Automatyka przemysłowa. Usprawnij działanie swojej firmy
Nowoczesne rozwiązania doskonale sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Korzysta z nich coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie jakości wytwarzanych produktów i ograniczenie kosztów oraz strat podczas produkcji. Jak automatyka przemysłowa wpływa na procesy produkcyjne? Dlaczego jest ważna dla współczesnych przedsiębiorstw? Przeczytaj więcej w naszym artykule.
Podstawy automatyki przemysłowej
Współczesna automatyzacja produkcji jest ukoronowaniem dążeń do zwiększenia produktywności i efektywności pracy. Obecnie korzystnie wpływa na procesy produkcyjne. Wydajność produkcji została uskuteczniona na przestrzeni wieków. Choć ze znacznym postępem technologicznym mamy do czynienia dopiero od XX w., można jednak śmiało stwierdzić, że automatyzacja pojawiła się nieco wcześniej. Współczesne technologie są zaprojektowane w taki sposób, by działały bez niepotrzebnych przestojów oraz wymagały minimalnej interwencji człowieka.
Istnieje kilka rodzajów automatyki przemysłowej. Można je dopasować do rodzaju i potrzeb przedsiębiorstwa. Automatyka stała lub twarda jest wykorzystywana do powtarzalnych operacji i służy do osiągnięcia wysokich wskaźników podczas produkcji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w jej przypadku niezwykle trudne jest wprowadzanie wszelkich zmian. Bardziej elastyczna jest automatyka programowalna, która umożliwia wprowadzanie szybkich modyfikacji.
Istnieje również klasyfikacja ze względu na rodzaj wytwarzanych wyrobów:
- Process manufacturing (produkcja procesowa) - umożliwia wytwarzanie pewnej ilości niezróżnicowanego produktu. Zwykle jest on pakowany w jednostkowe opakowania.
- Discrete manufacturing (automatyka dyskretna) - polega na wytwarzaniu odrębnych i łatwo identyfikowalnych produktów. Dzięki niej można uruchamiać, zatrzymywać oraz realizować procesy produkcyjne z różną szybkością.
Korzyści z wdrożenia automatyki w firmie
Automatyzacja procesów produkcyjnych służy efektywności operacyjnej. Przede wszystkim przyczynia się do redukcji czasu cyklu operacyjnego i optymalizacji zasobów. W znacznym stopniu wpływa też na oszczędność kosztów. Automatyzacja przemysłu ogranicza zużycie energii i materiałów. Dodatkowo służy poprawie jakości wytwarzanych produktów oraz minimalizuje przestoje. Redukuje odpady wynikające z procesów produkcyjnych oraz wpływa na bezpieczeństwo pracowników.
Wyzwania i bariery wdrożenia automatyki
Każdy przedsiębiorca musi się liczyć z kosztami początkowymi. Niezbędna jest inwestycja w sprzęt i oprogramowanie. Automatyzacja linii produkcyjnej nie może odbyć się bez przeszkolenia personelu. Wymagana jest także integracja z istniejącymi systemami. Ze względu na złożoność procesów produkcyjnych trzeba wziąć pod uwagę możliwe problemy z kompatybilnością technologii. Konieczne staje się dostosowanie procesów do nowych wymogów produkcyjnych. Nie można też zapominać o odpowiednim zarządzaniu zmianami.
Przykłady zastosowań automatyki w różnych branżach
Automatyzacja produkcji przemysłowej doskonale sprawdza się m.in. w branży motoryzacyjnej. Do przykładowych zastosowań automatyki zalicza się linie montażowe i automatyczne roboty. Oprócz tego przydaje się w branży spożywczej. Przede wszystkim służy kontroli jakości wytwarzanych produktów. Dodatkowo usprawnia procesy związane z pakowaniem nowych wyrobów. Automatyka maszyn przydaje się również w przemyśle farmaceutycznym, gdzie znaczenie ma precyzyjna kontrola oraz sprawdzanie zgodności z obowiązującymi normami.
Przyszłość automatyki przemysłowej
Jej rozwój napędzają przełomowe technologie, takie jak: rozszerzona i wirtualna rzeczywistość czy sztuczna inteligencja (Al.). Przemysłowa automatyka opiera się obecnie na systemach odpowiedzialnych za kontrolę, sterowanie oraz monitorowanie pracy innowacyjnych urządzeń. Śmiało można stwierdzić, że na rozwój automatyzacji procesów przemysłowych mają wpływ trendy technologiczne (m.in. Internet Rzeczy IoT czy uczenie maszynowe). Nie bez znaczenia jest wszystko to, co jest związane z przemysłem 4.0, w tym integracja cyfrowa i inteligentne fabryki. Automatyzacja procesów technologicznych może znacząco wpływać na efektywność energetyczną oraz redukcję CO2 w przyszłości.
Korzyści i wyzwania dotyczące automatyki przemysłowej
Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw koncentruje się na rozwijaniu zaawansowanych rozwiązań. Tym samym rozważa wdrożenie automatyki przemysłowej. Kluczowe jest opracowanie właściwej koncepcji oraz dobrze przemyślanego projektu. Automatyzacja procesu produkcyjnego staje się możliwa dzięki opracowaniu szczegółowej dokumentacji technicznej. Przed uruchomieniem całego systemu warto jednak przetestować wydajność maszyn. Automatyzacja procesów wytwarzania musi być dopasowana do potrzeb konkretnego zakładu przemysłowego. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.esox-automation.com/pl.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.