W Skrbeńsku rozmawiano o przyszłości klimatu i ekologicznych inwestycji

12 maja 2025 roku w Ośrodku Kultury w Skrbeńsku odbyła się konferencja z cyklu „Kierunek – zielona transformacja”. Wydarzenie zorganizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyciągnęło licznych gości oraz ekspertów, którzy debatowali nad tym, czy zmiany klimatu należy powstrzymywać, czy raczej się do nich przystosowywać.
Malowniczo położone Skrbeńsko w Gminie Godów stało się gospodarzem czwartego spotkania z serii konferencji „Kierunek – zielona transformacja”, realizowanych w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego finansowanego z Programu FEnIKS 2021–2027. Tematem przewodnim debaty było pytanie: „Zmiany klimatu to fakt – przystosować się czy zapobiegać?”, które posłużyło jako punkt wyjścia do szeregu wystąpień i eksperckich dyskusji.
Konferencję otworzyła Iwona Gejdel-Targosz, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, podkreślając znaczenie wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska i rolę Funduszu w zielonej transformacji regionu. Obecni byli także m.in. Mateusz Pindel – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Łukasz Osmalak – Poseł na Sejm RP, Michał Kopański – II Wicewojewoda Śląski, Bronisław Karasek – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Mariusz Adamczyk – Wójt Gminy Godów.
Wysoka frekwencja i zainteresowanie uczestników potwierdziły potrzebę podejmowania lokalnych debat na temat przyszłości klimatycznej polityki. Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania Listy Przedsięwzięć Priorytetowych na 2026 rok. Jej założenia przedstawił Łukasz Frydel, Kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery w WFOŚiGW w Katowicach. Z kolei Szymon Twardoń, Doradca Energetyczny Funduszu, omówił ofertę finansową oraz możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na działania poprawiające efektywność energetyczną i przystosowanie do zmian klimatu.
W dalszej części konferencji Wioletta Dobras, Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Katowicach, przedstawiła perspektywy związane z adaptacją do zmian klimatu, akcentując konieczność łagodzenia ich skutków tam, gdzie to jeszcze możliwe, i dostosowywania się w sytuacjach, gdy zmiany są już nieuniknione.
Damian Kołakowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaprezentował działania GZM w zakresie adaptacji klimatycznej. O lokalnych wyzwaniach mówił natomiast Piotr Glapa, Naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Racibórz, wskazując na potrzebę ścisłej współpracy jednostek samorządowych przy realizacji projektów środowiskowych.
Konferencja w Skrbeńsku, odbywająca się w roku jubileuszu 250-lecia miejscowości, była nie tylko ważnym wydarzeniem merytorycznym, ale także symbolicznym uhonorowaniem roli małych społeczności w kształtowaniu polityki klimatycznej regionu.
„Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja”.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.