Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie15 marca 202416:38

Odkryj, czym jest zdolność kredytowa i jak może wpłynąć na Twoje finanse!

Odkryj, czym jest zdolność kredytowa i jak może wpłynąć na Twoje finanse! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zdolność kredytowa to kluczowy termin, który napotkasz przy ubieganiu się o kredyt — to formalna ocena, której wynik może zdecydować, czy otrzymasz finansowanie oraz na jakich warunkach. W krótkich słowach, określa ona twoją zdolność do spłaty zaciąganego długu, uwzględniając przy tym dochody, zobowiązania oraz historię kredytową. Celem tego artykułu jest wytłumaczenie, czym jest zdolność kredytowa i jak na nią wpływają różne aspekty Twojej sytuacji finansowej, kroku po kroku.

Definicja zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to pojęcie, które pojawia się w każdym procesie ubiegania się o kredyt. Ale czym jest zdolność kredytowa? Zdolność kredytowa to ocena dokonana przez bank lub inną instytucję finansową, określająca maksymalną kwotę kredytu, jaką klient jest w stanie obsłużyć i spłacić. To kluczowy element procesu kredytowego, który determinuje, czy kredyt zostanie przyznany, i na jakich warunkach. Czego zależy zdolność kredytowa? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak dochody, historia kredytowa czy zobowiązania finansowe.

Ocena zdolności kredytowej jest procesem, w którym bank ocenia wiarygodność kredytową klienta, porównując go do idealnego kredytobiorcy. Przy ocenie zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak:

 • dochód
 • wydatki
 • zobowiązania finansowe
 • historia kredytowa Warto zwrócić uwagę na swoją ocenę zdolności kredytowej, aby zwiększyć szanse na uzyskanie pożyczki.

Każdy z tych czynników jest ważny i może wpływać na ostateczną decyzję kredytową.

Przeczytaj również: Co to jest zdolność kredytowa? Czerwona Skarbonka wyjaśnia

Kluczowe czynniki wpływające na zdolność kredytową klienta

Kiedy bank ocenia zdolność kredytową, bierze pod uwagę wiele czynników. Niektóre z nich są oczywiste, takie jak dochód czy zobowiązania finansowe, ale są też inne, które mogą Cię zaskoczyć.

Zobaczmy, które czynniki mają największy wpływ na zdolność kredytową.

Dochody i ich stabilność

Dochody są jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez banki przy ocenie zdolności kredytowej. Banki biorą pod uwagę różne źródła dochodów, takie jak:

 • wynagrodzenie za pracę
 • emerytura
 • bezterminowa renta
 • dochody z wynajmu
 • zarobki z działalności gospodarczej

Stałe miesięczne dochody są kluczowe dla oceny zdolności kredytowej, ale banki mogą obniżyć przyjęte dochody na podstawie badania ich stabilności, np. przez porównanie zarobków z obecnego roku do tych z ubiegłego roku.

Dochód netto z umowy o pracę jest kluczem dla banku podczas badania zdolności kredytowej, gdyż jest to składowa stałego i regularnego przypływu środków finansowych. Jednak nie wszystkie źródła dochodów są brane pod uwagę. Na przykład:

 • renta czasowa
 • praca bez umowy
 • niezgłoszony wynajem mieszkania
 • jednorazowe premie uznaniowe

To przykłady źródeł zarobków, które nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej.

Zobowiązania finansowe i miesięczne koszty utrzymania

Twój poziom zadłużenia jest kolejnym kluczowym czynnikiem brany pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Jeśli masz już sporo zobowiązań finansowych, takich jak spłacane kredyty, karty kredytowe lub pożyczki, twoja zdolność do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania może być ograniczona. W szczególności, posiadanie karty kredytowej z dużym wykorzystanym limitem, leasingów czy rat za zakupione towary, nawet jeśli nie są to formalne kredyty bankowe, również wpływa na obniżenie możliwej kwoty kredytu.

Ale to nie tylko zobowiązania finansowe wpływają na zdolność kredytową. Banki oraz inne instytucje finansowe biorą pod uwagę też stałe miesięczne obciążenia, takie jak:

 • koszty utrzymania mieszkania
 • samochodu
 • rachunki
 • alimenty

W przypadku osób starających się o kredyt, ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne czynniki, które mogą wpłynąć na zdolność kredytową oraz otrzymanie finansowania. Liczba osób na utrzymaniu ma wpływ na zdolność kredytową. Większa liczba osób w gospodarstwie domowym obniża możliwą do uzyskania kwotę kredytu.

Historia kredytowa w BIK

Historia kredytowa to kolejny istotny element wpływający na zdolność kredytową. Banki sprawdzają, czy byłeś w przeszłości dobrze spłacałeś swoje kredyty. Jeśli twoja historia kredytowa jest pozytywna, zwiększa to twoją wiarygodność i szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Z drugiej strony, negatywne wpisy w BIK, takie jak kilkukrotne spóźnione spłaty, mogą znacząco obniżyć zdolność kredytową klienta, a nawet doprowadzić do odrzucenia wniosku kredytowego.

Warto jednak pamiętać, że brak historii kredytowej nie jest automatycznie interpretowany negatywnie. Może być postrzegany przez bank jako niejasna sytuacja, co nie musi jednak uniemożliwić uzyskania pożyczki bądź kredytu.

Sprawdź: Jak wziąć kredyt bez zdolności kredytowej?

Analiza zdolności kredytowej - proces krok po kroku

Teraz, gdy znamy kluczowe czynniki wpływające na zdolność kredytową, przyjrzyjmy się, jak przebiega proces jej oceny.

Badanie zdolności kredytowej to proces, który obejmuje dwa kluczowe etapy: ocenę ilościową i jakościową. Wyliczania zdolności kredytowej jest niezbędne w tym procesie, dlatego obliczanie zdolności kredytowej jest kluczowe.

Ocena ilościowa - od dochodów do wydatków

Podczas oceny ilościowej zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę przychody i wydatki klienta w skali miesiąca oraz dostępną nadwyżkę, która może być przeznaczona na spłatę kredytu. Dochody miesięczne netto klienta, zarówno z wyników finansowych działalności gospodarczej, jak i formy rozliczeń, są kluczowym czynnikiem, który wpływa na wysokość możliwego do otrzymania kredytu.

Jednak to nie tylko dochody są brane pod uwagę. Koszty utrzymania gospodarstwa domowego są szacowane przez banki według wskazań GUS, a liczba osób w gospodarstwie domowym ma wpływ na te koszty, co wpływa na zdolność kredytową. Tak więc, ocena ilościowa bierze pod uwagę różne elementy, aby dać pełny obraz zdolności kredytowej klienta.

Ocena jakościowa - nie tylko liczby się liczą

Ocena jakościowa to kolejny etap oceny zdolności kredytowej. W tym etapie, banki biorą pod uwagę czynniki takie jak:

 • forma zatrudnienia
 • wiek
 • wykształcenie
 • stan cywilny klienta

Na przykład, stała umowa o pracę jest lepiej oceniana przez banki, ponieważ wpływa na przewidywaną długookresową zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Tak więc, ocena jakościowa jest równie ważna jak ocena ilościowa. To kompleksowe podejście do oceny zdolności kredytowej pozwala bankom na zrozumienie, czy klient jest w stanie spłacić zaciągnięty kredyt.

Zdolność kredytowa a różne rodzaje kredytów

Wiedząc już, jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową i jak przebiega proces jej oceny, warto przyjrzeć się, jak różne rodzaje kredytów wpływają na cały proces. Zdolność kredytowa jest oceniana inaczej dla kredytu hipotecznego, a inaczej dla kredytu gotówkowego.

Kredyt hipoteczny – dlaczego jest tak ważny wkład własny i okres kredytowania

Kredyt hipoteczny to specyficzny rodzaj zobowiązania, który wiąże się z dużą kwotą i długim okresem kredytowania. W przypadku kredytu hipotecznego, banki wymagają minimalnego wkładu własnego na poziomie 20% wartości nieruchomości, a większy wkład własny zwiększa zdolność kredytową i może przyczynić się do uzyskania lepszych warunków kredytowania.

Dłuższy okres kredytowania pozwala na uzyskanie wyższej zdolności kredytowej, ponieważ miesięczne raty są niższe. Jednak pamiętajmy, że dłuższy okres kredytowania oznacza też wyższe całkowite koszty zobowiązania ze względu na dłuższy czas naliczania odsetek.

Kredyty gotówkowe – elastyczność w ocenie zdolności kredytowej

Z drugiej strony, mamy kredyty gotówkowe, które są zazwyczaj łatwiejsze do uzyskania i mają mniej rygorystyczne wymagania w zakresie zdolności kredytowej. Proces oceny zdolności kredytowej dla kredytów gotówkowych jest zazwyczaj szybszy i mniej złożony niż dla kredytów hipotecznych, co pozwala na szybką decyzję kredytową.

Jednak warto pamiętać, że kredyty gotówkowe zazwyczaj mają wyższe oprocentowanie niż kredyty hipoteczne, co oznacza wyższe koszty kredytu. Dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić wszystkie warunki i koszty związane z kredytem przed podjęciem decyzji.

Narzędzia do samodzielnego sprawdzania zdolności kredytowej

Jeżeli chcesz samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową, dostępne są różne narzędzia online, które mogą Ci w tym pomóc. Kalkulator zdolności kredytowej to jedno z takich narzędzi, pozwalające na obliczenie zdolności kredytowej.

Wystarczy wprowadzić wymagane informacje, takie jak:

 • miesięczne dochody i wydatki
 • suma obecnych rat kredytowych
 • liczba osób w gospodarstwie domowym
 • okres kredytowania
 • limity na koncie i kartach

A kalkulator obliczy orientacyjną kwotę kredytu, miesięczną ratę oraz całkowity koszt kredytu. Pamiętaj jednak, że wyniki są orientacyjne i mogą różnić się od oceny zdolności kredytowej przeprowadzonej przez bank.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Czy wiesz, że możesz podjąć pewne kroki, aby poprawić swoją zdolność kredytową? Na przykład, spłacenie istniejących zobowiązań może znacząco zmniejszyć miesięczne wydatki i poprawić zdolność kredytową. Regularne spłacanie rat kredytowych oraz zarządzanie zobowiązaniami finansowymi, takimi jak zakupy na raty, wpływa korzystnie na historię kredytową w BIK.

Zwiększenie dochodów, poprzez przykładowo dodatkową pracę lub negocjowanie warunków zatrudnienia, oraz poprawa formy zatrudnienia pozytywnie wpływają na zdolność kredytową. Dołączenie dodatkowego kredytobiorcy, który posiada stabilne dochody, może zwiększyć zdolność kredytową i pozwolić uzyskać lepsze warunki kredytowania.

Pożyczki bez weryfikacji zdolności kredytowej – alternatywa czy pułapka?

Pożyczki bez weryfikacji zdolności kredytowej są dostępne głównie w firmach pozabankowych. Te firmy oferują elastyczniejsze warunki niż banki i mogą udzielać pożyczek nawet osobom z negatywną historią kredytową lub wpisami do bazy BIK. Jednak, chociaż takie pożyczki mogą wydawać się atrakcyjne, warto pamiętać o potencjalnych pułapkach.

Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem mogą pogorszyć sytuację finansową pożyczkobiorcy, a chwilówki, choć popularne, niosą ryzyko wysokich odsetek i kar za opóźnienie w spłacie. Dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić warunki pożyczki i renomę pożyczkodawcy przed podjęciem decyzji.

Współpraca z doradcami kredytowymi – czy warto?

Jeżeli czujesz się przytłoczony procesem oceny zdolności kredytowej, może warto rozważyć współpracę z doradcą kredytowym. Doradcy kredytowi są ekspertami zaznajomionymi z algorytmami kredytowymi różnych banków i mogą skutecznie pomagać w uzyskaniu korzystnych warunków kredytowych.

Choć współpraca z doradcą kredytowym może być pomocna, pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do Ciebie. Doradca kredytowy może Ci pomóc zrozumieć proces i porównać różne oferty, ale to Ty decydujesz, który kredyt jest dla Ciebie najlepszy.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.