Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia6 maja 201509:08

O księdzu z Bieńkowic

O księdzu z Bieńkowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wilhelm Kudelka pochodził z Bieńkowic, przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem w Ścinawie Małej (woj. opolskie), jego parafianie wspominają go nie tylko jako duszpasterza, ale również jako wielkiego społecznika, wiejskiego samorządowca, honorowego tłumacza języka niemieckiego i przede wszystkim osobę o zawsze pozytywnym nastawieniu. Z okazji 10. rocznicy jego śmierci postanowili upamiętnić jego postać nazywając jedną z ulic przebiegających przez Ścinawę Małą jego imieniem. 

Mimo iż wskutek migracji wojennych urodził się 24.02.1946 r. w niemieckim mieście Moosburg na Bawarii, poczuwał się rodowitym bieńkowiczaninem. Jego matka i ojciec pochodzili ze wspomnianych Bieńkowic. Po zakończonej wojnie rodzina wróciła do swojej małej ojczyzny - to właśnie tam ks. Wilhelm Kudelka dorastał, uczęszczał do szkoły podstawowej, zawiązał przyjaźnie i odprawił swoją prymicyjną mszę.

- Razem siedzieliśmy w szkolnej ławce, razem przez parę lat ministrowaliśmy przy ołtarzu, wspólnie braliśmy udział w Wielkanocnej Procesji Konnej i wspólnie się bawiliśmy w ... odprawianie Mszy św. Najpierw na podwórku budowaliśmy coś na kształt ołtarza, a później „Wili” był księdzem, a ja jego ministrantem - tak wspomina Józef Fulneczek, bliski kolega z Bieńkowic.

Ks. Wilhelm Kudelka święcenia kapłańskie przyjął 08.05.1977 r. w Opolu, mszę prymicyjną w Bieńkowicach odprawił 09.05.1977 r., następnie był wikariuszem w Chrząszczycach i w Gliwicach, aż w 1984 r. został proboszczem parafii NNMP. w Ścinawie Małej, w której pozostał aż do śmierci (06.03.2005 r.).

W Ścinawie Małej był proboszczem najdłużej wśród wszystkich jego poprzedników. Mieszkańcy doceniając jego postać i dokonania postanowili go upamiętnić, dlatego też 2 maja odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks.prof. Józef Pater, koncelebrował m.in. ks. prof. Alojzy Marcol, koledzy kursowi ks. Kudelki, księża z dekanatu bialskiego i pochodzący z tutejszej parafii. Na mszy nie zabrakło również mieszkańców Bieńkowic. Odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy dokonali starsza siostra ks. Wilhelma – Krystyna Czompel, obecny proboszcz ks. Jerzy Łapiński MSF, burmistrz J. Wójcik i przewodniczący RM – R. Duś. Na grobie ks. Kudelki złożono kwiaty, znicze oraz odmówiono cząstkę różańca.

Zdjęcia pochodzą z prywatnych albumów Józefa Fulneczka i Krystyny Kilian. Zdjęcia z uroczystości: Rudolf Kilian

Autor: Karina Kilian , [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.02.2026
12 lutego 202621:00

Nasz Racibórz 13.02.2026

Nasz Racibórz 06.02.2026
5 lutego 202621:01

Nasz Racibórz 06.02.2026

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.