Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie24 października 202323:46

Okna PCV – jak o nie dbać, żeby służyły przez długie lata?

Przegląd okien PCV
0
Reklama
Polska:

Zakup nowych okien to jedna z najlepszych inwestycji, która będzie prowadziła do znacznych oszczędności, pod warunkiem, że będziemy o te przeszklenia dbać. Jeśli okna PCV mają służyć latami, trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić, a znaczenie ma każda czynność – umiejętne mycie, systematyczna konserwacja i naprawa ewentualnych usterek. Prawidłowo zamontowane i zadbane okna plastikowe mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat, więc gra jest warta świeczki.

 

Okna PCV – wysoka jakość w korzystnej cenie

Przekonanie, że okna PCV mają gorszą jakość niż aluminiowe, nie ma dziś podstaw. Nowoczesne okna plastikowe są naprawdę wytrzymałe, a przy tym wyróżniają się estetycznym wyglądem i można je bez problemu dostosować do indywidualnych wymagań klienta, wymarzonej aranżacji czy wyśrubowanych potrzeb energooszczędnego, a nawet pasywnego projektu. Ogromną zaletą okien PCV jest ich korzystna cena i uniwersalne zastosowanie. Okna plastikowe są przede wszystkim tańsze od modeli ALU, co sprawia, że cieszą się ogromną popularnością. O ich ramy trzeba jednak dbać – nawet jeśli wybierzemy te najlepsze i najnowocześniejsze modele.

- Okna PVC klasy premium wymagają uwagi tak samo, jak te ze standardowych linii. W każdym przypadku to w dużej mierze od użytkownika zależy, czy stolarka otworowa będzie bezproblemowo służyła przez deklarowany czas. Nawet najlepsza technologia w końcu podda się niekorzystnym warunkom użytkowania i zaniedbaniu – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

Pierwsze kroki z nowymi oknami

Troska o okna PVC zaczyna się już w dniu ich montażu. Maksymalnie do miesiąca po instalacji nowej stolarki otworowej trzeba usunąć folię zabezpieczającą. Jeśli ta pozostanie na profilach dłużej, prawdopodobnie trzeba będzie ją zeskrobać, a to może się skończyć trwałym uszkodzeniem ram. Najwięcej problemów folia przysparza na oknach usytuowanych od strony południowej. Intensywne promieniowanie słoneczne powoduje, że profile trwale się przebarwiają i zamiast pięknych okien błyszczących nowością, mamy pożółkłe i brzydkie ramy, których nie da się doczyścić. Jeżeli zdzieranie zabezpieczenia sprawia trudność, można spryskać je specjalnym preparatem do usuwania naklejek, poczekać aż klej nasiąknie i ostrożnie zrywać fragment po fragmencie.

Jak myć okna plastikowe?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na trwałość i estetykę okien plastikowych jest sposób ich czyszczenia. Szyby należy zawsze myć miękką ściereczką lub specjalną myjką z mikrofibry albo tkaniny frotte. Środek do szyb dobieramy w zależności od stopnia zabrudzenia przeszkleń i od rodzaju zanieczyszczeń. W przypadku mniej zabrudzonych powierzchni zwykle wystarcza roztwór wody z płynem myjącym lub preparat dedykowany stolarce otworowej. Pod żadnym pozorem nie powinno się stosować środków ze ścierającymi drobinkami – nawet tymi bardzo małymi. Takie preparaty mogą porysować szkło, a przez to zmniejszyć jego przezierność i wytrzymałość.

Mycie szyb zwykle nie sprawia większych trudności, ale problemem może być wyczyszczenie ram, szczególnie tych białych, na których widać więcej brudu niż na modnych profilach antracytowych. Warto przyjąć zasadę, że w pierwszej kolejności stosujemy najdelikatniejszy preparat, jaki ma szansę zadziałać, a cięższe działa wytaczamy dopiero w razie niepowodzenia.

Jak dbać o okna PVC, żeby się nie niszczyły?

Na czas prac wykończeniowych lub remontowych okna należy każdorazowo zabezpieczać folią malarską i specjalnymi taśmami. Rezygnowanie z tej czynności nie oszczędza czasu, a wręcz przeciwnie. Zmywanie i zeskrobywanie farby, zaprawy murarskiej, gładzi czy kleju jest bardzo czasochłonne i często kończy się zadrapaniami na szybach oraz ramach, o połamanych paznokciach i zniszczonych dłoniach nie wspominając.

Ważna jest też dbałość o prawidłowe działanie skrzydeł – tu z pomocą przychodzą sezonowe przeglądy, które należy przeprowadzać minimum dwa razy w roku – najlepiej przed nadejściem wiosny oraz wczesną jesienią. Jeśli okna PVC się nie domykają albo klamki po zamknięciu pozostają w nienaturalnych pozycjach, należy je wyregulować. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc specjalistów.

- Regulowanie jest zabiegiem wpływającym nie tylko na trwałość okien, ale też na ich szczelność. Sezonowa regulacja ogranicza straty ciepła i zapobiega opadaniu skrzydeł – wyjaśnia Mariusz Kudas.

Przegląd okien PCV

Okna PCV – im lepsza jakość, tym większa pewność

Jakość okien ma wpływ na sposób, w jaki będą się starzeć. Za tanie rozwiązania nie bez powodu płacimy mniej – odbija się to na ich trwałości i funkcjonalności. Jeśli okna plastikowe mają służyć przez wiele lat, to trzeba wybrać modele spełniające najbardziej restrykcyjne normy, np. okna PCV OknoPlus, które przewyższają wymogi Warunków Technicznych 2021, stając się doskonałym dopełnieniem domów energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Nowoczesne okna PVC to inwestycja na lata, która, przy odrobinie uwagi, zwróci się z nawiązką – stając na straży domowych oszczędności, komfortu termicznego oraz wizualnego zachwytu!

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.