Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie3 lutego 202419:01

Przepisy regulujące przewóz osób niepełnosprawnych

Przepisy regulujące przewóz osób niepełnosprawnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

W świetle postępującej świadomości społecznej i potrzeby zapewnienia pełnej integracji, przepisy dotyczące przewozu osób niepełnosprawnych odgrywają istotną rolę w kształtowaniu dostępności transportu. Regulacje te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu i równych szans dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Przepisy regulujące przewóz osób niepełnosprawnych 

Przepisy regulujące przewóz osób niepełnosprawnych stanowią kluczowy element dbałości o bezpieczeństwo i komfort tej grupy użytkowników w transporcie drogowym. Choć przepisy nie definiują jednoznacznie, jak dostosować auto do przewozu osób niepełnosprawnych, istnieją kluczowe kryteria, których należy przestrzegać. Warunkiem koniecznym do dopuszczenia samochodu do tego typu użytku jest zagwarantowanie maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu pasażerowi niepełnosprawnemu. Pojazd, który będzie odpowiadał za przewóz osób niepełnosprawnych, powinien być oznaczony z przodu i z tyłu odblaskowymi tablicami w barwie niebieskiej, z widocznym międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego. Niuanse dotyczące przygotowania pojazdu do transportu osób z ograniczeniami zdrowotnymi są jednak zawarte w różnych przepisach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. 

W Polskim Prawie o Ruchu Drogowym, a także w Regulaminie EKG ONZ nr 21, Rozporządzeniu (WE) nr 661/2009 i Dyrektywie 74/60/EWG, znajdziemy najważniejsze wytyczne dotyczące konstrukcji pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Wśród tych przepisów ważne są normy takie jak chociażby ISO 10542-1: 2001 (załącznik A), opisujące wymagania dotyczące mocowania prowadnic podłogowych, czy PN-ISO 7176-19, regulujące to, jak dokuje się wózki inwalidzkie. Co więcej, regulamin EKG ONZ nr 107 obejmuje przepisy dotyczące pochylni umożliwiającej wjazd wózka inwalidzkiego do pojazdu. Jeśli interesuje Cię przewóz osób na wózkach inwalidzkich, to warto zapoznać się z tymi przepisami.  

Dostosowanie samochodu dla osób niepełnosprawnych - w co go wyposażyć? 

Dostosowanie samochodu dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych korzystających z wózka inwalidzkiego (wózki inwalidzkie znajdziesz w sklepie internetowym Strefa Zdrowia pod linkiem: https://strefa-zdrowia.com.pl/), to proces wymagający precyzji i świadomego wyboru odpowiedniego wyposażenia. Choć mikrobusy oferują sporą przestrzeń, zakup gotowego pojazdu przystosowanego do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchowymi jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Kluczowym elementem wyposażenia samochodu przystosowanego do przewozu osób na wózku inwalidzkim są różnorodne systemy ułatwiające zarówno wjazd, jak i bezpieczne podróżowanie. Aluminiowe najazdy teleskopowe, składane rampy najazdowe czy windy hydrauliczne to opcje do rozważenia, umożliwiające sprawną obsługę wózka inwalidzkiego. Co więcej, systemy dokowania wózka, takie jak chociażby szyny zaczepowe, są niezbędnym elementem zapewniającym stabilność wózka w trakcie jazdy. Warto pamiętać o tym, że bezpieczeństwo pasażera niepełnosprawnego to priorytet, dlatego też samochód powinien być wyposażony w różne rodzaje pasów bezpieczeństwa, obejmujących obszar biodrowo-pachwinowy, naramienny i piersiowy. Dodatkowo, antypoślizgowa wykładzina jest kluczowym elementem, który gwarantuje optymalną stabilność wózka inwalidzkiego podczas podróży. 

Jak złożyć wózek inwalidzki? 

Składanie wózka inwalidzkiego to kluczowa umiejętność dla osób z ograniczeniami ruchowymi oraz ich opiekunów. Proces ten może wydawać się dość zawiły, ale z odpowiednimi krokami i praktyką staje się bardziej intuicyjny. Przede wszystkim, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi danego modelu wózka, ponieważ metody składania mogą się różnić. W większości przypadków pierwszym krokiem jest zdjęcie wszelkich akcesoriów, do których zaliczamy choćby podnóżki czy podłokietniki, które mogą utrudniać cały proces. Następnie, należy sprawdzić, czy hamulce są zaciągnięte, zapewniając stabilność podczas składania. Kolejnym etapem jest składanie oparcia, a następnie siedzenia. Warto pamiętać, aby delikatnie kontrolować każdy ruch, unikając nagłych gestów, co może wpłynąć na bezpieczeństwo i trwałość sprzętu. Ostatnim krokiem jest złożenie ramy wózka, upewniając się, że wszystkie elementy są dokładnie zamknięte i zabezpieczone. 

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lutego 202411:54

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Forumbranzowe.com
Reklama
Aktualności23 lutego 202412:15

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO]

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cztery zastępy PSP i jeden zastęp OSP zostały zadysponowane w piątek, 23.02., do obiektu handlowego przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu. Co było przyczyną interwencji?

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 lutego 202415:50

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 23.02., w Radlinie rozegrano kolejne spotkanie I ligi siatkówki mężczyzn. Naprzeciw siebie stanęły ekipy SK Górnik Radlin i KS Racibórz. Spotkanie, choć można je potraktować jako derbowe, było starciem z kategorii bez historii.

opr. (greh), fot. FB/SK Górnik Radlin
Reklama
Strony Partnerskie23 lutego 202414:04

Krzesła schodowe to dobra inwestycja!

Krzesła schodowe to dobra inwestycja! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
artykuł sponsorowany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.