Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie23 stycznia 202418:10

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta?

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Cewnikowanie jest procedurą najczęściej kojarzoną z oddziałami urologicznymi, ale bardzo często stosuje się ją również na oddziałach wewnętrznych i intensywnej terapii, a także w zakładach opiekuńczych i u chorych pozostających w domu. Istnieje kilka podstawowych wskazań do założenia cewnika. Istnieją też różne ich rodzaje, odmienne pod względem zasady działania i możliwej długości stosowania. Sprawdź, co warto wiedzieć o cewnikowaniu.

 

W jakim celu stosuje się cewnikowanie i jaki sprzęt jest potrzebny?

Założenie cewnika ma na celu umożliwienie odpływu moczu, który z różnych powodów nie może zostać wydalony w sposób naturalny. Do przeprowadzenia procedury wymaganych jest kilka podstawowych akcesoriów – przede wszystkim sam cewnik, worek do zbiórki moczu oraz żel znieczulający (wszystko możesz wygodnie kupić w jednym internetowym sklepie medycznym: https://eplaster.pl/pl/c/Cewniki-i-dreny/256). Dodatkowo trzeba zadbać o zachowanie higieny – niezbędne są środki dezynfekujące i myjące.

Podstawowy powód zakładania cewnika – problemy z oddawaniem moczu

Najczęściej cewnik zakłada się wówczas, gdy doszło do zatrzymania moczu w drogach moczowych lub w pęcherzu pacjenta. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – np. choroba (rozwijający się stan zapalny, blokujący światło cewki moczowej nowotwór pęcherza), uraz mechaniczny (np. w konsekwencji uszkodzenia miednicy w trakcie wypadku komunikacyjnego), blokada tymczasowa (np. w przebiegu porodu lub w wyniku obstrukcji jelit), a także zaburzenia przewodnictwa nerwowego (np. na skutek urazu kręgosłupa). Zaleganie moczu w pęcherzu może być bardzo niebezpieczne – prowadzi do rozwoju chorób bakteryjnych i do ryzyka uszkodzenia narządów w obrębie układu moczowego. Dlatego też w razie potrzeby z cewnikowaniem nie należy zwlekać.

Diagnostyka z użyciem cewnika

Czasami cewnik zakłada się również pacjentom nie mającym problemów z opróżnianiem pęcherza. Można dzięki temu przeprowadzić diagnostykę (np. poprzez wprowadzenie kontrastu do badań obrazowych), a także podać pewne leki, które muszą trafiać bezpośrednio do pęcherza (np. chemioterapia w przypadku choroby nowotworowej tego narządu). Cewnik można poprowadzić jeszcze dalej, przechodząc z pęcherza aż do moczowodu, co zwiększa możliwości diagnozy i leczenia.

Cewnikowanie jednorazowe – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Nie zawsze istnieje potrzeba zakładania cewnika na dłuższy czas. Większość badań diagnostycznych wymaga tylko krótkotrwałej obecności cewnika w pęcherzu. Podobnie w trakcie porodu czy innych operacji, główną przyczyną założenia cewnika jest ułatwienie pracy lekarzom oraz ulżenie pacjentowi. Lekarz za każdym razem musi rozważyć plusy i minusy cewnikowania, niesie ono bowiem pewne ryzyko, głównie poprzez ułatwianie szkodliwym drobnoustrojom wniknięcia do organizmu.

Długotrwałe cewnikowanie – kiedy jest niezbędne?

Jeśli problemy z mikcją mają charakter przewlekły, prawdopodobnie trzeba będzie zastosować długotrwałe cewnikowanie. Najczęściej nawet chorzy leżący korzystają z basenu i kaczki (jeśli są świadomi) albo pieluch (gdy zupełnie nie kontrolują swoich odruchów fizjologicznych). Cewnik zakłada się na dłuższy okres tym pacjentom, którzy w inny sposób nie są w stanie oddać moczu (np. z urazami krocza, z pęcherzem neurogennym).

Jak często trzeba wymieniać cewnik?

Przy długotrwałym użytkowaniu szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja cewnika, czyli przede wszystkim restrykcyjne zachowanie zasad higieny i dezynfekcji. Bakterie nadal mogą się jednak rozwijać i prawdopodobieństwo ich przedostania się do organizmu wzrasta z czasem. To dlatego nawet drożny cewnik trzeba wymienić co 2-4 tygodni (lateksowy) albo i co 3 miesiące (silikonowy). Cewnik należy wymienić od razu, kiedy występuje problem niedrożności albo dolegliwości bólowe w okolicy ujścia cewki moczowej, podbrzusza czy okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Cewnik zewnętrzny – kiedy się go zakłada?

W niektórych przypadkach wystarczające jest zastosowanie cewnika zewnętrznego. Z uwagi na anatomię, z rozwiązania tego mogą skorzystać wyłącznie mężczyźni. Cewnik taki zakłada się na prącie, a nie do cewki moczowej. Tym samym nie rozwiązuje on problemu zalegania moczu w pęcherzu – stanowi ułatwienie tylko w sytuacji, gdy chory nie ma kontroli nad prawidłowo zachodzącą mikcją (np. na skutek urazu rdzenia kręgowego).

Standardowy cewnik wewnętrzny może założyć wyłącznie osoba z wykształceniem medycznym, odpowiednio do tego przeszkolona. Z uwagi na możliwe powikłania i wdanie się zakażenia, cewnik musi być stale kontrolowany a mocz pacjenta warto systematycznie badać. Warto przy tym pamiętać, że cewnikowanie najczęściej jest procedurą krótkotrwałą i po zakończeniu leczenia mikcja przebiega już normalnie.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lipca 202421:35

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To efekt uzgodnień poczynionych, 23.07., przez ks. Jerzego Hetmańczyka, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostrogu, starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę oraz wicedyrektora Zamku Piastowskiego Grzegorza Wawocznego.

Zamek Piastowski, fot. J. Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lipca 202413:44

ZUS: Aktywny rodzic – wnioski od października

ZUS: Aktywny rodzic – wnioski od października - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 lipca 202400:33

Full Moon na raciborskim zamku - dzień pierwszy

Full Moon na raciborskim zamku - dzień pierwszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tegoroczna, czwarta już edycja, odbywa się na dużej scenie, a co za tym idzie zwiększa moc nagłośnienia oraz całej oprawy wizualno-świetlnej. Piątek i sobota to dni płatne. Niedziela będzie darmowa.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.07.2024
25 lipca 202418:43

Nasz Racibórz 26.07.2024

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.