Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie31 maja 202210:36

Jak wyrobić patent sternika motorowodnego?

Jak wyrobić patent sternika motorowodnego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Popularność rekreacji motorowodnej z roku na rok rośnie, a na polskich jeziorach i innych wodach śródlądowych pojawia się w sezonie coraz większa liczba łodzi motorowych i skuterów wodnych. Aby samodzielnie prowadzić taki pojazd, trzeba jednak posiadać odpowiednie uprawnienia, czyli patent sternika motorowodnego - wymagają tego krajowe przepisy. Jak wyrobić uprawnienia sternika motorowodnego, jakie formalności są niezbędne, aby uzyskać patent i jakie wymagania trzeba spełnić?

Kto może zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego?

Według aktualnie obowiązujących w Polsce przepisów patent sternika motorowodnego może zdobyć każda osoba, która ma ukończone co najmniej 14 lat. Górnego ograniczenia wiekowego przepisy nie nakładają, nie są także wymagane żadne konkretne zaświadczenia ani badania lekarskie. W przypadku osób małoletnich niezbędne jest jedynie przedstawienie zgody opiekunów prawnych na udział w egzaminach na patent sternika motorowodnego. 

Co ważne, nie ma ustawowego wymogu ukończenia kursu na patent sternika przed podjęciem próby zdania państwowego egzaminu, ale dedykowane szkolenie przygotowujące warto odbyć, ponieważ pozwoli to zdobyć doświadczenie praktyczne oraz teoretyczną wiedzę niezbędne do zaliczenia egzaminu i bezpiecznego poruszania się łodzią motorową po wodzie. 

patent-sternika

Sternik motorowodny - uprawnienia

Sternik motorowodny posiadający oficjalny patent jest uprawniony do legalnego poruszania się po wodzie łodziami motorowymi i skuterami wodnymi, przy czym należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • sternik motorowodny może prowadzić po wodach śródlądowych jachty motorowe bez ograniczeń mocy silnika i długości kadłuba (patent sternika motorowodnego to także "prawo jazdy" na skuter wodny);
  • osoba posiadająca patent sternika motorowodnego może również legalnie prowadzić w porze dziennej jachty motorowe o długości kadłuba do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych i pozostałych wodach morskich w strefie maksymalnie do 2 mil morskich od brzegu;
  • uprawnienia sternika motorowodnego posiadane przez osoby poniżej 16 roku życia mogą być realizowane wyłącznie na jachtach motorowych o mocy silnika poniżej 60 kW (około 80 KM).

Patent sternika motorowodnego - "prawo jazdy" na motorówkę, ale nie tylko

Jak już wspomnieliśmy powyżej, patent sternika motorowodnego uprawnia także do legalnego poruszania się po wodach śródlądowych skuterami wodnymi. Co bardzo ważne, dotyczy to wszystkich pojazdów tego rodzaju - zarówno tych, które posiadamy na własność, jak i tych, które wypożyczamy nawet na kilkanaście minut w wypożyczalni. Pływanie skuterem wodnym bez uprawnień sternika motorowodnego jest niezgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i może skutkować surowymi karami - zazwyczaj policja wodna nakłada mandat karny zgodnie z przepisami dotyczącymi pojazdów lądowych. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy wypożyczymy skuter wodny wraz z uprawnionym do jego prowadzenia instruktorem i płyniemy nim wyłącznie jako pasażer. 

W przypadku, gdy osoba nieposiadająca uprawnień do prowadzenia skutera wodnego spowoduje wypadek z jego udziałem, odpowiedzialność karna jest taka sama, jak w przypadku kierowcy bez prawa jazdy, który doprowadził do katastrofy w ruchu lądowym. 

Jak wygląda egzamin na patent sternika motorowodnego?

Państwowy egzamin na sternika motorowodnego przebiega w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. 

Część teoretyczna polega na udzieleniu odpowiedzi na 75 pytań testowych w czasie nie dłuższym, niż 90 minut. Test jest zamknięty, jednokrotnego wyboru, a pytania są dobierane losowo z puli, która nie stanowi zamkniętego zbioru i ulega nieustannym modyfikacjom, dlatego nie istnieje żadna kompletna baza pytań, jakie potencjalnie mogą się na egzaminie pojawić. Wynik pozytywny uzyskuje się w przypadku udzielenia prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 65 pytań. 

Część praktyczna to test umiejętności prowadzenia łodzi motorowej przeprowadzany na wodzie. Jacht motorowy, na którym przeprowadzany jest państwowy egzamin na sternika motorowodnego, musi być wyposażony w silnik pozwalający pływać w ślizgu na akwenie z pomostem, przy którym łódź egzaminacyjna może zacumować. Pozytywny wynik uzyskuje się po prawidłowym wykonaniu wszystkich manewrów oraz weryfikacji umiejętności egzaminowanej osoby w zakresie kierowania załogą, wydawania komend i wykonywania prac bosmańskich. Każdy błędnie wykonany manewr można jeden raz powtórzyć. 

patent-sternika-motorowodneg

Wniosek o wydanie patentu sternika motorowodnego

Po zdaniu z wynikiem pozytywnym obu części państwowego egzaminu na sternika motorowodnego konieczne jest złożenie wniosku o wydanie patentu sternika do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Wniosek należy prawidłowo wypełnić (wymagania są podane na stronie internetowej PZMiNW) i dołączyć do niego:

  • kserokopię dowodu wpłaty na konto wymaganych opłat egzaminacyjnych i za wydanie patentu sternika motorowodnego,
  • zaświadczenie o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie odpowiednich umiejętności oraz wiedzy z zakresu żeglarstwa.

Na wniosku trzeba również w wyznaczonym miejscu nakleić fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, własnoręcznie go podpisać oraz wysłać wraz z pozostałymi wymaganymi załącznikami na adres PZMiNW. Średni czas oczekiwania na patent sternika motorowodnego po zdaniu egzaminu wynosi około 1 miesiąca, jednak może on być krótszy zależnie od liczby wniosków trafiających w danym czasie do PZMiNW. 

W przygotowaniu tekstu pomogli instruktorzy ośrodka szkoleniowego Motosternik.pl, prowadzącego nad Zalewem Zegrzyńskim szkolenia pozwalające uzyskać patent sternika motorowodnego oraz inne uprawnienia motorowodne. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202216:24

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Po tym jak Eko-Okna nie zgodziły się na finansowanie przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w przebiegu od Rudnika to Żerdzin, istnieje ryzyko, że rząd cofnie 72 mln dotacji na to przedsięwzięcie. Problem poruszył na sesji Rady Powiatu radny Szymon Bolik z PiS.

(waw)
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Kultura i edukacja28 czerwca 202209:02

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. arch. portalu
Aktualności28 czerwca 202214:58

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zespół Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z Dyrekcją Szpitala i Starostwem Powiatowym przygotowują „Dzień Otwarty Raciborskiej Porodówki”. Impreza odbędzie się w sobotę 16.07.2022 r. w godzinach 10:00-18:00.

Szpital Rejonowy
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202217:53

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Powiat:

Komisja Rewizyjna Rady Miasta negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium. Jeśli większość radnych będzie ZA otworzy to drogę do referendum w sprawie odwołania prezydenta.

red.
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Reklama
Aktualności28 czerwca 202211:56

Lipiec w Krainie Janosika!

Lipiec w Krainie Janosika! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Podróżnika ORINOKO zaprasza na letnią wycieczkę śladami Juraja Janosika na Słowacji. W programie m. in. słynne Janosikowe Diery w Terchovej, spływ Wagiem oraz urokliwa wieś Cičmany!

 

materał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 czerwca 202215:03

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku.

WFOŚiGW, fot. biologiczni.pl
Sport28 czerwca 202219:43

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
OSiR Racibórz, fot. pexels.com/Mabel Amber
Reklama
Sport28 czerwca 202210:06

Gorący weekend z Runmageddonem

Gorący weekend z Runmageddonem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał prasowy
Sport28 czerwca 202209:41

Mistrzostwa Polski SUP. Ogrom medali RTW Racibórz

Mistrzostwa Polski SUP. Ogrom medali RTW Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
oprac. (greh), fot. RTW Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.