Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia17 stycznia 202012:56

Jak poradzić sobie z uporczywym drapaniem w gardle?

Reklama
Racibórz:

Drapanie w gardle i katar najczęściej zwiastują przeziębienie. Zdecydowana większość dolegliwości gardłowych wynika z ataku wirusów, którymi naprawdę nietrudno się zarazić. Jeśli już pojawi się infekcja, trzeba pamiętać - chorób wirusowych się nie leczy, a jedynie zwalcza ich objawy. Jest na to kilka sposobów. W tym również na drapanie w gardle!

Drapanie w gardle - leki dostępne bez recepty

Drapanie w gardle zwykle świadczy o dwóch rzeczach - toczącym się zakażeniu oraz podrażnieniu, a być może i wysuszeniu błony śluzowej. Dlatego też w łagodzeniu tego objawu najważniejsze jest wszechstronne działanie. Zapewniają je niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu miejscowym, w skład których wchodzi substancja czynna o wielokierunkowych właściwościach. Dla przykładu można wymienić tu benzydaminę, która jednocześnie znieczula, zmniejsza obrzęk, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie (dezynfekująco). Jednak oprócz farmaceutyków opartych na organicznych związkach chemicznych, bardzo pomocne przy drapaniu w gardle okazują się leki na bazie naturalnych składników, jak miód czy propolis, które wykazują podobne właściwości, przy czym dodatkowo silnie nawilżają śluzówkę.

Do leków na gardło zalicza się przede wszystkim pastylki do ssania, aerozole, spraye, roztwory do płukania czy żele. Przy ich wyborze, poza uwzględnieniem składu, warto także wziąć pod uwagę samą postać danego leku. Bo chociaż wszystkie działają miejscowo, nie wszystkie w takim samym stopniu. Przyjrzyjmy się im bliżej. Spraye i aerozole to z pewnością najlepsze leki na ból i drapanie w gardle u dziecka. Są bezpieczne i dają się łatwo zaaplikować. Warto jednak wiedzieć, że o ile tego typu preparaty skutecznie łagodzą zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej i gardła, o tyle niekoniecznie tak samo dobrze działają na jego głębsze struktury - krypty migdałków. A to właśnie na migdałkach podniebiennych bardzo często pojawiają się bolesne ogniska zapalne, charakterystyczne dla powszechnie występującego wirusowego bólu gardła, na które w ciągu roku można zapaść nawet kilkukrotnie. 

Tak więc, jeśli drapanie w gardle dotyczy raczej tylnej jego ściany bądź, jeśli pojawia się ból utrudniający przełykanie, lepiej zamiast aerozoli (dla osoby dorosłej) wybrać pastylki do ssania. Rozpuszczone tabletki mieszają się ze śliną, dzięki czemu mogą dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych miejsc. Oczywiście każdemu z wymienionych tu leków trzeba dać szansę, aby mogły zadziałać. Preparatów na ból i drapanie w gardle nie należy popijać! Przyjmowane płyny wypłukują lekarstwo, więc po jego zażyciu warto odczekać przynajmniej 15-20 minut.

Drapanie w gardle - wizyta u lekarza

Dziś w aptece znajduje się  mnóstwo preparatów na dolegliwości gardłowe, a wiele z nich to leki OTC - dostępne bez recepty. Możliwość samodzielnego leczenia jest bezsprzecznie ogromnym ułatwieniem i wygodą. Łatwiej przyjąć w domu znany i uznawany za bezpieczny lek niż czekać w tłumie chorych pacjentów na swoją kolej. Atuty takiego rozwiązania są niepodważalne, poza jednym. Samoleczenie niesie pewne ryzyko. Ryzyko związane z jednej strony z niewłaściwie przyjmowanym lekiem, a z drugiej z tłumieniem dolegliwości bez poznania ich przyczyny. 

Drapanie w gardle to najprawdopodobniej objaw przeziębienia. Ale tak samo, jak na wirusowe zapalenie gardła, może wskazywać na anginę ropną, przy której konieczne jest podanie antybiotyku, czy nawet na tak poważne choroby, jak nowotwory. Jednostronne drapanie w gardle to jeden z symptomów raka gardła i krtani. Z bólem gardła nie ma żartów, nawet jeśli można go skutecznie wyciszyć, lepiej umówić się na wizytę u lekarza!

Drapanie w gardle - domowe sposoby

Obok farmakoterapii w Polsce dużym uznaniem cieszą się domowe sposoby na łagodzenie różnego rodzaju dolegliwości. Naturalne metody na walkę z przeziębieniem najczęściej pochodzą z kuchni. Spośród produktów spożywczych o właściwościach leczniczych czy zdrowotnych, należy wymienić przede wszystkim miód i czosnek. Przekonanie o możliwościach tych naturalnych antybiotyków jest na stałe zapisane w świadomości społecznej. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są receptury na zdrowie - mleko z masłem i miodem, kanapka z czosnkiem, syrop z cebuli, herbatka z imbiru, sok z malin. Wśród babcinych metod na drapanie w gardle trzeba wymienić z pewnością jeszcze płukanie gardła roztworem soli kuchennej oraz stawianie baniek. 

Podsumowując, na drapanie w gardle jest kilka rozwiązań, które w pewnym stopniu pozwolą złagodzić uciążliwe dolegliwości. Tabletki na gardło czy aerozole znieczulą ognisko bólu, zmniejszą obrzęk, zneutralizują zakażenie i nawilżą wysuszoną, podrażnioną śluzówkę. Płukanki z soli lub ziół zadziałają odkażająco, a napar z imbiru przeciwbólowo. Wszystko przyniesie jakiś efekt, jednak nie powinno zastąpić konsultacji z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie określić, co wywołuje męczące objawy, tym bardziej, kiedy przybierają niepokojący charakter. Kiedy pojawia się drapanie w gardle po kaszlu, nasilające się w nocy lub występujące po jednej stronie gardła - wówczas z wizytą w przychodni nie należy zwlekać!

Autor: materiał partnera, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Sport5 grudnia 202212:40

OSiR zaprasza na turniej kręglarski

OSiR zaprasza na turniej kręglarski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport6 grudnia 202220:33

Siatkarskie mikołajkowe zmagania raciborskich szkół

Siatkarskie mikołajkowe zmagania raciborskich szkół - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/J. Hyjek
Reklama
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.