Nasz Racibórz - Raciborski Portal Informacyjny i bezpłatny tygodnik drukowany. Wiadomości z Raciborza, aktualności, telewizja regionalna, ogłoszenia, baza firm, kultura, sport, biznes, zdrowie, noworodki i nieruchomości.
Zaloguj się | Zarejestruj się
Dzisiaj jest: piątek, 19 kwietnia 2019 r.Imieniny: Alfa, Leonii i Tytusa
Styl życia
Region:
Frant czy bohater? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:18 » komentarzy: 0

Frant czy bohater?

Czyli barwne życie i okrutna śmierć Feliksa Lichnowskiego z rodziny właścicieli Hradca za Opawą oraz kluczy majątków Krzyżanowice i Kuchelna w Kraju Hulczyńskim. Był to osobliwy ród, bodaj żadna inna familia spośród śląskiej arystokracji nie miała takich ciągot artystycznych jak Lichnowscy: książę Karol (1756 - 1814) był uczniem Mozarta, mecenasem i przyjacielem Beethovena, którego na jego salony wprowadził Haydn; książęca małżonka była uczennicą Beethovena ; ich syn Edward był poetą i historykiem, nasz bohater był poetą, pisarzem i przyjacielem Liszta; sto lat później Mechtylda była poczytną powieściopisarką; inni Lichnowscy też opiekowali się artystami i zbierali dzieła artystyczne. O Lichnowskich pisze dr Ryszard Kincel (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:11 » komentarzy: 0

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl

Marszałek Polski Józef Piłsudski zmarł w maju 1935 roku. Jego zgon stał się okazją do manifestowania patriotyzmu Polaków zamieszkujących ziemię raciborską. Związek Polaków w Niemczech oraz organizacje z nim współpracujące urządzały uroczyste imprezy żałobne ku czci wybitnego polityka. Informowały o tym „Nowiny Codzienne” organ prasowy Dzielnicy Śląskiej ZPwN, które reagowały na każdy przejaw polskiej działalności. Gazetę tę potraktujmy jako główne i jedyne źródło w interesującej nas problematyce - pisze Benedykt Motyka (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:08 » komentarzy: 0

Żydzi raciborscy

Racibórz ma prawdopodobnie najstarsze na Górnym Śląsku tradycje żydowskie. Pierwsza wzmianka o wyznawcach religii mojżeszowej na ziemi raciborskiej dotyczy II połowy XI wieku. Według niej na Starej Wsi już wówczas znajdowała się synagoga. O Żydach z Raciborza piszą Kazimierz Świtliński i Grzegorz Wawoczny (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Reklama
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:04 » komentarzy: 0

Hazard w średniowiecznym Raciborzu

Gra w warcaby i w kości znana już była w starożytnym Egipcie. Tak o niej pisze w książce pt. „Życie codzienne w epoce Ramessydów XIII-XII w p.n.e.” Pierre Montet: Ulubioną rozrywką była dla małżonków gra w warcaby. Grywano na szachownicy prostokątnej, podzielonej na 30 lub 33 pola. Pionki czarne lub białe mają mniej więcej kształt taki, jak nasze pionki do szachów. Nie wiemy jaki był przebieg gry. Zdaje się, że decydowały o niej rzuty kośćmi, a nie dowolne pociągnięcia jak w naszej grze w warcaby”. O hazardzie w Raciborzu wieków średnich pisze archeolog Krystyna Kozłowska (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:16 » komentarzy: 0

Początki Raciborza, jego nazwa i położenie

Początki Raciborza giną w mrokach dziejów wczesnego średniowiecza. Gdy pojawia się po raz pierwszy na kartach kroniki tzw. Galla Anonima jest już grodem - castellum, czyli siedzibą kasztelana (1108 r.). Jak notuje źródło, mieszkańcy należącego wówczas do Moraw Raciborza, zostali zaskoczeni przez wojów księcia polskiego Bolesława Krzywoustego, którzy zajęli gród. Odtąd przez kilka wieków Racibórz pozostawał w granicach Polski piastowskiej. O początkach naszego miasta pisze dr Norbert Mika (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:13 » komentarzy: 0

Czy dawniej w Raciborzu chroniono przyrodę?

Rośliny i w naszych czasach stwarzają nie tylko potencjalne ale i realne niebezpieczeństwo dla nieostrożnych oraz  dla dzieci. Toksyczność szaleju jest tak wysoka, że  i w dobie współczesnej do 50% przypadkowych zatruć kończy się śmiercią. O pladze wilków, o dawnych i współczesnych roślinach trucicielkach Ślązaków, o inwazji stonki ziemniaczanej sprzed 131 lat oraz o tym, że moda na edukację ekologiczną w górnośląskich szkołach  trwa już prawie dwa wieki pisze dr Jan Duda (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:09 » komentarzy: 0

Zamek Ratibor w Roth

Od 1994 roku stoi znowu w Raciborzu przy ulicy Mickiewicza pomnik wybitnego poety romantycznego Józefa von Eichendorffa, urodzonego w podraciborskich Łubowicach syna naszej ziemi. Otoczenie dzisiejszego pomnika nosiło historyczną nazwę "plac Zborowy". A pochodzi ona od niewątpliwie słowiańskiego określenia ewangelickiego domu modlitwy. Władysław Dziewulski („Dzieje Raciborza od najdawniejszych czasów do zaboru Śląska przez Prusy” w „Szkice z dziejów Raciborza”, Katowice 1967) utrzymuje, że na późniejszym placu Zborowym od 1545 roku znajdował się drewniany zbór ewangelicki. W roku 1574 padł on ofiarą pożaru. Powstanie tego zboru historycy wiążą z osobą margrabiego Jerzego von Brandenburg-Ansbach z rodu Hohenzollernów. O zamku Ratibor w Roth niedaleko Norymbergii pisze Paweł Newerla (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:06 » komentarzy: 0

Hotelarstwo górnośląskie sprzed półtorej wieku

Dr Friedrich Weidemann był w swoim czasie znanym człowiekiem; w latach czterdziestych XIX stulecia zajmował stanowisko komisarza sądowego przy Królewskim Wyższym Sądzie Krajowym w Raciborzu, obsługującym od 1817 roku całą Rejencję Opolską, czyli Górny Śląsk. Przybyły do południowo-wschodniej prowincji Prus z głębi Niemiec należał do tych nieszczęśliwych urzędników i oficerów, którzy w listach do znajomych jakby mimochodem skarżyli się „obecnie rzucony na Górny Śląsk” (jetzt in Oberschlesien geworfen). O krytycznym obrazie hotelarstwa górnośląskiego sprzed półtora wieku w tekście nieżyjącego już raciborskiego historyka dr. Ryszarda Kincla (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:00 » komentarzy: 0

Wyprawa po złoto Sędziwoja

Polskie poselstwo odebrało tu kandydatkę na żonę Mieszka I, alchemik Sędziwój próbował przerobić w złoto zwykły metal, Beethoven komponował swoje symfonie, a Franciszek Liszt spędził dwa urocze tygodnie ze swoją kochanką. Zaledwie trzy zamki ziemi opawskiej kuszą swoją historią, wspaniałą architekturą i bogatymi wnętrzami. O najciekawszych pałach ziemi opawskiej pisze Grzegorz Wawoczny.

Więcej »
Styl życia » Gotowanie » 23 czerwca 2008, godz. 18:30 » komentarzy: 0

Grochówka wojskowa wedle receptury stosowanej w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu

Co sprawia, że wojskowa grochówka jest lepsza od każdej innej? Duży kocioł i drewno na podpałkę - twierdzą w Śląskim Oddziale Straży Granicznej. Dobrą grochówkę można ugotować według różnych receptur. Każdy rejon Polski ma swoją. W Raciborzu dodaje się dużo wędzonek. Na przygotowaniem zupy czuwał kpt. Piotr Neumann.

Więcej »
Styl życia » Gotowanie » 23 czerwca 2008, godz. 18:29 » komentarzy: 0

Polędwica z jelenia ze śliwkami, przepis Rudolfa Klimka z Rud

Mięso z jelenia należy przez przynajmniej dwa dni marynować (bejcować) w marynacie przygotowanej z oleju roślinnego, czerwonego wytrawnego wina, warzyw, tymianku, jałowca i vegety. Przed smażeniem na oleju polędwicę posolić, posypać pieprzem i oprószyć mąką. Śliwki w occie należy przysmażyć na oleju po czym położyć na usmażoną polędwicę.

Więcej »
Styl życia » Gotowanie » 23 czerwca 2008, godz. 18:28 » komentarzy: 0

Schab z dzika faszerowany czosnkiem i słoniną

Składniki: 1 kg schabu z dzika, 10 dag masła, 2 główki czosnku,10 dag słoniny wędzonej, 0,5 kg marchwi, 20 dag pietruszki korzennej, zioła prowansalskie, sól, pieprz. Przepis leśniczego Alfreda Poloczka z Nędzy

Więcej »
Styl życia » Gotowanie » 23 czerwca 2008, godz. 18:27 » komentarzy: 0

Kaczka z jarzynami według receptury Doroty Kuczery z Owsiszcz

Składniki: kaczka, 1 cebula, 1 jabłko, 2 pietruszki, pół selera, woda, sól. Sposób przyrządzania: Kaczkę umyć. W środku i na zewnątrz oprószyć ją solą. Do środka włożyć cebulę, jabłko, pietruszkę i ćwiartkę selera. Kaczkę piersią w dół (tam mięso jest najtwardsze) włożyć do brytfanny. Do brytfanny wlać 250 ml wody. Wokół kaczki ułożyć resztę warzyw. Brytfannę przykryć i włożyć do piekarnika. W temperaturze 220 stopni C piec kaczkę 1,5 godziny do momentu aż przybierze złoty kolor. W trakcie pieczenia obracać kaczkę trzy razy i każdą jej część polewać tłuszczem z brytfanny. Kaczkę kroimy wówczas, gdy trochę ostygnie.

Więcej »
Reklama
Styl życia » Gotowanie » 23 czerwca 2008, godz. 18:26 » komentarzy: 0

Wędzonka według przepisu Krystyny Lamczyk z Tworkowa

Składniki: mięso, na przykład 1 kg wieprzowej łopatki. Zalewa (zwana lagą): 3 l wody, 3 ząbki czosnku, 3 kuleczki ziela angielskiego, 1 liść laurowy, sól (na osolonej wodzie swobodnie musi pływać surowe jajko).

Więcej »
Styl życia » Gotowanie » 23 czerwca 2008, godz. 18:25 » komentarzy: 0

Pieczeń wieprzowa według receptury Alicji Kokot z Chałupek

Składniki: 1 kg mięsa wieprzowego, 2 listki laurowe, 3 kuleczki ziela angielskiego, sól, pieprz, tłuszcz (łyżka smalcu i łyżka margaryny), pół cebuli, 1 ząbek czosnku.

Więcej »
Partnerzy portalu
 • Dentica 24
 • ostrog.net
 • Szpital Rejonowy w Raciborzu
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa
 • Ochrona Partner Security
 • PGL DOM Sp. z o.o.
 • PWSZ w Raciborzu
 • Zajazd Biskupi
 • Kampka
 • Margomedia - studio graficzne, projektowanie stron internetowych, reklama, druk
 • Ciepły dom
 • USG Ostrowicz
 • Hotel Racibor
Numery archiwalne
Pokaż listę wszystkich numerów »
Numer archiwalny Nasz Racibórz 16-2019-[230]
Nasz Racibórz 16-2019-[230]
dodano: 18.04.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 15-2019-[259]
Nasz Racibórz 15-2019-[259]
dodano: 11.04.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 14-2019-[258]
Nasz Racibórz 14-2019-[258]
dodano: 05.04.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 13-2019-[527]
Nasz Racibórz 13-2019-[527]
dodano: 28.03.2019
Reklama
Dziś w Raciborzu
piątek | 19 kwietnia 2019 | 16:50
19.9°C
bezchmurnie
wiatr umiarkowany 5.1 m/s
z kierunku północnego
Ciśnienie:1029 hpa
Wilgotność:22%
Wschód słońca:05:46
Zachód słońca:19:45
sobota
20.04.2019
17.8°C
8.1°C
niedziela
21.04.2019
15.7°C
6.9°C
poniedziałek
22.04.2019
15.2°C
8.8°C
Partnerzy portalu
Najnowsze oferty
Zobacz wszystkie
Tygodnik Nasz Racibórz
największy regularny nakład w powiecie raciborskim.
Co piątek w ponad stu punktach i największych zakładach pracy 10-13 tysięcy egzemplarzy gazety!
Kliknij i Czytaj wydanie cyfrowe »
Noworodki
Pokaż wszystkie »
Zuzanna Górska
14 kwietnia 2019, godz. 14:05
Zuzanna Górska
Zuzanna Górska urodziła się 31 marca 2019. O narodzinach córeczki informują rodzice Martyna i Tomasz. Zuzanna waży 3000 gram i mierzy 53 cm.
zobacz więcej »
Regulamin | Kontakt i reklama | Raciborska Telewizja Kablowa | Polityka PRYWATNOŚCI oraz dot. plików cookies | Akronis | Aktualności | Biznes | Drukarnia NaszRaciborz.pl | Ekologia | Felietony | Filmy | Baza firm | Foto na płótnie | Głubczyce | Gotowanie | Grud | Historia | Kącik dietetyka | Książki | Kultura i edukacja | Metamorfozy | Moda & uroda | Motoryzacja | Nabór do przedszkoli | Raciborski Rynek Nieruchomości | Noworodki | Raciborski Bazar | Ogłoszenia urzędowe | Patrol24 | PGL DOM | PK Racibórz | PRD | Raciborskie drogi do polskości | Rafako | SM Nowoczesna | Sport | Strony Partnerskie | Styl życia | Szpital Rejonowy | Telegraf | Turystyka | Wiara | Zdrowie | Zwierzęta
Projekt i wykonanie © Margomedia Sp. z o.o.
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności.
Ta witryna internetowa wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. "ciasteczek") w celu: administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług, w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). W tym przypadku, cookie przechowuje informację o unikalnym identyfikatorze sesji. "Ciasteczka" nie przechowują danych prywatnych dotyczących użytkownika, takich jak: imię, nazwisko, hasło, lokalizacja lub adres IP. Zamykając poniższe okienko, automatycznie wyrażasz zgodę na wysyłanie cookies do Twojej przeglądarki. Wtedy też, okienko z tą informacją nie będzie pojawiać się ponownie. Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Przejdź do serwisu