Historia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pomiędzy Pragą a Warszawą. Konflikt graniczny pod Raciborzem 1945-1947
Historia na weekend. Polsko-czechosłowacki spór granicznych o Racibórz-Kłodzko-Głubczyce ma bogatą literaturę. Paweł Newerla kreśli jednak precyzyjny obraz powiatu raciborskiego tamtego czasu, sięgając do burzliwych czasów końca I wojny światowej i plebiscytu.
Tendencje przyłączenia części Górnego Śląska do Czechosłowacji ożyły oczywiście w 1945 roku. W sierpniu 1945 roku odbyła się w Opawie manifestacja, której uczestnicy domagali się przyłączenia części Górnego Śląska do Republiki Czechosłowackiej. Wiązano to jednak z potrzebą przywrócenia pewnej autonomii dla ziem śląskich w ramach państwa czechosłowackiego. Uczestnikami tego zgromadzenia były również grupy mieszkańców powiatu raciborskiego, a także głubczyckiego. Więcej czytaj Stosunki polsko-czechosłowackie w latach 1945-47 na przykładzie ziemi raciborskiej.
Miłośnikom ziemi raciborskiej polecamy także tekst o powstaniu Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu. - Podwładni Falkenhausen, owi obecnie rzuceni na Górny Śląsk, głównie protestanci, dali rychło impuls do utworzenia raciborskiego gimnazjum. Musieli bowiem wysyłać swoje dzieci na kształcenie do odległego Cieszyna. Apelowali do władz, by naukę na odpowiednio wysokim zapewnić w ich nowym miejscu zamieszkania. Petycja spotkała się ze zrozumieniem w Berlinie. 5 czerwca 1818 roku król pruski Fryderyk Wilhelm III zezwolił na utworzenie państwowego ewangelickiego gimnazjum. Monarcha ustalił dla szkoły roczną dotację z kasy państwowej w wysokości 2500 talarów. Więcej w tekście Powstanie Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Przebudowa Rybnickiej może kosztować nawet 10 mln zł!
Chodzi o fragment od skrzyżowania z Fabryczną do Piaskowej. Obecnie jest to arteria wojewódzka, fragment DW 935. Po oddaniu wschodniej obwodnicy Raciborza ma przejść pod zarząd samorządu niższego szczebla, czyli powiatu.
Więcej »Restauratorzy apelują o zgodę na otwarcie ogródków
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej apeluje do rządu, by pozwolił na uruchomienie ogródków gastronomicznych od 1 maja br. Pozwoli to restauracjom bezpiecznie wrócić do pracy - przekonuje.
Jak powiedział PAP sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) Sławomir Grzyb, otwarcie ogródków pozwoli bezpiecznie wrócić restauracjom do działalności. "Na wolnym powietrzu nie ma czego wietrzyć, a branże zamknięte muszą wrócić do pracy" - zaznaczył.
Gmina Krzanowice wspiera organizacje pozarządowe
Organizacje pozarządowe prowadzące zadania w zakresie zadań publicznych i działające na terenie gminy Krzanowice zostały wsparte dotacjami celowymi. Wsparcie takich organizacji ze strony samorządu wynika z podjętego uchwałą Rady Miejskiej w Krzanowicach tzw. programu współpracy.
Więcej »Raciborski szpital w programach badawczych
Poza pediatrią w raciborskim szpitalu nie ma wolnych miejsc covidowych. Bez zakłóceń działają poradnie specjalistyczne. W planach uruchomienie poradni nefrologicznej i wyłączenie do końca kwietnia porodów covidowych, co umożliwi rozpoczęcie budowy szpitalnego oddziału ratunkowego. O bieżącej sytuacji lecznicy przy Gamowskiej w wywiadzie, jaki z dyrektorem przeprowadziła reporterka Raciborskiej Telewizji Kablowej.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [09.04.2021]
107 306 testów, 28 487 nowych zakażeń, w tym 81 w powiecie raciborskim oraz aż 141 u sąsiadów w powiecie wodzisławskim, gdzie odnotowano 10 zgonów, w tym 9 z powodu COViD-19.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |