Co jedzą papugi: czym je karmić?
Papugi o ptaki należące do rodziny papugowatych. Szacuje się, że na świecie istnieje ponad trzysta gatunków począwszy od tych mieszczących się w ludzkiej dłoni, a skończywszy na olbrzymich ptakach, które posiadają zadziwiającą umiejętność opanowywania ludzkiej mowy. Najstarsze skamieniałości papug liczą sobie ponad pięćdziesiąt milionów lat. Co ciekawe, wszystkie ptaki, a zatem również papugi, należą do jedynej linii należącej do dinozaurów. Można zatem powiedzieć, że te latające stworzenia to obecnie jedyna rodzina, która jest bardzo blisko spokrewniona z wymarłymi przed laty dinozaurami. Czym żywią się papugi?
Jak wygląda podstawowa dieta papugi?
Jadłospis papug jest w pełni uzależniony od konkretnego gatunku oraz położenia geograficznego, które warunkuje dostępność konkretnych przysmaków. W Polsce papugi są jednak przede wszystkim zwierzęciem udomowionym, a w tym przypadku można mówić o zbieżnościach w kwestiach wyżywienia. Podstawą karty dań hodowlanych papug są rozmaite ziarna. Bardzo chętnie sięgają po proso i owies, aczkolwiek w gotowych mieszankach znajdziemy również sorgo, siemię lniane oraz nasiona słonecznika. Podstawa diety w takiej formie dostarcza papugom całe mnóstwo ważnych dla prawidłowego rozwoju witamin oraz minerałów.
Owoce i warzywa w diecie papug
Nie samym ziarnem papuga żyje. Doskonałym urozmaiceniem takiej diety będą świeże soczyste przekąski w postaci wybranych owoców i warzyw. Niemal wszystkie papugi zajadają się świeżymi jabłkami, aczkolwiek należy je podawać bez gniazd nasiennych. Chętnie sięgają również po gruszki, aczkolwiek nie pogardzą również świeżymi truskawkami. Od czasu do czasu można podać im świeże kawałki banana oraz melona. Takie urozmaicenie zapewnia papugom dostęp do wartościowych witamin, które regulują wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Nie należy zapominać o warzywach, po które papugi sięgają równie ochoczo. Ich ulubionym przysmakiem jest surowa marchew. Bardzo lubią zielone ogórki, kalafior i brukselki. W kwestii warzyw nie są zbyt wybredne i każda przekąska w takiej formie stanowi jest dla nich prawdziwym rarytasem. Wiele papug bardzo chętnie sięga także po pomidory. Źródłem cennych minerałów będzie także pietruszka oraz seler. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na: https://zwierzakinadpotokiem.pl/co-jedza-papugi/
Czy papugi można karmić mięsem?
Nie ma co do tego wątpliwości, że mięso nie stanowi podstawy żywieniowej papug. Nie zmienia to jednak faktu, że białko zwierzęce jest cennym nabytkiem i papugi bardzo chętnie po nie sięgają. Nie należy mięsa podawać zbyt często, aczkolwiek może być świetnym urozmaiceniem. Najlepiej sprawdzi się ugotowany kurczak, choć bez dodatków soli lub jakichkolwiek innych przypraw.
Zielonki i zioła w diecie papug
Papugi uchodzą za zwierzęta wszystkożerne, a zatem w ich diecie nie brak również zielonek. Niemal wszystkie papugi żyjące na wolności żywią się zieloną roślinnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie uzupełnienie wprowadzić w dietę papug hodowlanych. Warto od czasu do czasu podawać im liście mniszka lekarskiego. To zioło cieszące się w ziołolecznictwie niebywałą sławą, a jego lecznicze właściwości znane są od stuleci. Papugi bardzo chętnie go pałaszują i dzięki temu zapewniają sobie porcje cennych minerałów. Dobrym pomysłem będzie także gwiazdnica należąca do rodziny goździkowatych. W okresie wiosennym dostępne są przede wszystkim liście, a latem można papugom podawać pędy z nasionami, które są dla nich wyjątkowym przysmakiem. Od czasu do czasu można papugom podawać również liście rumianku oraz rdestu ptasiego.
Czym nie wolno karmić papugi?
Mogłoby się wydawać, że papugi nie należą do zwierząt wybrednych. Faktem jest jednak, że tylko odpowiednio zróżnicowana i zbilansowana dieta będzie kluczem do końskiego zdrowia i świetnego samopoczucia papug. Te wyjątkowe ptaki potrzebują różnorodności, aczkolwiek uwzględniającej możliwości ich układu pokarmowego. Poza ziarnem i świeżymi przekąskami papuga powinna mieć dostęp do wapnia. Należy również pamiętać o produktach, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w jadłospisie tych zwierząt. Przykładem może być awokado, które z perspektywy człowieka jest uznawane jako jeden z najzdrowszych owoców, a dla papug jest po prostu trujące. Już niewielkie ilości mogą papugom solidnie zaszkodzić. Jednocześnie nie należy zapominać, że ptaki nie posiadają woreczka żółciowego. Taki subtelny brak powoduje, że nie są w stanie wydalać przyjmowanej soli. Podawanie im słonych przekąsek, po które z pewnością chętnie sięgną, może się skończyć dla nich tragicznie. Między innymi z tego względu nie karmimy ptaków chlebem, choć w tym przypadku dodatkowym powodem jest fakt, iż w procesie trawienia wytwarza się u ptaków kwas chlebowy. Taka sytuacja również może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Papugi są łasuchami, aczkolwiek powinny jeść jedynie pokarm, który zapewnia im dostawy cennych witamin i jednocześnie nie implikuje żadnych problemów. Nie należy im także podawać słodyczy.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.