Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie26 września 202315:32

Wybór uchwytów do instalacji odgromowej – co koniecznie powinniśmy wiedzieć?

Wybór uchwytów do instalacji odgromowej – co koniecznie powinniśmy wiedzieć? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Współczesne formy zabezpieczenia budynków są w stanie zagwarantować solidną ochronę przed skutkami większości żywiołów i niepożądanych zjawisk. To rzeczy, na których nie warto oszczędzać mając przy tym cichą nadzieję, że może akurat żadne szkody nas nie dopadną. Wręcz przeciwnie, należy poświęcać im sporo uwagi i regularnie kontrolować poprawność pracy takich układów.

Jedną z form ochrony mienia i osób znajdujących się w obiektach budowlanych jest instalacja odgromowa. Ma ona niezwykle ważną funkcję skupiania na sobie całej energii wytwarzanej przez piorun, a następnie bezpiecznego rozpraszania jej w gruncie. Specjaliści z zakresu produkcji i montażu takich systemów, zachęcają do ich instalacji na dachach swoich budynków. Może to zapobiec nie tylko drobnym pęknięciom elewacji, ale również pożarom czy uszczerbkom na zdrowiu.

Czy prawo budowlane nakazuje montażu instalacji odgromowych?

Instalacja odgromowa z punktu widzenia prawa jest obowiązkowa dla wszystkich budynków. Konieczność jej stosowania wychodzi z obliczeń oceny ryzyka, które biorą pod uwagę kilkanaście parametrów między innymi takich jak:

  • wymiary budynku,
  • lokalizacja geograficzna,
  • charakterystyka otoczenia,
  • rodzaj dachu,
  • zastosowanie budynku,
  • rodzaj uziemienia,
  • rodzaj i ilość elektroniki w budynku,
  • i wiele innych…

Obliczenie ryzyka skutkuje przyjęciem określonej klasy ochrony odgromowej, co ma wpływ na cenę instalacji. Zgodnie z aktualnym prawem obliczeń dokonuje projektant i zgodnie z przyjętą klasą ochrony projektuje instalację odgromową. Warto zwrócić uwagę, że obliczenie ryzyka może wykazać brak konieczności zastosowania instalacji odgromowej. Ta informacja musi się jednak znaleźć w projekcie – są to bardzo rzadkie przypadki.

W przypadku starego budynku każdy remont powoduje konieczność założenia instalacji odgromowej.  Je brak spowoduje między innymi brak wypłaty szkody spowodowanej uderzeniem pioruna mimo zawarcia umowy ubezpieczeniowej - chyba, że zgodziliśmy się na podwyższenie stawki. Prawie we wszystkich przypadkach szkody wyrządzone przez wyładowanie piorunowe przewyższają - nawet kilkukrotnie - koszty poniesione przy montażu instalacji odgromowej.

Zasada działania instalacji odgromowej

Działanie instalacji odgromowej nie jest zbytnio skomplikowane – ma ona na celu ochronę budynku poprzez jak najszybsze sprowadzenie ładunku elektrycznego do ziemi. Najważniejsze jest, aby wcześniej konkretną energię przechwycić, za co odpowiadają zwody pionowe i poziome. To stalowe druty o jednolitej średnicy, biegnące zazwyczaj wzdłuż kalenicy i krawędzi dachu. W najwyższym punkcie podłączone są do iglicy bądź masztu, które to mają na celu „zwabienie” do siebie pioruna.

Siatką zwodów ładunek kieruje się do przewodów odprowadzających, umieszczonych na elewacji bądź też pod nią w specjalnych rurkach odgromowych. Stanowi to połączenie z uziomem, który w końcowym rozrachunku ma za zadanie rozproszyć całkowitą energię w gruncie.

Rodzaje uchwytów odgromowych – jakie wybrać?

Wszystkie zwody i przewody znajdujące się na dachu bądź elewacji, muszą być do nich przytwierdzone w określony sposób. Najważniejszą cechą dobrze wykonanego systemu odgromowego jest jego ciągłość i stabilność. Przy zbyt luźno połączonych przewodach, nawet najmniejszy wiatr może je urwać i doprowadzić do niechcianych uszkodzeń. Dlatego też, niezwykle ważny jest dobór uchwytów odgromowych, mających na celu utrzymanie ciągłości przewodów, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Najczęściej, sposób montażu zwodów i przewodów jest uzależniony od ich lokalizacji i materiału powierzchni mocowania. Z uwagi na to, iż zwody montuje się najczęściej na dachach o różnych stopniach spadu i urozmaiconych pokryciach, wyróżniamy uchwyty gąsiorowe, dachówkowe i uchwyty betonowe. Podobna sytuacja dotyczy uchwytów na przewody odgromowe, najczęściej biegnących pionowo wzdłuż elewacji. Kotwy wbijane, naciągowe czy kątowe – to zaczepy najczęściej używane właśnie do montażu przewodów odgromowych na elewacyjnej części budynku. Ich przytwierdzenie musi być niezwykle solidne i gwarantować odpowiedni naciąg. Tylko w ten sposób instalacja będzie odznaczała się poprawnym działaniem, co w łatwy sposób uda się sprawdzić montując w okolicach łączenia z uziomem złącza kontrolne. Przeznaczone do pomiarów miejsce łączenia warto obudować specjalną skrzynką, dzięki czemu uda się zapobiec różnego rodzaju awariom spowodowanym warunkami atmosferycznymi.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.