Telegraf | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Terytorialsi uczą się opieki nad pacjentem leżącym
Śląscy terytorialsi przechodzą szkolenie z opieki nad pacjentami leżącymi. Celem szkolenia jest wsparcie personelu medycznego w opiece nad chorymi. Żołnierze uczą się miedzy innymi tego jak być swego rodzaju systemem wczesnego ostrzegania gdy z pacjentem dzieje się coś złego.
Żołnierze WOT w ramach wsparcia systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią wielokrotnie do tej pory realizowali zadania, które wymagały umiejętności opieki i obchodzenia się z leżącymi pacjentami. Do tej pory do tych zadań był wykorzystywany personel WOT, który posiadał wymagane doświadczenie. Coraz większy zakres wsparcia jakiego udzielają żołnierze WOT w ramach operacji „Trwała Odporność” spowodował konieczność zwiększenia liczby żołnierzy posiadających takie kompetencje.
Zakres szkolenia obejmuje naukę korzystania z środków ochrony indywidualnej, karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, badanie fizykalne pacjenta oraz obsługę urządzeń służących do monitoringu parametrów życiowych. Żołnierze poznali też w podstawowym zakresie działanie aparatury medycznej, zasady tlenoterapii i przygotowanie pacjenta do transportu. Podczas szkolenia terytorialsi poznali też podstawowe parametry fizjologiczne pacjenta i ich zakresy normatywne niezbędne do ewentualnego alarmowania personelu medycznego.
- Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą być doskonałym wsparciem dla mocno obciążonego pracą personelu medycznego, zarówno pełniąc funkcję ”systemu wczesnego ostrzegania” w przypadku pogorszenia się stanu pacjenta jak i służąc swoja pomocą przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. – podkreśla prowadzący kurs, ratownik medyczny i zastępca kierownika Centrum Symulacji Medycznej, Kamil Barglik.
Dodatkowo podczas szkolenia żołnierze utrwalają postepowanie w przypadku rozpoznania nagłego zatrzymania krążenia, ćwiczyli uciskanie klatki piersiowej i obsługę urządzenia AED. Szkolenie prowadzone jest w Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Trzydzieści na godzinę. Ekolog proponuje ograniczenie prędkości w Raciborzu
Raciborski ekolog Bogusław Siwak kolejny raz gościem komisji gospodarki miejskiej. Tym razem jego wystąpienie dotyczyło ulicy Bema, ograniczenia prędkości na wybranych drogach do 30 km/h oraz utworzenia parku na ul. Ogrodowej.
Więcej »Temat nie jest łatwy. Sprawa żłobka na komisji gospodarki
Projekt budowy nowego miejskiego żłobka budzi sprzeciw wśród właścicieli prywatnych placówek. Jak twierdzą, druga publiczna placówka przekreśli sens prowadzenia ich biznesów.
Więcej »Tokai Cobex Polska dba o zdrowie pracowników
Jednym z ważniejszych filarów działalności każdej firmy jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę firma Tokai COBEX Polska, która od stycznia wprowadziła bogaty pakiet medyczny, a także stale usprawnia swoje działania związane z ochroną przed COVID-19.
Więcej »Zmiany w zarządzie Rafako. Koniec dominacji PBG
Rafako otrzymało od PBG S.A. w restrukturyzacji informację o wygaśnięciu stosunku dominacji. Rada nadzorcza odwołała dziś z zarządu Ewę Porzucek.
Więcej »Unia Racibórz sp. z o.o. na dużym minusie! Znana jest kwota
Rybnickie biuro księgowe, które obsługuje powstałą w lipcu miejską spółkę sportową, sporządziło raport z danymi finansowymi. Dysponują nimi radni komisji rewizyjnej, która bada proces powoływania miejskiej spółki i przekazania 75 tys. zł miejskiej dotacji. Na zdj. radni komisji gospodarki Rady Miasta, którzy postanowili w czwartek (21.01.) obejrzeć siedzibę Unii Racibórz sp. z o.o. w budynku Urzędu Miasta.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |