Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 marca 201809:02

Domki na wodzie - szansa dla Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej

Domki na wodzie - szansa dla Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zbiornik Racibórz ma ogromny potencjał. W przyszłości, w miejsce wysiedlonych wsi Nieboczowy i Ligota Tworkowska, mógłby się pojawić kompleks domków na wodzie zasilanych energią odnawialną. Zobaczcie wizualizacje. 

Oto jak uzasadnia swoją koncepcję inż. arch. Michał Niewiera, tegoroczny absolwent kierunku architektura w PWSZ w Raciborzu 

Moim celem jest zwrócenie uwagi na pamięć względem wiosek Nieboczowy oraz Ligota Tworkowska. Są to dwie wsie w woj. sląskim, na terenie gminy Lubomia, w powiecie wodzisławskim, które zniknęły z mapy Polski. W wyniku rozpoczętej budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, miejscowości musiały zostać wysiedlone.

Założenie można zrealizować na budowanym zbiorniku Racibórz Dolny, jednak aby tak się stało, musi nieznacznie zostać zmieniona jego funkcja. Jest to jednak na tyle uniwersalna koncepcja, iż może ona być przeniesiona w dowolne miejsce na ziemi. Jest to również aspekt, który był dla mnie ważny podczas pracy nad tematem, aby projekt mógł być realizowany w każdej szerokości geograficznej.

Chcę zaproponować budynki, które będą unosić się na wodzie. Tak wybrane otoczenie pozwala na odcięcie się od wszystkiego, wyciszenie się. Jest w dzisiejszym świecie tak bardzo pożądane i nieraz ciężkie do zrealizowania. Ta niecodzienna lokalizacja daje spokój oraz bezpośrednią możliwość rekreacji przez sporty wodne lub łowienie ryb.

Aby połączyć wszystkie niezbędne w tym miejscu funkcje należało zaprojektować platformę, która podobnie jak reszta budynków ma się unosić na wodzie. Na tej platformie znajdować się miały budynki a w nich: biuro wypożyczalni, sklep, restauracja. Taki zabieg pozwalał na umieszczenie wszystkiego co potrzebne, w jednym miejscu, tak oryginalnym co niewątpliwie podnosi jego prestiż. Głównym celem było stworzenie wspólnoty, która będzie się ciągle zmieniała. Centralnym jej punktem jest platforma. Do niej dołączane będą domki, wypożyczane przez różne osoby. Wieczorem każdy wynajmujący, podpłynie do głównej platformy, aby połączy się z nią wzorem innych domków. Po takim połączeniu nikt nie będzie musiał spędzać tego czasu samotnie, spędzi go w gronie innych ludzi. Ma to aspekt społeczny, budowania wspólnoty, tak zmarginalizowanej w dzisiejszych czasach.

Przechodząc do pływających domków, założyłem iż należy zróżnicować wielkość poszczególnych budynków. To pozwoliło dopasować je do zapotrzebowania klientów oraz ilości osób, które chcą razem spędzić czas. Aby zapewnić poczucie wolności a także możliwość poruszania się w dowolnych kierunkach, należało zapewnić środek lokomocji czyli silnik. Wiedziałem również iż chcę aby całość była zasilana przez odnawialne źródła energii, tak aby było to założenie jak najbardziej proekologiczne.

Moim celem było opracowanie takiego projektu aby był on prosty do zrealizowania, budowy, nie wymagał dużych nakładów finansowych. Całość miała być również na tyle uniwersalna aby bez żadnych przeszkód mogła być zaadaptowana w dowolnym miejscu na ziemi. Ma to być również hołdem dla wysiedlonych wisi Nieboczowy oraz Ligota Tworkowska, tak tworzona wspólnota zawsze będzie przypominać o tych miejscach. A mieszkańcy będą mogli, chociaż w jakimś małym stopniu wrócić wspomnieniami do rodzinnych stron.

Promotorem pracy jest dr inż. arch. Wiesław Olejko, recenzentem prof. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura.

- Od zawsze moim marzeniem było zostać architektem. Jestem bardzo zadowolony, iż miałem możliwość zrealizowania tego marzenia w raciborskiej PWSZ. Wiem, że jest to zasługa mojej ciężkiej pracy, lecz nie byłoby to możliwe bez świetnej kadry. Każdy z wykładowców poświęca cały swój czas i energię aby przekazać swoją wiedzę, mając przy tym świetny kontakt ze studentami. Co warte podkreślenia, każdy projekt realizowany w trakcie studiów był konsultowany nie kilkukrotnie, jak ma to miejsce na innych uczelniach lecz nawet kilkunastokrotnie. To daje możliwość stworzenia jeszcze lepszych projektów, bardziej dopracowanych, co dla mnie było bardzo ważne. Gdybym jeszcze raz miał wybierać swoją uczelnie, poszedłbym tą samą drogą, wybierając PWSZ w Raciborzu. Polecam Instytut Architektury w PWSZ Racibórz - przekonuje inż. arch. Michał Niewiera, dodajmy absolwent raciborskiej Budowlanki.

Autor: Michał Niewiera, materiał partnerski PWSZ Racibórz , [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202511:43

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO]

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już 26. edycja wyjątkowego spływu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Piróg, a od lat wspiera go Miasto Racibórz. Pływadło – barwna i niepowtarzalna impreza rzeczna – po raz piąty znalazło się w programie Festiwalu Górnej Odry.

fot. UM, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Strony Partnerskie29 czerwca 202504:37

Kiedy pompa ciepła się wyłącza?

Kiedy pompa ciepła się wyłącza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.