Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie24 maja 202615:33

Nowy wóz dla OSP Rudnik poświęcony i przekazany. Uroczystość połączono z obchodami Dnia Strażaka

Nowy wóz dla OSP Rudnik poświęcony i przekazany. Uroczystość połączono z obchodami Dnia Strażaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

Podczas uroczystości przy remizie OSP Rudnik oficjalnie poświęcono i przekazano nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Dnia Strażaka oraz majowego wspomnienia św. Floriana. Wręczono również odznaczenia dla strażaków i członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku, 24.05., uroczyście poświęcono i oficjalnie przekazano nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Wydarzenie zorganizowano z okazji majowego wspomnienia św. Floriana oraz Dnia Strażaka. Pojazd, który zasilił flotę miejscowej jednostki, ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości i całej gminy.

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele okolicznych jednostek straży pożarnej oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się wójt gminy Rudnik Piotr Rybka, posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz oraz radny Sejmiku Województwa Śląskiego i członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Bronisław Karasek. Obecni byli również przedstawiciele środowiska pożarniczego i samorządowego.

Podczas wydarzenia odczytano list gratulacyjny prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Mateusza Pindla. Przekazano także torbę ratownictwa medycznego, która trafi na wyposażenie nowego samochodu. Poinformowano również, że dochód z festynu towarzyszącego uroczystości zostanie przeznaczony na zakup kolejnych elementów wyposażenia pojazdu.

Do dyspozycji druhów trafił lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Peugeot Boxer, który uzupełni dotychczasowe wyposażenie jednostki. Pojazd nie zastępuje obecnie użytkowanego średniego samochodu bojowego, lecz rozszerza flotę OSP Rudnik, umożliwiając sprawniejsze reagowanie na stale rosnącą liczbę zgłoszeń. To kolejny lekki wóz tego typu, który trafił do jednostek ochotniczych działających na terenie powiatu raciborskiego.

Zakup pojazdu został sfinansowany z kilku źródeł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 364 941 zł. Największe dofinansowanie – 177 500 zł – przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Gmina Rudnik przeznaczyła na ten cel 147 000 zł. Wkład własny OSP Rudnik wyniósł 39 411 zł, natomiast Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe wsparło przedsięwzięcie kwotą 1 000 zł.

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy przeznaczony jest do działań wymagających szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia. Może być wykorzystywany między innymi podczas pożarów, wypadków komunikacyjnych oraz usuwania skutków miejscowych zagrożeń. Dzięki niewielkim gabarytom i odpowiedniemu wyposażeniu sprawdza się jako pojazd pierwszego rzutu, umożliwiający szybkie rozpoczęcie działań gaśniczych, prowadzenie działań technicznych oraz rozpoznanie sytuacji w trudno dostępnych rejonach, w tym na terenach leśnych i wiejskich.

Podczas uroczystości wręczono także odznaki „Wzorowy Strażak”. Odebrali je Gabriel Opioła z OSP Brzeźnica oraz Maksymilian Burdzik z OSP Rudnik.

Wręczono również srebrne odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Otrzymali je: Zuzanna Kurek, Tomasz Machowski, Damian Banik, Dominik Gawełek, Mateusz Gawełek, Dawid Marcinek, Mikołaj Mrowiec, Mateusz Mrowiec, Paweł Mrowiec oraz Karol Pestkowski.

„Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja”.


material

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport8 czerwca 202600:56

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO]

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W niedzielę 7 czerwca boiska w Nędzy ponownie wypełniły się najmłodszymi adeptami futbolu. Finałowy dzień InPost Cup Nędza 2026 należał do skrzatów z roczników 2019 i 2020, dla których była to przede wszystkim okazja do gry, zabawy i pierwszych sportowych doświadczeń.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.