Nędza stara się o kolejne dofinansowanie do kanalizacji

Gmina Nędza złożyła kolejny wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich o dofinansowanie do budowanej kanalizacji. Poprzedni znalazł wsparcie w pełnej wysokości wnioskowanej kwoty.
Podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej Rady Gminy, radni z Nędzy zdecydowali o przesunięciu środków w budżecie - uchwała była konieczna, by móc ubiegać się o wsparcie z PROW-u. Maksymalnie gmina może otrzymać 2 mln zł. - To inwestycja dla nas priorytetowa - podkreśla wójt gminy Anna Iskała.
Poprzedni wniosek jaki gmina Nędza złożyła do PROW-u zakładał dofinansowanie inwestycji budowy kanalizacji w sołectwie Ciechowice dla ulic: Kuźnicka, Kwiatów Polnych, Boczna, Promowa, Wodna, Raciborska, Powstańców Śląskich, Księżycowa i Dojazdowa. Gminie przyznano dofinansowanie w pełnej wysokości wnioskowanej kwoty. Możliwe, że pierwszy etap zostanie zakończony w tym roku.
Ostatnio złożony wniosek do świeżo ogłoszonego naboru PROW-u obejmuje dofinansowanie do kolejnego etapu budowy kanalizacji na terenie Ciechowic. Po uruchomieniu nowej perspektywy finansowej gmina będzie się też starać o wsparcie z Unii.
W sumie projekt w gminie Nędza obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej o długości ponad 30 km, kilkunastu pompowni ścieków oraz oczyszczalni ścieków w Ciechowicach (na potrzeby całej gminy).
Poza wzrostem komfortu życia i atrakcyjności terenu, gospodarstwo podłączone do kanalizacji to też spora oszczędność dla portfela i dbałość o środowisko naturalne. Mieszkańcy nie będą już musieli sami troszczyć się o wywóz nieczystości do oczyszczalni, a odprowadzanie ścieków do kanalizacji jest o wiele tańsze. Zdarza się, że stan techniczny szamb jest niezadowalający, a kanalizacja pozwala ograniczyć przedostawanie się zanieczyszczeń do środowiska oraz poprawić jakość wód powierzchniowych i gleby.
Gmina Nędza ma co chronić - przede wszystkim szczególnie cenne przyrodniczo obszary, tj.: Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, a także Rezerwat Przyrody Łężczok należący do sieci obszarów NATURA 2000.
ug
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany