Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie6 lutego 201609:35

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w raciborskim szpitalu ma już 10 lat

Reklama
Racibórz:

Po dekadzie można powiedzieć, że utworzenie oddziału było sukcesem. Mieszkańcom zapewniło specjalistyczną pomoc i opiekę w stanach zagrożeniach życia, a kadrze bezcenną wiedzę i doświadczenie, które będzie wykorzystywane w następnych latach.

Oddział Anestezjologii Intensywnej Terapii (OIT) wrósł głęboko w struktury raciborskiej lecznicy. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie placówki przy Gamowskiej bez doświadczonego zespołu lekarzy intensywnej terapii oraz pielęgniarek a także nowoczesnego zaplecza. OIT to oddział pełnoprofilowy, przyjmujący około 140 pacjentów rocznie z każdym zagrożeniem życia (po wypadkach, reanimacji, z zawałem serca czy ciężkim zakażeniem). Pracuje tu 12 lekarzy oraz 25 pielęgniarek.

- Wyposażenie jest bardzo dobre i odpowiada wymogom ustalonym przez Ministra Zdrowia. Trzeba jednak przyznać, że część sprzętu pamięta początki oddziału i coraz trudniej go naprawić i konserwować. Czeka nas duży wysiłek finansowy - żeby utrzymać wysoki poziom, trzeba zakupić nowy aparat USG, bronchoskop, respiratory i łóżka - mówi lek. med. Małgorzata Składanowska - specjalista z anestezjologii i intensywnej terapii.

Dodajmy, że sporo dużych śląskich miast (Świętochłowice - 200 tys. mieszk., Będzin - 150 tys. mieszk., Mikołów, Mysłowice, Knurów) nie mają w swoich szpitalach oddziału intensywnej terapii. Lekarze tych placówek bardzo często poszukują dla pacjentów odpowiedniego miejsca. Tu dużą rolę odgrywa czas. Chory z zagrożeniem życia  najpierw dowieziony zostaje przez karetkę pogotowia do swojego szpitala. Tam, po uzgodnieniu miejsca OIT, oczekuje na karetkę z Katowic, gdyż ta, która przywiozła go do szpitala nie może opuścić rejonu, który obsługuje. Czas oczekiwania jest różny, przeciętnie  od 2 do 3 godzin. Potem przewożony jest do szpitala, w którym czeka na niego miejsce, np. Cieszyna, Raciborza. - To pokazuje, jak cennym dla mieszkańców naszego powiatu jest dostępny na miejscu oddział Intensywnej Terapii - słyszymy przy Gamowskiej.

Utworzenie a potem utrzymanie OIT nie jest łatwe, chociażby ze względu na koszty. OIT dysponuje nowoczesnym, bardzo kosztownym sprzętem, używa drogich leków, wykonuje skomplikowane procedury. Aparat, który np. oddycha za pacjenta kosztuje ponad 100 tys. zł. To skomputeryzowana maszyna, która oprócz wielu sposobów wentylowania chorego wykonuje także dziesiątki pomiarów w układzie oddechowym. Finansowanie przez NFZ leczenia  w OIT często nie pokrywa realnych kosztów ratowania chorych. Oddziały reanimacyjne niejednokrotnie są źródłem dużych długów dla szpitali. - Oddział w naszym szpitalu  na szczęście od lat ma dodatni bilans finansowy - przekonuje lek. med. Małgorzata Składanowska.

Kluczowe znaczenie ma kadra - lekarze anestezjolodzy oraz pielęgniarki anestezjologiczne. W Polsce ujawnia się ostatnio deficyt tych profesji, szczególnie wśród pielęgniarek. - Nie jest to praca dla każdego - przyznaje lek. med. Małgorzata Składanowska. - Nie tylko chodzi o to, że części  pacjentów nie udaje się uratować i ten częsty kontakt z umieraniem jest obciążający psychicznie. Skomplikowany sprzęt i procedury wymagają szybkiego uczenia się, sprawności i odpowiedzialności. Dlatego w tej pracy wymagane są wysokie kwalifikacje. Zakup nowego urządzenia poprzedzony jest szkoleniem personelu. Jak to w życiu bywa - nie każdy może w tym uczestniczyć, nie wszystko się pamięta. Przychodzi się na dyżur, a tu przy chorym stoi "coś". Trzeba  szybko zrozumieć jak działa, jakie parametry trzeba śledzić, kiedy i jak interweniować. I nie ma miejsca na błędy - na końcu jest bardzo chory człowiek. Problem pogłębia zły polski system szkoleń dla pielęgniarek i niskie uposażenia.

- Dziś widać jak dużą wyobraźnią wykazały się nasze powiatowe władze tworząc początkowo 4-łóżkowy oddział, potem powiększając go do 8 stanowisk Jest to liczba całkowicie pokrywająca potrzeby naszego powiatu. W miarę wolnych miejsc przyjmujemy pacjentów z innych miast. Miejmy nadzieję, że raciborski oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie nam dobrze służył przez następne dziesięciolecia - kończy lek. med. Małgorzata Składanowska.

na podstawie informacji szpitala opr. waw

Autor: opr. waw,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 września 202210:46

Babia Góra i Pilsko celem kolejnej raciborskiej wyprawy górskiej

Babia Góra i Pilsko celem kolejnej raciborskiej wyprawy górskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/JerzyGorecki
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.