Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 listopada 202313:53

Pożar w garażu, pęknięta rura u sąsiada, a może złodziej? Ubezpiecz mieszkanie i nie martw się więcej!

Pożar w garażu, pęknięta rura u sąsiada, a może złodziej? Ubezpiecz mieszkanie i nie martw się więcej! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Dom bądź mieszkanie to zazwyczaj najcenniejszy element naszego dobytku. Przeważnie na wymarzone lokum pracujemy latami. Jednocześnie przypadek może sprawić, że wszystko przepadnie w ciągu jednego dnia. Na szczęście można zabezpieczyć się na czarny scenariusz.

Właśnie z uwagi na wartość posiadanej nieruchomości, postanawiamy ubezpieczyć nasz majątek. Dzięki temu zamiast ponosić sporą stratę, możemy liczyć na rekompensatę w postaci odszkodowania. Kiedy zostanie nam ono wypłacone i jak powinno wyglądać wartościowe ubezpieczenie mieszkania? 

Ubezpieczenie od zalania a zwrot kosztów mediów

Żeby otrzymać pełną rekompensatę za poniesione szkody, trzeba dokładnie wczytać się w definicje poszczególnych ryzyk. Dobrym przykładem jest zalanie i powódź. Jeśli oferta, którą rozważamy polega np. na wyborze poszczególnych ryzyk, właściciel mieszkania na czwartym piętrze wieżowca niekoniecznie powinien obawiać się powodzi w rozumienia podniesienia stanu wód, ale już zniszczeń od zalania spowodowane u sąsiada z powodu pękniętej rurki w pralce – jak najbardziej.

W dalszym ciągu należy także zwrócić uwagę na to, co obejmuje ubezpieczenie. Czy będzie to wyłącznie odszkodowanie za np. zniszczone ściany albo zalany sprzęt, czy też dodatkowe formy rekompensaty, jak np. zwrot kosztów mediów. W przypadku pękniętej rury, która przez dłuższy czas nieszczelności niszczy nasze ściany, ważne będą nie tylko pieniądze na remont, ale również środki na pokrycie wyższych rachunków za wodę. Taką kompleksową ochronę umożliwia m.in. ubezpieczenie mieszkania od zalania w Balcia.pl, gdzie można uzyskać do 15 000 zł zwrotu kosztów mediów.

Złodziej na posesji – czy zawsze uzyskasz odszkodowanie? 

Złożoną kwestią ubezpieczenia mieszkania jest ubezpieczenie od kradzieży. O ile bowiem zabezpieczenie na taki rodzaj ryzyka jest standardem, to jednocześnie należy dokładnie sprawdzić, kiedy ubezpieczonemu przysługuje odszkodowanie. W przypadku ubezpieczenia mieszkania od kradzieży nie jest to bowiem tak jednoznaczne. Ubezpieczyciel może wymagać np. antywłamaniowych zamków czy wyjątkowo solidnych drzwi i okien. Jeśli ich zabraknie, odpowiedzialność spada na ubezpieczonego.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może też nie wypłacić odszkodowania, jeśli wszystkie zamki w drzwiach nie były zamknięte, albo gdy chociażby jedno z okien było uchylone. Czasami potrzebne jest udowodnienie, że doszło do włamania – czy to w postaci zniszczonego zamka do drzwi czy wybitego okna. Warto więc sprawdzić, wszystkie wymogi, aby uzyskać odszkodowanie.

Czy polisa pokryje koszty spowodowane pożarem? 

Kolejny aspekt ubezpieczenia mieszkania, który bywa nie do końca jasny ochrona od pożaru. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych ryzyk, szkody powstałe w wyniku pożaru to standard w ubezpieczeniach nieruchomości. Warto jednak sprawdzić, czy ochrona obejmuje również koszty szkód, do których dochodzi podczas akcji pożarniczej. Może się bowiem zdarzyć, że ubezpieczyciel nie będzie chciał zwrócić nam pieniędzy za drzwi czy meble, które zostały zniszczone przez strażaków. Jeśli bowiem nie ma nas w domu, straż pożarna może w imię większego dobra wyważyć drzwi do domu, żeby gasić ogień.

Wybierz ubezpieczenie mieszkania All Risk i nie martw się stratami

Od niuansów związanych z zapisami umowy ubezpieczenia mieszkania może rozboleć głowa. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wariant All Risk. Co daje taka forma ubezpieczenia? W najprostszym wytłumaczeniu polisa All Risk odwraca sytuację w kwestii wypłaty odszkodowania. W ubezpieczeniu od konkretnych zdarzeń losowych – odszkodowanie będzie wypłacone wyłącznie za szkody spowodowane tymi zdarzeniami. W przypadku ubezpieczenia All Risk – ochrona obejmuje wszelkie możliwe zdarzenia, poza tymi, które ubezpieczyciel zawarł w swoich „wyłączeniach”.

W praktyce oznacza to, że kompleksowo zabezpieczamy swój dobytek i nie musimy zastanawiać się, czy dana awaria jest objęta ochroną polisy. Tak wygodne rozwiązanie oferuje polisa online w Balcia.pl, którą ponadto możesz zakupić bez wychodzenia z domu.

Sytuacje, w których ochrona nie zadziała

W ogólnym założeniu ubezpieczenie mieszkania chroni nas przed działaniem czynników zewnętrznych (zjawiska pogodowe), osób trzecich (sąsiad z góry nie zakręcił wody) bądź nieszczęśliwych wypadków. Jeśli jednak ubezpieczyciel udowodni, że szkoda powstała w wyniku naszego zaniedbania, może odpowiednio obniżyć, a nawet odmówić wypłaty odszkodowania.

Będzie tak np. w sytuacjach, kiedy nie dotrzymamy warunków umowy, dotyczących odpowiedniego zabezpieczenia nieruchomości. Dlatego warto dokładnie czytać warunki umowy i pilnować, aby po naszej stronie nie doszło do żadnych niedopatrzeń.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.