzy dobrze mówili po polsku, prosili o modlitwy i odprawianie mszy świętych. Przychodził też radziecki oficer, który znał niemiecki. Na ławeczce za domkiem siedzieli ci dwaj mężczyźni i dyskutowali. Nikt im tam nie przeszkadzał i nikt ich nie widział. W ten sposób dowiadywaliśmy się co się na świecie działo - to fragment przejmujących wspomnień Róży Choroby z domu Mazur, które zamieszczono w książce Kuźnia Raciborska. Przeszłość i Teraźniejszość. Publikacja zbiorowa przygotowana przez Ritę Serafin ukazała się z końcem zeszłego roku.
Więcej »Wielki Piątek - dzień Krzyża [FOTO]
– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI. W galerii zdjęcia z liturgii Wielkiego Piątku w kościele NSPJ.
Więcej »Wielki Czwartek w kościele NSPJ [FOTO]
Już drugi rok z obostrzeniami wykluczającymi udział wiernych w takiej liczbie jak jeszcze w 2019 r. w raciborskich kościołach rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego. Dziś odprawiono Wielkoczwartkowe Msze Wieczerzy Pańskiej. Poranne Msze Krzyżma zakończyły wielki post.
Więcej »Piekło Raciborza - marzec 1945 roku
Dziś mija 76. rocznica zakończenia walk o Racibórz. Rok 1945 należy do najtragiczniejszych w dziejach miasta. Poniżej opis tamtych wydarzeń w odtajnionych rosyjskich źródłach, który publikujemy za zgodą Stowarzyszenia Odra 1945 z Raciborza.
Więcej »Usuwanie burżuazyjnych reliktów, czyli jak pałac w Wojnowicach na szpital zamieniano
Po wyprowadzeniu się z budynku pałacu dyrekcji PGR-ów wraz z wszystkimi działającymi na terenie obiektu instytucjami (przychodnie lekarskie, biblioteka, świetlica, wypożyczalnia sprzętu sportowego, pokoje dla pracowników sezonowych) władze powiatu przeznaczyły go na zamiejscowy oddział szpitala w Raciborzu na 90 łóżek o profilu chorób płucnych.
Więcej »Okrutny książę raciborski a bitwa pod Grunwaldem
Powstanie i rozpad księstwa raciborskiego (1172-1532) - dwie części cyklu Christopha Sottora już dostępne na portalu historycznym ziemiaraciborska.pl.
Więcej »Raciborzanie wyruszą na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej - sensu i nowego pomysłu na siebie.
Więcej »Pomiędzy Pragą a Warszawą. Konflikt graniczny pod Raciborzem 1945-1947
Historia na weekend. Polsko-czechosłowacki spór granicznych o Racibórz-Kłodzko-Głubczyce ma bogatą literaturę. Paweł Newerla kreśli jednak precyzyjny obraz powiatu raciborskiego tamtego czasu, sięgając do burzliwych czasów końca I wojny światowej i plebiscytu.
Więcej »Ciekawostka na weekend. Napoleoński ostrzał widziany z okolic Raciborza
Parafia w Sławikowie umieściła na swoim profilu FB ciekawy filmik z widokami z wieży miejscowego kościoła. W 1807 r. z wiatraka w Sławikowie obserwowano napoleoński ostrzał twierdzy w Koźlu. Gdzie się znajdował?
Więcej »20 stycznia 1320 r. koronowano Władysława Łokietka, wnuka księcia raciborskiego
Dziś mija 701. rocznica tego wydarzenia, które zamykało rozbicie dzielnicowe w Polsce. W Raciborzu mało kto wie, że po kądzieli w Łokietku płynie raciborska krew, a w rodzinnym mieście jego matki zrodziła się myśl zjednoczeniowa Polski.
Więcej »Święty Dominik i początki raciborskich dominikanów
Jak dotąd w raciborskiej literaturze nie podnoszono wątku obecności w Raciborzu założyciela zakonu dominikańskiego, św. Dominika (Domingo de Guzmán Garcés) - pisze Christoph Sottor.
Więcej »Wielki łowczy cesarz Wilhelm II i skandal pod Raciborzem
W Archiwum Państwowym w Raciborzu udało się odnaleźć plany słynnego cesarskiego polowania na Łężczoku z 1910 roku, które zakończyło się skandalem. Urażony cesarz Wilhelm II nigdy potem nie odwiedził dóbr księcia von Ratibor.
Więcej »Wspomnienie liturgiczne św. Tomasza Becketa, patrona raciborskiej kaplicy
Dziś, 29 grudnia w kościele katolickim obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Tomasza Becketa - patrona kaplicy zamkowej. Zachęcamy do zapoznania się poniższą lekturą - zachęca Grzegorz Nowak z zamku w Raciborzu.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie: | 1014 hpa |
---|---|
Wilgotność: | 85% |
Wschód słońca: | 05:45 |
Zachód słońca: | 19:46 |
Partnerzy portalu |
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |