Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie16 stycznia 202311:50

Mięsień czworogłowy uda a sylwetka - jakie ćwiczenia wybrać

Mięsień czworogłowy uda a sylwetka - jakie ćwiczenia wybrać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Mięsień czworogłowy uda składa się z mięśnia prostego oraz mięśni obszernych, czyli bocznego, pośredniego i przyśrodkowego i jest jednym z największych mięśni całego organizmu. Pełni on wiele funkcji, odpowiada za prawidłową pracę kolan, utrzymuje prawidłową postawę całej sylwetki, odpowiada za chodzenie, bieganie i kucanie. Wykonywanie odpowiednich treningów wpływa na wzmocnienie i wzrost tej grupy mięśni.

Jaką funkcję pełni mięsień czworogłowy uda?

W skład mięśnia czworogłowego uda wchodzi cała grupa mięśni, składają się na niż cztery głowy z osobnymi przyczepami początkowymi i jednym wspólnym końcowym. Jest on najważniejszym mięśniem odpowiadającym za prostowanie nóg, jego przyczep początkowy umieszczony jest na kości biodrowej, odpowiada za pracę stawu biodrowego i kolanowego. Przyczepy mięśni obszernych umieszczone są na kości udowej, a końcowe w pobliżu rzepki kolanowej. Mięsień czworogłowy uda stabilizuje kolano, ponieważ odpowiada za napięcie torebki stawu kolanowego. Jest niezbędny do wykonywania wszystkich ruchów wymagających ugięcia kolana.

Zestaw ćwiczeń wzmacniający mięsień czworogłowy uda

Aby wzmocnić mięsień czworogłowy uda można wykonywać różne zestawy ćwiczeń, należą do nich między innymi:

  • Wchodzenie na podwyższenie - jest to ćwiczenie aktywujące wiele mięśni kończyn dolnych, trzeba pamiętać, że im wyższe jest podwyższenie, tym efektywniej pracuje mięsień czworogłowy uda. Wykonując ćwiczenie w domu, można zastosować jako podwyższenie krzesło albo mały stolik.
  • W domowym planie treningowym można także wykonywać przysiady z wyskokiem - ćwiczenie rozpoczyna się klasycznym przysiadem i od razu należy wykonać wyskok, po czym wracamy do przysiadu.
  • Przysiad ze sztangą na barkach - to ćwiczenie, które warto wykonywać na siłowni, aby mięśnie czworogłowe uda były w dużym stopniu zaangażowane, trzeba zastosować odpowiedni ciężar sztangi. Warto również nabyć atlas ćwiczeń na stronie: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-czworoglowe_uda.
  • Ćwiczenia rehabilitacyjne na mięsień czworogłowy uda - polegają na rozciąganiu tylnej części nogi i jednoczesnym wbijaniu pięty w podłogę przy jednoczesnym napinaniu mięśni.
  • Wykroki - to rodzaj ćwiczeń w znacznym stopniu odciążający staw kolanowy, podczas wykroku nogę należy unieść wysoko przed siebie bez napinania stawu kolanowego, miednica powinna być cały czas utrzymana w poziomie. Zakroki należy wykonywać naprzemiennie.
  • Ćwiczenie tzw. krzesełko - polega na oparciu się o ścianę i przyjęciu pozycji siedzenia na krzesełku, w takie pozie trzeba wytrzymać w zależności od stopnia zaangażowania kilkanaście sekund albo kilkanaście minut.

Jakich ćwiczeń należy unikać?

Po wykonanym treningu zawsze warto wykonać rozciąganie, dotlenia ono mięśnie i umożliwia powrót organizmowi do pozycji wyjściowej, zapewnia im dobre ukrwienie, wpływa również na ich odpowiedni wzrost. Dobrze jest pamiętać, aby nie wykonywać uginania nóg na atlasie do ćwiczeń w pozycji siedzącej, ponieważ nie można w ten sposób aktywować mięśnia czworogłowego. Jest to także pozycja niewskazana dla stawu kolanowego. Nie należy także wykonywać przysiadów sumo z palcami ustawionymi na zewnątrz, ponieważ staw biodrowy znajduje się wówczas w nienaturalnej pozycji, ćwiczenie to może prowadzić do destabilizacji kolan.

Odpowiednio wykonywane ćwiczenia wpływają na prawidłową sylwetkę, sprawiają również, że nogi się nie męczą nawet przy długotrwałych spacerach w plenerze czy też przy chodzeniu po mieście.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lutego 202311:37

Strzelcy wyborowi. Zawody w PCS-ie

Strzelcy wyborowi. Zawody w PCS-ie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności4 lutego 202310:12

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. diecezja gliwicka
Aktualności4 lutego 202309:34

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. pixabay.com/tookapic
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.