Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie23 stycznia 202418:10

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta?

W jakich sytuacjach konieczne będzie założenie cewnika? Jak długo można cewnikować pacjenta? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Cewnikowanie jest procedurą najczęściej kojarzoną z oddziałami urologicznymi, ale bardzo często stosuje się ją również na oddziałach wewnętrznych i intensywnej terapii, a także w zakładach opiekuńczych i u chorych pozostających w domu. Istnieje kilka podstawowych wskazań do założenia cewnika. Istnieją też różne ich rodzaje, odmienne pod względem zasady działania i możliwej długości stosowania. Sprawdź, co warto wiedzieć o cewnikowaniu.

 

W jakim celu stosuje się cewnikowanie i jaki sprzęt jest potrzebny?

Założenie cewnika ma na celu umożliwienie odpływu moczu, który z różnych powodów nie może zostać wydalony w sposób naturalny. Do przeprowadzenia procedury wymaganych jest kilka podstawowych akcesoriów – przede wszystkim sam cewnik, worek do zbiórki moczu oraz żel znieczulający (wszystko możesz wygodnie kupić w jednym internetowym sklepie medycznym: https://eplaster.pl/pl/c/Cewniki-i-dreny/256). Dodatkowo trzeba zadbać o zachowanie higieny – niezbędne są środki dezynfekujące i myjące.

Podstawowy powód zakładania cewnika – problemy z oddawaniem moczu

Najczęściej cewnik zakłada się wówczas, gdy doszło do zatrzymania moczu w drogach moczowych lub w pęcherzu pacjenta. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – np. choroba (rozwijający się stan zapalny, blokujący światło cewki moczowej nowotwór pęcherza), uraz mechaniczny (np. w konsekwencji uszkodzenia miednicy w trakcie wypadku komunikacyjnego), blokada tymczasowa (np. w przebiegu porodu lub w wyniku obstrukcji jelit), a także zaburzenia przewodnictwa nerwowego (np. na skutek urazu kręgosłupa). Zaleganie moczu w pęcherzu może być bardzo niebezpieczne – prowadzi do rozwoju chorób bakteryjnych i do ryzyka uszkodzenia narządów w obrębie układu moczowego. Dlatego też w razie potrzeby z cewnikowaniem nie należy zwlekać.

Diagnostyka z użyciem cewnika

Czasami cewnik zakłada się również pacjentom nie mającym problemów z opróżnianiem pęcherza. Można dzięki temu przeprowadzić diagnostykę (np. poprzez wprowadzenie kontrastu do badań obrazowych), a także podać pewne leki, które muszą trafiać bezpośrednio do pęcherza (np. chemioterapia w przypadku choroby nowotworowej tego narządu). Cewnik można poprowadzić jeszcze dalej, przechodząc z pęcherza aż do moczowodu, co zwiększa możliwości diagnozy i leczenia.

Cewnikowanie jednorazowe – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Nie zawsze istnieje potrzeba zakładania cewnika na dłuższy czas. Większość badań diagnostycznych wymaga tylko krótkotrwałej obecności cewnika w pęcherzu. Podobnie w trakcie porodu czy innych operacji, główną przyczyną założenia cewnika jest ułatwienie pracy lekarzom oraz ulżenie pacjentowi. Lekarz za każdym razem musi rozważyć plusy i minusy cewnikowania, niesie ono bowiem pewne ryzyko, głównie poprzez ułatwianie szkodliwym drobnoustrojom wniknięcia do organizmu.

Długotrwałe cewnikowanie – kiedy jest niezbędne?

Jeśli problemy z mikcją mają charakter przewlekły, prawdopodobnie trzeba będzie zastosować długotrwałe cewnikowanie. Najczęściej nawet chorzy leżący korzystają z basenu i kaczki (jeśli są świadomi) albo pieluch (gdy zupełnie nie kontrolują swoich odruchów fizjologicznych). Cewnik zakłada się na dłuższy okres tym pacjentom, którzy w inny sposób nie są w stanie oddać moczu (np. z urazami krocza, z pęcherzem neurogennym).

Jak często trzeba wymieniać cewnik?

Przy długotrwałym użytkowaniu szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja cewnika, czyli przede wszystkim restrykcyjne zachowanie zasad higieny i dezynfekcji. Bakterie nadal mogą się jednak rozwijać i prawdopodobieństwo ich przedostania się do organizmu wzrasta z czasem. To dlatego nawet drożny cewnik trzeba wymienić co 2-4 tygodni (lateksowy) albo i co 3 miesiące (silikonowy). Cewnik należy wymienić od razu, kiedy występuje problem niedrożności albo dolegliwości bólowe w okolicy ujścia cewki moczowej, podbrzusza czy okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Cewnik zewnętrzny – kiedy się go zakłada?

W niektórych przypadkach wystarczające jest zastosowanie cewnika zewnętrznego. Z uwagi na anatomię, z rozwiązania tego mogą skorzystać wyłącznie mężczyźni. Cewnik taki zakłada się na prącie, a nie do cewki moczowej. Tym samym nie rozwiązuje on problemu zalegania moczu w pęcherzu – stanowi ułatwienie tylko w sytuacji, gdy chory nie ma kontroli nad prawidłowo zachodzącą mikcją (np. na skutek urazu rdzenia kręgowego).

Standardowy cewnik wewnętrzny może założyć wyłącznie osoba z wykształceniem medycznym, odpowiednio do tego przeszkolona. Z uwagi na możliwe powikłania i wdanie się zakażenia, cewnik musi być stale kontrolowany a mocz pacjenta warto systematycznie badać. Warto przy tym pamiętać, że cewnikowanie najczęściej jest procedurą krótkotrwałą i po zakończeniu leczenia mikcja przebiega już normalnie.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lutego 202416:16

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis!

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza zgromadziła dziś, 25.02., na starcie w Arboretum Bramy Morawskiej ponad sto biegaczek i biegaczy z całej Polski, a nawet Czech. W galerii zdjęcia Jana Ptaka. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 lutego 202414:12

Pełnomocnictwo w ZUS – jak je udzielić, dla kogo i ile jest ważne

Pełnomocnictwo w ZUS – jak je udzielić, dla kogo i ile jest ważne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Sport24 lutego 202415:50

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 23.02., w Radlinie rozegrano kolejne spotkanie I ligi siatkówki mężczyzn. Naprzeciw siebie stanęły ekipy SK Górnik Radlin i KS Racibórz. Spotkanie, choć można je potraktować jako derbowe, było starciem z kategorii bez historii.

opr. (greh), fot. FB/SK Górnik Radlin
Reklama
Reklama
Aktualności26 lutego 202409:26

Płonące śmietniki na terenie Raciborza

Płonące śmietniki na terenie Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Sport25 lutego 202420:39

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności26 lutego 202409:56

Zalana piwnica przy Mysłowickiej

Zalana piwnica przy Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Sport25 lutego 202423:05

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO]

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielne popołudnie w hali OSiR Racibórz rozgrywano mecz II ligi kobiet. Naprzeciw siebie stanęły ekipy RKK AZS Racibórz oraz MUKS Chrobry Basket Głuchołazy. W całym spotkaniu nie brakowało niczego, no, może poza dobrym rezultatem dla gospodyń.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.