Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie2 sierpnia 202214:13

Jak urządzić spiżarnię w domu?

Jak urządzić spiżarnię w domu? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Spiżarnia w domu niegdyś stanowiła konieczność, ponieważ było to najchłodniejsze miejsce, w którym można było bezpiecznie przechować żywność. Współczesne gospodynie domowe powracają do tego zwyczaju. Decyzja o wydzieleniu pomieszczenia przy kuchni podyktowana jest obecnie nie przymusem, lecz praktycznością. W tym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by spiżarnia dobrze pełniła swoje funkcje, a jednocześnie nie zaburzała harmonii istniejącej aranżacji kuchennej.

Gdzie najlepiej?

Tylko dobrze przemyślana i zaplanowana lokalizacja spiżarni będzie sprzyjała tworzeniu i utrzymaniu prawidłowych warunków do przechowywania zapasów pożywienia. Optymalne wartości temperatury mieszczą się w granicach 10–15°C, a wilgotność powietrza powinna być na poziomie około 55–60%. Zbyt dużo ciepła oraz wilgoci we wnętrzu będzie sprzyjało rozwojowi drobnoustrojów, co z kolei przyspieszy procesy psucia się produktów. Z tego względu, najczęściej spiżarnię umieszcza się przy północnej ścianie budynku. Pomieszczenie nie powinno mieć okien i instalacji grzewczych, za to wydajną wentylację.

46-1

Lepiej oddzielić czy połączyć

Czy spiżarnia powinna mieścić się w samej kuchni czy w osobnym pomieszczeniu to wybór, który zawsze zależy w głównej mierze od możliwości, preferencji i przyzwyczajeń domowników. Jednak, jeśli masz przestrzeń na zorganizowanie samodzielnej spiżarni, postaw na tę opcję.

Praktyczność

Jednym z atutów osobnej spiżarni jest jej użyteczność. Jest ona zdecydowanie większa od wydzielonej szafki w kuchni, więc pozwala na łatwiejsze utrzymanie porządku oraz sprawniejszą pracę w kuchni. Wszystkie akcesoria, sprzęt, zapasy makaronu, ryżu czy kasz można odpowiednio posegregować na półkach, by zawsze mieć do nich łatwy dostęp. To także idealne miejsce na domowe przetwory, suszone grzyby, przyprawy, zapasowe słoiki, butelki czy pojemniki. W oddzielnych spiżarniach z reguły dłużej można przechowywać produkt, gdyż łatwiej jest zachować tam odpowiednie warunki. Ponadto, gdy zorganizujesz osobne pomieszczenie, pozbędziesz się niechcianych zapachów w kuchni.

46-2

Estetyka

Spiżarnia jest szczególnie istotna w kuchniach urządzonych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Projekty współczesnych wnętrz, pokazane na profesjonalnie zajmujących się trendami wnętrzarskimi stronach jak np. AboutDecor, charakteryzuje wysoki poziom elegancji oraz estetyki. Aranżując kuchnię z osobną spiżarnią, z pola widzenia znikną wszystkie przedmioty, które nie pasują do stylu całej kuchni i mogą zakłócać jego harmonię. Ciekawym pomysłem jest nawiązanie stylistyką spiżarni do pomieszczenia kuchennego poprzez drobne elementy dekoracyjne bądź urządzenie jej na zasadzie kontrastu. Zapasy, pożywienie, przyprawy kojarzą nam się z ciepłem domowego ogniska, więc odradzamy surowe wykończenia i zimne barwy w pomieszczeniu.

46-3

Jak zagospodarować spiżarnię?

Najczęstszym pomysłem na urządzenie spiżarni jest montaż półek lub regałów. Ważne jest, by wykonane były z materiałów odpornych na wchłanianie wilgoci i łatwych do utrzymania w czystości. Pozwoli to na utrzymanie higienicznych warunków, co jest szczególnie ważne, gdyż w spiżarni przechowuje się przede wszystkim produkty spożywcze. Najpraktyczniejsze rozwiązanie to wyłożenie podłogi płytkami ceramicznymi bądź gresem w ciemnym kolorze oraz pomalowanie ścian farbą zmywalną.

Regały bądź półki powinny być solidne i stabilne, ponieważ będą musiały utrzymać czasem dość spory ciężar. Dobrym pomysłem jest montaż szuflad na drobniejsze produkty czy akcesoria. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie stylowych sznurków na zioła. Użyteczne okażą się też z pewnością wszelkie schowki, kosze, organizery. Warto wykorzystać również ściany oraz drzwi, na których możesz przymocować wieszaki lub haczyki.

Urządzając spiżarnię w domu, trzeba pamiętać, że higieniczna czystość i porządek to podstawa, by pomieszczenie mogło być w pełni wykorzystanie oraz cieszyć wyglądem i praktycznością przez długi czas.

2022_05_logo

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności17 sierpnia 202215:43

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega!

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz policję powiadomiono o próbach wyłudzenia pieniędzy.

red.
Aktualności18 sierpnia 202209:36

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Raport 998. Trzynaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Dwa z nich były naprawdę poważne. W Szonowicach zawalił się fragment ściany i dachu budynku, z kolei w Raciborzu odnotowano próbę samobójczą. Zapobiegł jej dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Aktualności17 sierpnia 202222:39

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Andrzej Czogała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes17 sierpnia 202211:10

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy spółki, fot. EC Radlin
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202211:50

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pixabay.com/ScottishPerson
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.