Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 maja 202319:02

Jak pleśń wpływa na Twoje zdrowie?

Jak pleśń wpływa na Twoje zdrowie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Według niektórych specjalistów pleśnie mogą stanowić główną przyczynę wielu powszechnych infekcji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że obecność pleśni w domu to nie tylko kwestia estetyki. Jakie zagrożenia powoduje pleśń?

Jeśli w pomieszczeniu pojawił się grzyb na ścianie i nie usuniesz go, to narażasz domowników na nawracające infekcje, alergie oraz inne poważne problemy zdrowotne. Osobami szczególnie podatnymi na toksyny wydzielane przez pleśń są dzieci.

Grzyb na ścianie jest niebezpieczny dla zdrowia!

Grzyby wytwarzają różnorodne mikotoksyny, które są substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia. Oprócz tego produkują również beta-glukany, które wpływają na układ immunologiczny. Zapach pleśni głównie pochodzi z lotnych związków organicznych, wydzielanych przez te organizmy. Każdy, kto spożył spleśniały pokarm, przekona się o toksyczności pleśni. Niestety, część ludzi bagatelizuje działanie grzybów, które dostają się do organizmu wraz ze wdychanym powietrzem.

Niemal w każdym pomieszczeniu znaleźć można grzyby w powietrzu. Choć nie ma oficjalnych standardów dotyczących dopuszczalnego stężania grzybów w pomieszczeniach, to istnieją pewne zalecenia, których warto przestrzegać.

Stężenia wynoszące od 150 do 1000 jednostek tworzących kolonie na metr sześcienny powietrza (cfu/m3) są uważane za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Liczne badania udokumentowały, że powietrze w niektórych domach często zawiera zarodniki grzybów w stężeniach przekraczających 1000 cfu/m3.

Najpopularniejsze dolegliwości wywołane przez grzyb na ścianie

Uczulenia na alergeny grzybicze są powszechne, a badania wskazują, że od 6 do 10% ogólnej populacji i nawet do 50% osób z alergiami reaguje natychmiastowo na grzyby skórną reakcją. 

Wiele epidemiologicznych badań potwierdza również, że dzieci mieszkające w domach z pleśnią częściej cierpią na astmę w porównaniu do swoich rówieśników. Niemowlęta, które są narażone na działanie grzybów, częściej doświadczają objawów takich jak wysypka, kaszel i choroby układu oddechowego. Jednak to nie wszystkie dolegliwości, jakie mogą być spowodowane przez grzyby w domu.

Grzyb na ścianie powoduje m.in.:

• nieżyt nosa;

• problemy z oddychaniem;

• bóle mięśni i stawów;

• zapalenie zatok;

• bóle głowy;

• bezsenność;

• niepokój i zmęczenie;

• depresję.

Jeżeli regularnie Ty lub Twoi bliscy zmagacie się z podobnymi problemami, warto zainteresować się rozwiązaniem problemu. Jego główną przyczyną jest wilgoć. Jak się jej pozbyć?

Grzyb na ścianie a wilgoć w domu

Wilgoć może pojawić się w domu pod różną postacią. Czasami to podciąganie kapilarne, czyli sytuacja, w której „ściany piją wodę”, a ta przedostaje się na wyższe kondygnacje. 

Innym razem to słaba jakość wentylacji. Przy dużej wilgotności powietrza (gotowanie, kąpiele, suszenie prania) powstaje idealne środowisko do wykwitu pleśni. Przyczyn powstawania grzyba na ścianie jest dużo więcej. Jak sobie z nim poradzić?

Najlepiej „zakręcić kurek”, czyli odciąć dostęp do wilgotnego środowiska. W przypadku podciągania kapilarnego dobrze sprawdza się System AQUAPOL®. Jest to rozwiązanie, które skutecznie odprowadza wilgoć w kierunku gruntu i tworzy barierę dla wody. Technologia jest bezinwazyjna, a producent zapewnia 20-letnią gwarancję skuteczności działania.

Grzyb na ścianie to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. W razie wykwitu pleśni należy działać natychmiast. Usunięcie narośli sprawi, że powietrze w domu będzie czyste i bezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich.

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202422:32

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. policja śląska, grupa 112
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.