Rafako na konferencji w Bełchatowie

Po raz jedenasty, w dniach 2-4 września, odbyło się Sympozjum naukowo-techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2009. To największe w kraju tego typu wydarzenie związane z branżą energetyczną.
RAFAKO S.A. z Raciborza co roku uczestniczy w przedsięwzięciu, począwszy od pierwszej edycji sympozjum, która miała miejsce w Jastrzębiu Zdroju w 1999 r. Od kilku lat gospodarzem konferencji jest Polska Grupa Energetyczna Elektrownia Bełchatów S.A., największy polski odbiorca instalacji odsiarczania spalin wykonywanych przez raciborskiego producenta.
Wśród prezentacji inauguracyjnych sympozjum wystąpił Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A. Przybliżył słuchaczom złożoną tematykę zamówień w branży energetycznej, wskazując jak bardzo jest to skomplikowany i długotrwały proces, począwszy od momentu złożenia zamówienia do realizacji koncepcji i wykonania obiektu.
W przedsięwzięciu co roku uczestniczą przedstawiciele firm, koncernów, instytucji i środowisk naukowych związanych z branżą energetyczną. Bełchatowska konferencja stanowi więc dla nich dobrą okazję do osobistych spotkań, nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń zawodowych.
RAFAKO reprezentowali w Bełchatowie m.in. Krzysztof Matysek, dyrektor ds. kotłów na rynku polskim, jego zastępca Mirosław Koziarski, a także dyrektorzy Jerzy Woszczek i Stanisław Stępień, którzy realizują bieżące kontrakty w Elektrowni Bełchatów. Piotr Knura i Joanna Tekely-Cieślik z zespołu pracowni projektowych instalacji odsiarczania spalin wygłosili prezentację pt. „Analiza porównawcza nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych Instalacji Odsiarczania Spalin realizowanej wg metody półsuchej i mokrej” w ramach panelu „Ochrona środowiska - ograniczanie emisji zanieczyszczeń”.
– Wybór właściwej metody odsiarczania jest istotny z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia . W przypadku mniejszych obiektów, mających możliwość zagospodarowania odpadów, zalecamy zastosowanie metody półsuchej, która jest tańsza, a jej skuteczność obecnie już przekracza 90 proc. Sprawdza się, gdy mamy do czynienia z mniejsza ilością zanieczyszczeń w paliwie lub mniejszymi wymogami jeśli chodzi o poziom dopuszczalnych emisji. Instalacje tego typu realizowaliśmy w elektrowniach w Skawinie i Sierszy oraz w elektrociepłowni w Łodzi - wyjaśnia Piotr Karaś, kierownik zespołu promocji produktu. – Metoda mokra jest bardziej kosztowna, ale na pewno korzystniejsza i praktycznie bezodpadowa, ponieważ produktem końcowym jest gips syntetyczny. Instalacje odsiarczania metodą mokrą wapienną realizowaliśmy między innymi w Elektrowni Bełchatów. Pracuje tam sześć naszych instalacji, w budowie jest instalacja dla bloku nadkrytycznego a ostatnio wygraliśmy przetarg na kolejne dwie linie odsiarczania. Ponadto zbudowaliśmy takie instalacje w Elektrowni Pątnów, Jaworzno III i Ostrołęka. Obecnie trwa budowa instalacji w elektrociepłowni Siekierki oraz w Elektrowni Dolna Odra. RAFAKO jest liderem na rynku polskim w tej dziedzinie – podkreśla Piotr Karaś.
Jak co roku sympozjum cieszyło się dużym zainteresowaniem gości. Składało się z części konferencyjnej podzielonej na panele dyskusyjne oraz ekspozycji prezentujących ofertę i możliwości poszczególnych firm. Wzięło w nim udział ok. 450 osób. Stoiska prezentowało tam 50 firm, w tym także RAFAKO. W ostatnim dniu przedsięwzięcia uczestnicy wzięli udział w wycieczkach technicznych do Elektrowni Bełchatów, Kopalni Bełchatów oraz farmy wiatrowej na Górze Kamieńsk.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany