Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie18 czerwca 201009:44

Kobiety bardziej dbają o zdrowie

Kobiety bardziej dbają o zdrowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

We wtorek ruszyły VI Raciborskie Dni Promocji Zdrowia, które potrwają aż do piątku. W kolejce po bezpłatne badania i porady ustawiają się przede wszystkim panie. – Wydaje się, że kobiety bardziej dbają o swoje zdrowie. Stawiają na profilaktykę – uważa jedna z pielęgniarek raciborskiego szpitala.

Od 15 do 18 czerwca w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu odbywają się VI Raciborskie Dni Promocji Zdrowia. W ich ramach mieszkańcy naszego regionu mają szansę wykonać wiele bezpłatnych badań i zaczerpnąć porady specjalistów. W programie tegorocznej edycji znajdują się m.in. wykłady, konsultacje lekarskie, badania profilaktyczne i wystawy.

Dzisiaj najdłuższa kolejka chętnych ustawiła się przed stanowiskiem, przy którym pielęgniarki wykonywały bezpłatne badania krwi: poziom cholesterolu, HDL, LDL, trójglicerydy i morfologię. – Staram się przychodzić każdego roku i namawiam do tego znajomych. W tym wieku człowiek powinien się regularnie badać. Sprawdzić, czy wszystko jest w normie – zachęca 57-letnia Agnieszka Durej z Raciborza. Wyniki badań krwi można odebrać następnego dnia. Wczoraj poddało im się 88 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również punkty pomiaru poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego. – Nadciśnienie to cichy zabójca – ostrzega pielęgniarka, Gabriela Ściana. – Chcemy uświadomić ludziom, że trzeba regularnie mierzyć ciśnienie. Czasami organizm adaptuje się do nadciśnienia i nie daje żadnych objawów, a to może się skończyć tragedią – dodaje pielęgniarka. – Lepiej wiedzieć, co w trawie piszczy – mówi Marta Hrebeniak, która postanowiła skontrolować stan swojego ciśnienia. Jeszcze przed badaniem zaznacza, że zazwyczaj ma niskie. Wynik pomiaru: 140/90. – Powodem mogą być emocje, albo wysiłek fizyczny, ale proszę skontaktować się ze swoim lekarzem – namawia pielęgniarka.

Na wynik pomiaru glukozy we krwi czeka się tylko 8 sekund. – Pacjenci czasami przeżywają szok, gdy okazuje się, że wynik jest niekorzystny. Ale lepiej dowiedzieć się wcześniej – twierdzi pielęgniarka, Lidia Skrobek.

Chociaż w kolejce po bezpłatne badania i porady dominują kobiety, nie brakuje też mężczyzn. – Ostatnio miałem za wysoki cholesterol i dostałem leki. Dzisiaj przyszedłem sprawdzić, czy pomogły – wyjaśnia Jan Bugała.

Z myślą o kobietach w głównym holu szpitala odbywa się również nauka samobadania piersi. Pacjentki najpierw oglądają film instruktażowy, a później stosują teorię w praktyce. – Mamy specjalne fantomy przeznaczone do nauki prawidłowej techniki badania piersi. Znajdują się w nich guzki, które należy wykryć – wyjaśniają pielęgniarki Bożena Hendryks i Dominika Kroll.

Organizatorami Raciborskich Dni Promocji Zdrowia są: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie Koło Terenowe przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu, Urząd Miasta Racibórz, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Szpital Rejonowy w Raciborzu i Fundacja na Rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

MaS

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności25 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend obfitował będzie w wiele ciekawych wydarzeń. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicach.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202518:02

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

150 uczniów z pięciu klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza opuściło dziś mury swojego liceum. W styczniu bawili się na studniówce, a dziś zakończył się dla nich ostatni semestr. "Stajecie u progu nowego życia, jesteście gotowi do podboju świata" - żegnał ich dzisiaj, 25 kwietnia, dyrektor Maciej Malinowski.

fot. Mirosław Basista, FotoPerla.eu
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202518:10

Pożegnanie rocznika 2020/2025 w Zespole Szkół Ekonomicznych

Pożegnanie rocznika 2020/2025 w Zespole Szkół Ekonomicznych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. ZSE, fot. Iwona Kwapisz, Maciej Mazur
Aktualności25 kwietnia 202518:57

Pożegnanie absolwentów Kasprowicza w RCK

Pożegnanie absolwentów Kasprowicza w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alicja Witek, Nina Banach-Gębska, Nadia Juroszek.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport26 kwietnia 202521:22

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO]

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 26 kwietnia w hali sportowej przy ulicy Łąkowej rozegrano turniej charytatywny na rzecz Patryka Lesia. Wydarzenie było dedykowane zawodnikom kategorii oldbojów. Na parkiecie było wiele sportowych emocji i dynamicznych zmagań.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport27 kwietnia 202500:01

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO]

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 kwietnia na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano jednostronne spotkanie pomiędzy miejscową Unią Racibórz a Zameczkiem Czernica, drużyną zamykającą tabelę III grupy klasy okręgowej. Mecz obserwowali licznie zgromadzeni kibice obu zespołów.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 kwietnia 202514:29

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Nadchodzący weekend po raz kolejny wypełniony będzie piłkarskimi emocjami. Rozegrane zostaną mecze na szczeblu od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Z kolei hali OSiR Racibórz czeka nas sportowa rywalizacja oldbojów z charytatywnym akcentem.

(greh)
Aktualności26 kwietnia 202510:22

Pomoc przedświąteczna? Zawsze!

Pomoc przedświąteczna? Zawsze! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Kultura i edukacja26 kwietnia 202512:56

Wernisaż absolwentów liceum sztuk plastycznych w Raciborskim Centrum Kultury

Wernisaż absolwentów liceum sztuk plastycznych w Raciborskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZSO nr 1, fot. Alicja Witek, Nina Banach-Gębska, Nadia Juroszek
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.